A kontaminált vékonybél szindróma egy gyakori emésztőrendszeri betegség. A röviden csak SIBO név alatt ismert kórkép nagyon jellegzetes tüneteket produkál, ma már jól kezelhető, de elengedhetetlen hozzá a megfelelő diagnózis felállítása.
Ehhez nyújt biztos hátteret a SIBO vizsgálat, amely teljesen fájdalommentes és egyáltalán nem jár kellemetlenségekkel, hiszen egy speciális hidrogénkilégzési tesztről van szó, ami egyszerűen és gyorsan képes feltárni a problémát.
Hogy mi az a SIBO vizsgálat, hogyan kell felkészülni rá és egyáltalán mit kell tudni erről az emésztőrendszeri elváltozásról? Az alábbiakban minden kérdésre válaszoltunk!
Mi az a SIBO (kontaminált vékonybél szindróma)?
Amint azt már a bevezetőben leírtuk, a SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) egy az emésztőrendszert érintő kórkép, amiről akkor beszélhetünk, ha a bélbaktériumok túlszaporodtak a vékonybélben.
Bár a vékonybél is tartalmaz kisebb mennyiségű bélbaktériumot, ha viszont számuk megnövekszik a kérdéses régióban, nagyon kellemetlen panaszokat idézhet elő.
A szénhidrátok és a cukrok erjesztése ugyanis ebben az esetben már a vékonybélben elkezdődik és puffasztó gázok, hashajtó hatással rendelkező zsírsavak képződnek az érintett területen.
A betegségtől szenvedők nem egy bizonyos ételre érzékenyek, panaszaikat nagyon sokféle élelmiszer képes kiváltani, és a kórkép általános jellemzője, hogy a reggel enyhébb tünetek a nap folyamán egyre fokozódnak.
Mitől alakulhat ki a SIBO (kontaminált vékonybél szindróma)?
A vékonybél és a vastagbél két különböző funkcióval rendelkező szerv, amelyek eltérő baktériumflórát vonultatnak fel. Hogy ezek ne keveredhessenek egymással, a két béltípus között egy speciális ileocoecalis billentyű biztosítja, hogy a baktériumok ne tudjanak átjutni egyik helyről a másikra.
Ezen felül a gyomorsavnak, az epének és az immunrendszernek is fontos szerepe van abban, hogy a szervezetbe kerülő mikrobák ne tudjanak elszaporodni a vékonybélben, sőt a szerv hullámzó mozgása egyaránt megakadályozza a baktériumok megtapadását.
Előfordulhatnak azonban olyan betegségek vagy állapotok, amelyek ezt a természetes védelmi vonalat megtörik és, ennek hatására a vékonybélben elszaporodhatnak a baktériumok.
Kiválthatja például a túl gyenge bélmozgás, a nem megfelelő étkezési szokások, az emésztőnedv vagy a gyomorsav tartalmának mérséklődése, egy bélfertőzés vagy cukorbetegség is.
Előidézheti továbbá krónikus stressz, gyógyszeres mellékhatás, bizonyos gyomor- és bélműtétek, egy súlyosabb bélfertőzés, a Crohn-betegséggel összefüggésbe hozható bélszűkület, sőt bélsipoly is.
Néha az ileocoecalis billentyű működésének zavara áll a probléma hátterében, de általános, hogy a kontaminált vékonybél szindróma az öregedéssel hozható párhuzamba.
Milyen tüneteket okoz a SIBO (kontaminált vékonybél szindróma)?
Hogy milyen panaszok mellett van szükség SIBO vizsgálatra? A kórképhez kapcsolódó tünetek többségéről tudni kell, hogy a vékonybélben elszaporodott baktériumok fermentációja váltja ki.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a túl sok baktérium már itt elkezdi erjeszteni a meg nem emésztett szénhidrátokat, aminek hatására különféle gázok keletkeznek, méghozzá tejsav és ecetsav társaságában.
A fokozott gázképződés és a puffadás mellett így a SIBO tünetei közül kiemelendő a szinte folyamatos hasi diszkomfortérzés, a görcsös hasfájás, a hasmenés, a székrekedés, az elégtelen anyagcseréből fakadó fogyás, valamint az immunrendszer gyengülése is.
Kevesen tudják ugyanis, de az immunrendszer 80 százalékban a bélrendszerből meríti a működéséhez szükséges elemeket, ezért a bélflórához kapcsolódó problémák feltárása és diagnózisa (esetünkben SIBO vizsgálattal) nem tűr halasztást.
A nem megfelelő működés ugyanis hosszabb távon a B12 vitamin hiányát, ezáltal vérszegénységet, valamint akár csontritkulást is előidézhet.
A kontaminált vékonybél szindróma diagnózisa SIBO vizsgálattal
Amennyiben a fenti tünetek alapján a kontaminált vékonybél szindróma gyanúja merül fel, jelenleg a SIBO vizsgálat a legjobb módszer a diagnózis felállításához.
Ez egy fájdalommentes, kellemetlenségekkel sem járó módszer, amit gyakran neveznek laktulóz kilégzéses tesztnek vagy hidrogénkilégzési (H2) tesztnek is.
Mi az a laktulóz?
A laktulóz nem más, mint egy cukorszármazék, amit a vékonybélben található emésztőenzimek nem tudnak lebontani, ezáltal változatlanul jut tovább a vastagbélbe.
Amennyiben a vékonybélbe olyan baktériumok kerültek, amelyek a vastagbélre jellemzőek, akkor a laktulóz bomlása már itt megkezdődik és megnövekszik a hidrogén gáz mennyisége a szervezetben.
Hogyan működik a SIBO vizsgálat?
A SIBO vizsgálat alapját egy speciális mérőműszer adja, amely az emberi lélegzet összetétele alapján képes felismerni a hidrogén gáz mennyiségét az emberi emésztőrendszerben.
Amennyiben ugyanis a laktulóz lebomlása már a vékonybélben elkezdődik, az erjedéses folyamatok hatására a kilégzésben megnövekszik a hidrogén mértéke, és ezt a diagnosztikai készülék segítségével könnyedén fel lehet tárni.
A SIBO vizsgálat menete
A SIBO vizsgálat menete az esetek döntő többségében a következőképpen alakul:
- A páciens teljes körű tájékoztatást kap a vizsgálatról, az esetleges mellékhatásokról, valamint a mosdó megközelíthetőségéről, hiszen sokaknak szüksége van rá a szubsztrátum miatt.
- A vizsgálat első tényleges lépése a 0. mintavétel. Azért szükséges, hogy kiderüljön, a beteg megfelelően felkészült-e tesztre. A mintavétel minden esetben ugyanúgy zajlik: a páciens beszívja a levegőt, 10-15 másodpercig benntartja, majd lassan és folyamatosan belefújja a készülékbe.
- Ezt követően a páciensnek el kell fogyasztania a szubsztrátumot, ami nem más, mint 2 dl vízben 15 gramm feloldott laktulóz. A pontos eredmények érdekében ez a lépés minden esetben kihagyhatatlan.
- A szubsztrátum elfogyasztása után 20 percenként kilégzéses teszt következik (legalább 2 órán át, de bizonyos esetekben még tovább), az eredményeket pedig rögzítik a tapasztalt tünetek társaságában.
- Ezek ismeretében megállapítható, hogy a páciensnél kialakult-e a kontaminált vékonybél szindróma vagy sem.
Hogyan készüljünk a SIBO vizsgálatra?
A SIBO vizsgálat minden esetben előkészületeket igényel a páciens részéről, amihez rendkívül szigorú szabályok kapcsolódnak. Ezek betartása elengedhetetlen ahhoz, hogy kellően objektív végeredmény szülessen.
Az alábbiakban sorra vettük a legfontosabb kritériumokat:
- A felkészüléshez kapcsolódó első pont már 4 héttel a teszt előtt szigorú szabályokat állít fel a pácienssel szemben, hiszen egy hónappal a SIBO vizsgálatot megelőzően nem szabad antibiotikumot szedni, de a vastagbéltükrözés és fluoroszkópia is tilos.
- Lényeges továbbá, hogy a páciens 1 héttel a vizsgálat előtt elhagyja a savlekötők, a gyomorsav termelődését gátló gyógyszerek, valamint a hashajtók és hasmenéses állapotok kezelésére szolgáló készítményeket.
- 48 órával a SIBO vizsgálat előtt el kell kezdeni egy speciális diétát, ami rostban szegény, laktózmentes étrendre épül a gyümölcsök, a zöldségek és az alkohol teljes kizárásával.
- A vizsgálat előtt 14 órával már egyáltalán nem szabad enni és az utolsó étkezés is könnyed, a diétának megfelelő fogás legyen. A vízfogyasztás nincs korlátozva, de kizárólag szénsavmentes ásványvíz engedélyezett.
- Fontos, hogy a vizsgálat reggelén már kerülni kell a fogmosást, a rágógumi és az alkoholos szájvizek használatát, sőt a műfogsor rögzítő pasztát is azok számára, akiket érint, mert ezek befolyásolhatják a SIBO vizsgálat eredményét.
SIBO vizsgálat előtt fogyasztható élelmiszerek
Amint azt fentebb már említettük, a SIBO vizsgálat előtt csak kijelölt élelmiszerek fogyaszthatók, azaz speciális diétára van szükség a tesztet megelőző 48 órában. A következő ételek fogyasztása engedélyezett:
- fehér lisztből készült pékáruk (kenyér, vizes kifli és zsemle);
- bármilyen húsféle sütve, grillezve vagy párolva, de a száraz szalámi és a kolbász is belefér a diétába;
- szabad fogyasztani továbbá tojást és olyan köreteket, mint a burgyonya, a fehér rizs vagy a fehér tészta;
- a tiszta víz mellett fogyasztható még rostmentes üdítőital is.
SIBO vizsgálat előtt kerülendő élelmiszerek
Hogy a SIBO vizsgálat megfelelő eredménnyel záruljon, elengedhetetlen a teszt előtt 48 órával kerülni az alábbiakat:
- mindenféle zöldség és gyümölcs frissen, szárítva, fagyasztva és pürésítve;
- teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk;
- magas rosttartalommal rendelkező olajos magvak, mint a gesztenye, a dió, a mogyoró, a mandula vagy a pisztácia;
- valamennyi laktózt tartalmazó étel, így minden tejtermék, a joghurt, a tejföl, a kefir, a túró és a vaj. Mindez még akkor sem engedélyezett, ha laktáz enzimet tartalmazó készítmény mellett történik a fogyasztásuk.
A SIBO (kontaminált vékonybél szindróma) kezelése
Amennyiben a SIBO vizsgálat eredménye pozitív lett, vagyis kontaminált vékonybél szindróma a diagnózis, akkor a kezelés minden esetben személyre szabott formában történik.
Ha a baktériumok túlszaporodásának gyors csökkentésére van szükség, célzott antibiotikumos kúrával gyorsan enyhíthetők a tünetek. Ez azonban önmagában általában kevés: életmódváltás nélkül a kezelés jellemzően csak átmeneti.
Fontos változtatni az étkezési szokásokon, növelni a folyadék- és rostbevitelt, rendszeresíteni a testmozgást és helyreállítani a megfelelő bélflórát akár pre- és probiotikumok segítségével.
Elengedhetetlen mindemellett az immunrendszer erősítése, de amennyiben a betegséget szervi elváltozás idézte elő, akkor sok esetben műtéti beavatkozásra is szükség van.
Gyakori kérdések a SIBO vizsgálatról
Mennyi ideig tart a SIBO vizsgálat?
A SIBO vizsgálat időtartama a többszöri mérés miatt általában legalább 2 órát vesz igénybe, de vannak esetek, amikor akár 3 óráig is elhúzódhat a teszt. Ez minden esetben páciensfüggő és nem lehet előre megjósolni.
Milyen gyorsan van eredménye a SIBO vizsgálatnak?
Mivel nem invazív tesztről van szó, a SIBO vizsgálat eredménye azonnal elérhető, nem kell várni rá. Maga a teszt is sokáig tart, de a végeredmény minden esetben diagnosztikai jelentőségű.
Fájdalmas a SIBO vizsgálat?
Egyáltalán nem. A SIBO vizsgálat egy kilégzésen alapuló teszt, így a páciensnek nincs más dolga, mint 20 percenként belefújni a mérőműszerbe és türelmesen várakozni.
Milyen kellemetlenségekkel jár a SIBO vizsgálat?
Az optimális eredmény eléréséhez a pácienseknek szubsztrátumot – vízben hígított laktulózt – kell fogyasztania, aminek hatására előfordulhat hasfájás, gyomorégés, puffadás, szélgörcs, esetenként hasmenés is.
Ezek ilyenkor természetes reakciók, de legfeljebb csak kellemetlenségeket okozhatnak.
Milyen szakorvoshoz lehet fordulni, ha a SIBO vizsgálat eredménye pozitív?
Amennyiben a SIBO vizsgálat pozitív eredménnyel zárult, a páciensnek személyre szabott kezelési tervre van szüksége. Ennek összeállításában belgyógyász szakorvos tud segíteni, amit gyakran kiegészíthet kezdetben egy dietetikus is.