Az albumin egy a vese által termelt fehérje, amely a vizeletben normál körülmények között csak nagyon kis mennyiségben fordul elő. A vizelet mikroalbumin laborvizsgálattal ennek az szintjét lehet pontosan meghatározni.
Amennyiben ugyanis ez az érték megnövekszik a vizeletben, az a vese kóros fehérjekiválasztására utal, ami bizonyos betegségeknél a vesekárosodás korai indikátora lehet, ezért sokaknál rendszeres ellenőrzésre van szükség a prevenció érdekében.
Emiatt elengedhetetlen például a vizelet mikroalbumin szintjének folyamatos ellenőrzése a cukorbetegeknél, hiszen a fehérje túlzott jelenléte minden esetben kezelést igényel, mert hosszabb távon végstádiumú vesebetegséghez vezethet.
Hogy mit kell tudni a vizelet mikroalbumin szintjéről, mikor van szükség vizsgálatára és folyamatos ellenőrzésére? Szakmai cikkünkben minden kérdésre válaszolunk.
Ha a vizelet mikroalbumin értékének feltárására van szüksége, kattintson a következő linkre: laborvizsgálatok Budapesten.
Miért fontos prevenciós szempontból a vizelet mikroalbumin vizsgálat?
Nagyon sokan csak akkor végeztetik el a vizelet mikroalbumin laborvizsgálatot, amikor kezelőorvosuk bizonyos tünetek alapján arra utasítást ad, holott prevenciós szempontból is rendkívül lényeges lehet.
Ennek az oka, hogy a mikroalbumint a vesék akár már évekkel korábban elkezdhetik szivárogtatni a vizeletbe anélkül, hogy a páciens bármiféle tüneteket vagy problémákat észlelne.
A magukat egészségesnek érző embereknél is előfordulhat, hogy a kérdéses érték magasra szökik a vizeletmintában, amire nagyon fontos odafigyelni, sőt megkezdeni a háttérben meghúzódó okok feltárását, kezelését.
A megnövekedett mikroalbumin ugyanis kezdődő vesekárosodára utalhat, és minél előbb fény derül rá, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy mind a vesék állapotát, mind a kiváltó okokat maradandó károsodás nélkül kezelni lehet.
Mikor van szükség a vizelet mikroalbumin vizsgálatra?
A mikroalbumin vizeletből történő kimutatására a legtöbbször cukorbetegeknél van szükség. A diabétesz ugyanis hosszabb távon vesekárosodást idézhet elő, azonban megfelelő kezelés, valamint folyamatos kontrollvizsgálat mellett ez megelőzhető.
Ezért fontos már kezdődő cukorbetegség, illetve inzulinrezisztencia esetén is rendszeresen, legalább évente egyszer elvégeztetni ezt a vizeletvizsgálatot, hiszen a vesék által kiválasztott mikroalbumin mennyisége nagyon fontos indikátor.
Amennyiben értéke növekszik, mielőbbi beavatkozásra van szükség, hogy a veseműködés normalizálódjon, ellenkező esetben – illetve kezelés nélkül – a vesekárosodás gyakorlatilag elkerülhetetlen.
Amint fentebb már említettük, a vesék évekkel a károsodás előtt elkezdik növelni a vizeletben a mikroalbumin szintjét, így a megelőzés szempontjából kiemelkedően lényeges paraméter, a rizikócsoportoknak pedig erősen ajánlott a rendszeres ellenőrzése.
A vizelet mikroalbumin normál értéke
A normál mikroalbumin érték a vizeletvizsgálat során 20 mg/liter. Ha mennyisége kisebb, az nem jelent gondot, a magasabb értékekre viszont mindig oda kell figyelni, még akkor is, ha csak minimális eltérésről beszélünk.
Tudni kell azonban, hogy a mikroalbumin normál szintjének meghatározásához mindig vegyük figyelembe a labor által meghatározott határértéket, hiszen ebből a szempontból lehetnek eltérések az egyes intézmények között.
Ha a vizelet mikroalbumin értéke alacsony
Amennyiben a vizsgálat azt mutatja, hogy a vizeletből kimutatható mikroalbumin mennyisége nem haladja meg a normál értéket, esetleg jóval alacsonyabb annál, az azt jelenti, hogy a vesék megfelelően működnek.
Ha a vizelet mikroalbumin értéke magas
A magas vizelet mikroalbumin értékek kapcsán mindenképpen meg kell különböztetnünk mérsékelten és jelentősen megnövekedett szintet.
Amennyiben az értékek csak kisebb eltérést mutatnak, az azt jelenti, hogy a páciensnél elkezdődtek azok a folyamatok, amelyek beavatkozás nélkül vesekárosodást idézhetnek elő hosszabb távon, de egyelőre még a betegség csak kialakulóban, korai szakaszban van.
Ha viszont a vizelet mikroalbumin szintje nagyon magas, az minden esetben azt jelzi, hogy a vesebetegség már egy előrehaladott, súlyosabb fázisban van, hátterében pedig valamilyen betegség áll, bár egyéb esetben is megfigyelhető a növekedés mértéke.
A mikroalbuminuria
Mikroalbuminuriáról akkor beszélhetünk, ha a vizeletbe 24 óra leforgása alatt a normál mikroalbumin értéknél nagyobb mennyiség kerül, de szintje nem haladja meg a 150-450 mg/l értéket.
Mi idézheti elő a vizelet mikroalbumin magas szintjét?
A fentiekben már kiemeltük, hogy a cukorbetegség az egyik leggyakoribb probléma, ami a veséket arra ösztönzi, hogy megnöveljék a vizeletben a mikroalbumin értékét.
A diabétesz azonban közel sem az egyetlen kiváltó ok, ami ezt előidézheti. Lássuk a további kórképeket és eseteket, amelyek a háttérben meghúzódhatnak:
- Magas vérnyomás: a magas mikroalbumin szint gyakran jelezhet korai szív- és érrendszeri problémákat is, hiszen az elváltozáshoz köze van a vesében futó ereknek, így a magas vérnyomás ezzel megnövelheti a fehérje szintjét a vizeletben.
- Lipid abnormalitások: bizonyos lipidek egyensúlyának felborulása vagy nem megfelelő működése is kiválthatja a magas mikroalbumin értékeket.
- Immunrendszeri betegségek: az immunrendszer állapota az egész szervezetre negatív hatást gyakorolhat, így természetesen a vesék működését egyaránt befolyásolhatja.
- Jelentős fizikai aktivitás: a szervezet fizikai túlerőltetése, a megnövelt igénybevétel egy edzésből vagy más okból kifolyólag mindig hatással van a vesék működésére és kiválasztására, így emiatt is kerülhet ideiglenesen több mikroalbumin a vizeletbe.
- Húgyúti fertőzések: a húgyúti fertőzések gyakran érintik a vizeletkiválasztórendszer minden elemét, így a veséket is. Ilyen esetekben a kérdéses szervek több fehérjét termelhetnek a szokásosnál.
- Kiszáradás: a jelentős kiszáradás hatására is gyakran jelentkezhet a vizelet mikroalbumin szintjének növekedése.
- Gyógyszer mellékhatások: bizonyos gyógyszerek tartós szedése rossz hatással lehet a vesék állapotára, így mellékhatásként a korai vesekárosodást jelezheti, ha a szervek több mikroalbumint kezdenek termelni.
- Túlsúly, metabolikus szindróma: mivel a túlsúly a szervezet egészére negatív hatással van, így az általa kiváltott dominó-effektus részeként a vesék működését is negatívan érintheti.
Hogyan alakul ki a magas vizelet mikroalbumin szint a szervezetben?
Amennyiben valakinél cukorbetegség vagy magas vérnyomás alakul ki – a két kórkép gyakran együtt jelenik meg –, illetve más hatások érik a szervezetet, az negatív hatással lesz a vesében futó érrendszerre.
Ezek a változások gyakorlatilag korlátozzák a veséknek azt a képességét, hogy szűrjék a fehérjéket – így a mikroalbumint is –, aminek hatására ezek beszivárognak a vizeletbe.
Minél jelentősebb a vese károsodása ebből a szempontból, annál magasabb lesz a mikroalbumin szintje a vizeletben.
Hogyan készüljünk a vizelet mikroalbumin laborvizsgálatra?
A vizelet mikroalbumin laborvizsgálat nem igényel speciális felkészülést a páciens részéről, azonban tudni kell, hogy a kellően optimális eredmény eléréséhez 24 órán keresztül gyűjtött vizeletmintára van szükség.
Ideális lehet még a reggeli első vizelet is, de ez inkább az albumin/kreatinin arányának meghatározásához megfelelő, ha alapos képet akarunk kapni a vesék állapotáról, akkor 24 órás vizeletgyűjtés ajánlott.
Mit tegyünk a magas vizelet mikroalbumin szint csökkentése érdekében?
Amennyiben a vizeletvizsgálat eredménye mikroalbuminuriát diagnosztizál, azaz magas a vizeletben a mikroalbumin szintje, akkor az minden esetben további vizsgálatokat igényel, amit a megfelelő szakorvos (diabetológus, nerfológus, urológus stb.) kérhet.
Ha a vizsgálatok során kiderül, hogy mi okozza a megnövekvő mikroalbumin szintet – például cukorbetegség, magas vérnyomás stb. –, annak kezelésével lehetőség van visszafordítani a folyamatot és normalizálni a vizelet értékeit.
Addig is a páciens különféle gyógyszereket szedhet – például ACE-gátlókat és angiotenzin receptor-blokkolókat –, amelyek segítenek késleltetni a vesekárosodás kialakulását, illetve a kialakult állapot romlását.
Mi történik, ha nem kezelik a magas vizelet mikroalbumin szintet?
A magas vizelet mikroalbumin szint minden esetben kezelést és rendszeres kontrollvizsgálatot igényel. Amennyiben ez nem történik meg, a páciensnek súlyos szövődményekkel kell számolnia.
Ha a problémát cukorbetegség váltotta ki, akkor hatására a mikroalbuminuria könnyedén proteinuriává alakulhat, majd végstádiumú vesebetegséget idézhet elő, amit már csak dialízissel vagy vesetranszplantációval lehet orvosolni.
A tapasztalatok szerint, amennyiben egy páciensnél magas mikroalbumin szintet talált a vizeletvizsgálat, de a problémát nem kezelik, 5-10 éven belül 20-40 százalékos valószínűséggel proteinuria alakul ki.
Ilyenkor a vesefunkció csökkenése már visszafordíthatatlan, ami egyenes utat jelent a végstádiumú vesebetegséghez.