Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

Pattanásos bőr

A pattanásos bőr vagy más néven akne kialakulásáról akkor beszélhetünk, ha a bőr szőrtüszői, azaz pórusai valamilyen okból kifolyólag eltömődnek (általában kosszal, faggyúval és elhalt hámsejtekkel), ami kellemetlen bőrgyógyászati problémákat okoz.

Nagy általánosságban elmondható, hogy a pattanások a tinédzsereknél fordulnak elő a leggyakrabban, de nagyon sok felnőttnél is állandó gondot jelent, aminek a hátterét javasolt mielőbb feltárni.

A pattanásos bőr ugyanis gyakran ártalmatlan jelenség, de a háttérben akár egy súlyosabb kórkép tünete is lehet, sőt a megfelelő kezelést sem szabad félvállról venni, hiszen az akne gyógyulása gyakran történik hegesedéssel.

Hogy mikor beszélhetünk pattanásos bőrről, milyen típusai léteznek a pattanásoknak, egyáltalán miként kezelhető ez a bőrgyógyászati betegség? Szakmai cikkünkben segítünk kiigazodni a témában!

Pattanásos bőr

Mi az a pattanásos bőr (akne)?

Pattanásos bőrről akkor beszélhetünk, ha a bőr pórusainak elzáródása regionálisan kiterjedt. Ilyenkor a szennyeződések hatására elzáródott pórusokból mitesszerek, majd gennyes váladékkal telt, gyulladt dudorok lesznek.

Az akne vagy acne vulgaris név alatt ismert probléma egy rendkívül gyakori bőrbetegség, ami a hormonális hatások miatt különösen a tinédzsereknél fordul elő, azonban felnőttkorban is megkeserítheti az emberek életét.

Bőrgyógyászati probléma, aminek több fajtája ismert, és bár alapvetően mindegyik veszélytelen, megfelelő kezelés nélkül súlyos esztétikai és egészségügyi szövődményeket idézhet elő.

A felnőttkori pattanások a statisztikák szerint sokkal gyakoribbak a nők körében, aminek az oka az érzékenyebb és ciklikusan változó hormonháztartásnak köszönhető, azonban megfelelő bőrgyógyászati kezeléssel ma már nagyon hatékonyan enyhíthetők a panaszok.

A pattanásos bőr a leggyakoribb bőrbetegségek közé sorolható, így 11 és 30 éves kor között az emberek mintegy 80 százaléka legalább enyhe formában megtapasztalja.

A pattanásos bőr típusai

A pattanásos bőrnek többféle típusa ismert, amelyek mindegyike negatívan befolyásolhatja az önbecsülést, sőt vannak olyan változatok, amelyek még odafigyelés mellett is maradandó bőrkárosodást idézhetnek elő.

Az akne típusai a következők:

  • Hormonális: A pattanásos bőr leggyakoribb típusa, ami szinte minden tinédzsernél kialakul hosszabb-rövidebb időre. Általában nem súlyos állapot, de különösen felnőttkorban bőrgyógyászati odafigyelést igényel. Jellemzője, hogy a pórusokat a bőr túlzott faggyútermelése zárja el.
  • Cisztás: A cisztás akne a pattanásos bőr súlyosabb változata. Ilyen esetekben nagyon mély, erőteljesen gennyesedő pattanások, kelések és csomók jelennek meg a bőrön, illetve a bőr alatt, emiatt pedig hegesedést okozhatnak.
  • Gombás: A gombás eredetű pattanások akkor alakulnak ki, ha a szőrtüszők gombás fertőzés hatására keletkeznek. Erőteljes gyulladást okoznak, nagyon fájdalmasak és kellemetlen viszketéssel járnak.
  • Noduláris: A noduláris akne a pattanásos bőr legsúlyosabb formája, ami a pattanások alatt érzékeny, rendkívül fájdalmas, gyakran vöröslő noduláris csomókat idéz elő a bőr alatti régióban.

Bár a faggyúmirigyek az egész testet behálózzák, azonban a pattanásos bőr általában azokban a régiókban gyakori, ahol ezek a mirigyek halmozottan helyezkednek el. Ide sorolható az arc, a homlok, a mellkas, a váll és a hát felső része.

A pattanásos bőr okai

A pattanások kialakulásának számos oka lehet, ami több szinten rendszerezhető. A fentiekben említett típusok alapján már kiderülhetett, hogy a háttérben gyakran hormonális hatások állhatnak, de ezúttal inkább a tényleges kialakulási okokat vesszük sorra.

A háttértől függetlenül ugyanis a pattanásos bőrt mindig a pórusok eltömődése idézi elő. Hogy ezt milyen tényezők támogatják? Lássuk:

  • Fokozott faggyútermelődés: Az emberi test bőrfelületét egy olajos, zsíros védőbevonat óvja, amit a faggyúmirigyek termelnek. Sokaknál a túlzott faggyútermelés elősegíti a pórusok elzáródását. Ilyenkor beszélhetünk zsíros arcbőrről.
  • Baktériumok: Az emberi bőr felszínén baktériumok élnek. Mennyiségük elhanyagolható, alapvető funkciókat látnak el, azonban elszaporodásuk szintén elősegítheti a pórusok eltömődését.
  • Elhalt hámsejtek: A bőr folyamatos megújulásban van, így a sejtek növekedésével a hámsejtek leválnak, és rendszeres tisztítás nélkül összegyűlhetnek a pórusokban.

Tényezők, amelyek elősegíthetik a pattanásos bőr kialakulását:

  • Túl szorosan illeszkedő ruházat vagy sapka viselése, arcba lógó hajfürtök, amelyek akadályozzák a szellőzést, a bőr természetes tisztulását.
  • Magas páratartalom és légszennyezettség.
  • Olajos vagy zsíros testápolási termékek túlzott használata.
  • Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai.
  • Fokozott vagy állandó stresszhatás.
  • A pattanások folyamatos nyomkodása, kaparása, ami terjedésükhöz vezethet.
  • A magas cukor- és fehérjetartalmú ételek.
  • Hormonális változások tinédzserként vagy nők esetében a menstruációs ciklushoz kapcsolódóan.

A pattanásos bőr tünetei

A pattanásos bőr már alapvetően egyfajta tünetnek tekinthető, azonban ez többféle formában megnyilvánulhat. Az alábbiakban ezért inkább a pattanások formáinak sajátosságait mutatjuk be:

  • Eltömődött pórusok, amelyek gyakran fehér vagy fekete kis pontokként láthatók a tágabb pórusoknál. Az ilyen jelenséget nevezzük mitesszernek.
  • Kisebb méretű, pirosas, érzékeny dudorok (papula).
  • Gennyes váladékkal telítődött, fehér dudorok (pustula).
  • Nagyobb méretű, tömör, fájdalmas csomók a bőr alatt, amelyek a felszínen vöröses elváltozásokat okoznak (nodulus).
  • Jelentős fájdalmat kiváltó, gennyes folyadékkal telített csomók a bőr alatti régióban (ciszta).

A fenti tünetek a pattanásos bőr súlyosságát is jól prezentálják, hiszen enyhébb esetben csak mitesszerek, esetleg egy-két pattanás (pustula) jelentkezik, súlyosabb állapotokban azonban megjelennek a csomók és a ciszták, amelyek sokkal nagyobb körültekintést igényelnek a kezelés tekintetében.

A pattanásos bőr diagnózisa

A pattanásos bőrrel minden esetben javasolt bőrgyógyászhoz fordulni. Bár enyhébb esetekben a háziorvos is segíthet, azonban alaposabb vizsgálat, valamint célzott diagnózis és kezelés érdekében javasolt inkább bőrgyógyász segítségét kérni.

A szakorvos számára általában elegendő az anamnézis, valamint egy fizikai vizsgálat ahhoz, hogy a pattanásos bőr diagnózisa felállítható legyen.

Anamnézis

Az anamnézis azért nagyon fontos a pattanásos bőr kapcsán, mert a páciens életkora, életmódja vagy éppen társbetegségei alapvető fontosságúak ahhoz, hogy kiderüljön a probléma háttere.

Tinédzsereknél például az esetek többségében a hormonális hatások idézik elő a panaszokat, de cisztás bőrelváltozásoknál már érdemes megvizsgálni a hátteret, hiszen előfordulhat, hogy sokkal mélyebbről eredeztethető a probléma gyökere.

Lényeges megismerni az anamnézis során a páciens esetleges kísérőtüneteit, a családi hátterét, a stressz szintjét, de felnőtteknél a rendszeresen szedett gyógyszerek ismerete, vagy nőknél a menstruációs ciklushoz kapcsolódó észrevételek is fontosak lehetnek a diagnózishoz.

Fizikai vizsgálat

A fizikai vizsgálatra azért van szükség a pattanásos bőr esetén, hogy a bőrgyógyász szemügyre tudja venni az érintett régiót, ezáltal feltárva az elváltozások kiterjedtségét és típusát.

Egészen más kezelést igényel ugyanis egy egyszerű pattanás, mint egy gombás vagy cisztás háttérrel rendelkező változat. A fizikai vizsgálat segít továbbá osztályozni is az akne megjelenését.

A pattanásos bőr ugyanis lehet 

  • enyhe (alapvetően mitesszerek, esetleg néhány papula és pustula megjelenése);
  • közepes (főként az arcon több papula és pustula figyelhető meg);
  • közepesen súlyos (nagy mennyiségű papula és pustula, esetenként gyulladt csomók, az arc mellett pedig a hát és a mellkas is érintett);
  • súlyos (nagyobb mennyiségű fájdalmas és gyulladt csomók).

Egyéb vizsgálatok

Különösen felnőtt korban a bőrgyógyász gyakran további vizsgálatokra küldheti a pácienst annak érdekében, hogy feltárható legyen a pattanásos bőr háttere. Előfordulhat ilyenkor hormonális érintettség, de akár allergia is, emiatt más szakágak bevonására lehet szükség.

A pattanásos bőr kezelése

A pattanásos bőr ma már egy jól kezelhető bőrbetegség, azonban nagyon fontos, hogy a páciensek – legyen szó tinédzserről vagy felnőttről –, minél előbb szakorvoshoz forduljanak, hiszen sokaknál az állapot romló tendenciát mutathat.

Maga a kezelés minden esetben függ a pattanások típusától, az életkortól és természetesen az elváltozás súlyosságától is. Az esetek többségében külsőleg és belsőleg alkalmazható gyógyszerekkel orvosolható a probléma, de más kezelési eljárások is léteznek.

Külsőleg alkalmazható gyógyszerek

A külsőleg alkalmazható gyógyszerek jellemzően krém vagy folyadék formájában kaphatók, és azt a célt szolgálják, hogy lokális alkalmazásukkal segítsék mérsékelni az arcbőrön megjelenő elváltozásokat.

Többségük antibakteriális hatású, helyben felszívódó lemosó, amely segít eltávolítani a sérült bőr felső rétegét és megakadályozni a pórusok eltömődését.

Az ilyen készítmények nagyon sokféle összetevőből készülhetnek – vannak egyszerű szalicilsavas, de antibiotikumos lemosók is –, gyakran pedig kombinálják őket a bőrgyógyászok a megfelelő hatás elérése érdekében.

Belsőleg alkalmazható gyógyszerek

A pattanásos bőr kezelését gyakran szájon át szedhető, azaz belsőleg alkalmazható gyógyszerekkel végzik. Sok esetben ehhez is antibiotikumokat, máskor hormonterápiát vagy más egyéb összetevőket alkalmaznak.

Itt fontos kiemelni azokat az eseteket, amikor a nők a ciklusukhoz kapcsolódó pattanásoktól szenvednek. Esetükben gyakran szükség lehet nőgyógyászati vizsgálatra és ott hormontartalmú fogamzásgátló felírására a kívánt hatás elérése érdekében.

Egyéb terápiák pattanásos bőr esetén

A külsőleg és belsőleg alkalmazható gyógyszerek mellett gyakran lehet szükség más terápiák alkalmazására is pattanásos bőr esetén. A leggyakoribbak ezek közül a következők:

  • Szteroidok: Szteroidos kezelésre jellemzően súlyos pattanásos bőrnél van szükség, amikor a hatóanyagot közvetlenül a gyulladt csomókba fecskendezik, hogy ezzel biztosítsák a gyulladás mérséklődését.
  • Lézerkezelés: A lézerkezelés egy speciális fényterápia, amivel nemcsak a mitesszerek összehúzódása érhető el, hanem a hő hatására a bőr alatt megindul a kollagén termelése is, ami felgyorsítja a hegesedést.
  • Kémiai hámlasztás: A kémiai hámlasztás során speciális összetevőkkel a bőr legfelső rétege eltávolításra kerül, így az új bőrfelület egészségesebb lesz, amivel a pattanásos hegek mellett az új pattanások kialakulása is mérsékelhető.
Lotusz Medical klinika
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.