Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

Milyen betegségekkel foglalkozik a nőgyógyászati endokrinológia?

A nőgyógyászat jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Egy dinamikusan fejlődő szakterületről van szó, ami gyakran fonódik össze más ágazatokkal. Ilyen például az endokrinológia is.

Bár a nőgyógyászat és az endokrinológia alapvetően két külön szakterület, azonban sok olyan kórkép ismert, amikor együttműködésük elengedhetetlen a diagnózishoz, illetve a páciens gyógyulásához.

Ennek az oka nem más, minthogy rengeteg nőgyógyászati betegséget hormonális folyamatok befolyásolják, így a terhességnél, a változókornál vagy éppen a menstruációnál egyaránt fontos szerepet kaphat az endokrinológia is.

Mivel a tapasztalatok szerint egyre több páciensnek van szüksége nőgyógyászati endokrinológiára – különösen meddőség esetén –, ezért természetesen a Lotusz Medical Centernél is elérhető a két szakág fúziója.

Ha Ön is hormonális hátterű nőgyógyászati panaszoktól szenved: nőgyógyászat Budapesten.

Mivel foglalkozik a nőgyógyászati endokrinológia?

A nőgyógyászati endokrinológia egy olyan fuzionált szakterület, aminek részeként a nőgyógyászat és az endokrinológia kapcsolódási pontjait, vagyis a női reproduktív rendszer és a hormonális egyensúly közötti problémákat diagnosztizálják, illetve kezelik.

Mivel nagyon sok nőgyógyászati betegség hátterében valamilyen hormonális elváltozás húzódik meg, ezért gyakran szükséges erről az oldalról is feltárni a kiváltó okokat, hiszen csak ezek ismeretében lehet célzott, illetve kellően alapos kezelést biztosítani.

A nőgyógyászati endokrinológia segít megérteni, feltárni és kezelni azokat a kórképeket, amelyek mögött a női hormonrendszer elváltozásai húzódnak meg, kötődjön az akár a menstruációs ciklushoz, akár a gyermekvállaláshoz.

nőgyógyászati endokrinológia

Milyen betegségeket kezel a nőgyógyászati endokrinológia?

A nőgyógyászati endokrinológia számos betegség kezelésében játszik kulcsszerepet. Ezek a következők:

Meddőség, vetélés, gyermekvállalási problémák

A gyermekvállalás hátterében nagyon komplex hormonális folyamatok húzódnak meg, és már a legkisebb eltérések is befolyást gyakorolhatnak az utódnemzésre.

A vetélés hátterében például sok esetben nemcsak a szervezet elégtelen tápanyag-ellátottsága húzódik meg, hanem az ösztrogén vagy a progeszteron szintjének felborulása egyaránt kiválthatja a megfogant magzat elvesztését.

A vetélés mellett különösen gyakori, hogy a nőgyógyászati endokrinológia a meddőség kapcsán kap központi szerepet, hiszen a magas prolaktin szint, a PCOS, a kezdődő cukorbetegség, a petefészek működésének hiányosságai, de akár egy kezeletlen pajzsmirigybetegség is előidézhet gyermeknemzési zavarokat.

Amennyiben kizárólag endokrin probléma áll a gyermekvállalási nehézségek hátterében, az a megfelelő terápiával, gyógyszerekkel és életmódváltással könnyedén gyógyítható, és ennek folytatása gyakran a terhesség alatt, illetve után is elengedhetetlen.

Menopauza

A menopauza kezelése is különösen fontos terület a nőgyógyászati endokrinológia kapcsán, hiszen beszéljünk bármelyik típusáról is, a háttérben minden esetben hormonális elváltozások húzódnak meg.

A menstruációs ciklusok megszűnését ugyanis minden esetben hormonális folyamatok idézik elő, ami jelentős változásokat okoz a szervezeten belül. Ezért fontos, hogy a nőgyógyászat mellett a tünetek kezelésére az endokrinológia is a páciensek rendelkezésére álljon.

A nőgyógyászati endokrinológia például a megfelelő hormonterápia alkalmazásával könnyedén mérsékelheti az olyan kapcsolódó panaszokat, mint a gyakori izzadás, az állandó hőhullámok, az alvászavar, a hüvelyszárazság vagy éppen a hangulatingadozás.

Nem szabad elfelejteni mindemellett a prevenciós jelleget sem, hiszen a hormonális változásokkal nagyon sok betegség bontakozhat ki a szervezeten belül – így például a csontritkulás –, de a megfelelő terápiával ez is megállítható.

Menstruációs zavarok

A menstruációs zavarok világszerte nagyon sok nő életét megkeserítik. Valakinél átmeneti jelleggel, másoknál tartósan. Bármelyik eset is álljon fenn, a háttérben rendszerint hormonális problémák húzódnak meg, vagyis a nőgyógyászati endokrinológia nyújthat tartós megoldást.

Természetesen menstruációs problémát pszichés eredetű panaszok, sőt fizikai elváltozások is okozhatnak, de azt esetek döntő többségében hormonális zavarok állnak a háttérben, így kiválthatja pajzsmirigy betegség, PCOS, menopauza vagy a prolaktin magas szintje.

Ezen felül a menstruációt alapvetően befolyásolhatja a D-vitamin hiánya, illetve az ösztrogéndominancia. A havi ciklusokhoz mindemellett számos kellemetlenség társulhat.

Valakinél a vérzés időtartama csökken vagy tolódik ki, másnál erőteljes fájdalmak jelentkeznek, de előfordulhat, hogy a menstruációs vér mennyisége nem megfelelő. Bármelyik tünetet is tapasztaljuk, a nőgyógyászati endokrinológia segíthet a diagnózisban és a kezelésben egyaránt.

Ösztrogéndominancia

Ösztrogéndominanciáról akkor beszélünk, ha a szervezeten belül felborul az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya – természetesen előbbi javára. Az egészséges szervezetben ugyanis ez a két nemi hormon szinte tökéletes egyensúlyban van.

Ha ez a balansz megszűnik, az minden esetben külső beavatkozást igényel, hiszen a kellemetlen panaszok mellett akár súlyosabb betegségeket is előidézhet hosszabb távon.

Az ösztrogéndominancia olyan tüneteket okozhat, mint a hajhullás, a gyakori migrén, a libidó elvesztése, az ödéma, de akár még vetélést is kiválthat, míg az előidézett betegségek közül a mióma kialakulásában van jelentős szerepe.

Ezért fontos, hogy már az első tünetek megjelenésekor forduljunk szakorvoshoz, így nőgyógyászati endokrinológushoz, ahol a legtöbbször egy célzott laborvizsgálat elegendő lehet a probléma feltárásához.

PCOS

Bár számos nőgyógyászati betegséget kiválthatnak hormonális problémák, a PCOS vagy más néven policisztás ovárium szindróma mégis külön említést érdemel, hiszen egyértelmű hormonális háttere mellett nagyon kellemetlen tünetet produkálhat.

Hatására ciszták jelenhetnek meg a petefészekben, menstruációs rendellenességek jelentkezhetnek, de határozott párhuzam van a kérdéses elváltozás, illetve az inzulinrezisztencia kialakulása között.

A nőgyógyászati endokrinológia nemcsak a PCOS hátterében meghúzódó hormonális elváltozásokat képes feltárni, illetve diagnosztizálni, hanem a kezelésben, illetve az életmódváltásban egyaránt segítséget nyújthat.

Hormonális elhízás

Önmagában a hormonális elhízás nem kapcsolható minden esetben a nőgyógyászati endokrinológiához, viszont olyan elváltozások húzódhatnak meg hátterében, amelyek egyfajta ördögi kört indukálhatnak.

Jellemző tünet ilyenkor, hogy a diéta és a rendszeres mozgás mellett sem sikerül lefogynia a páciensnek, éppen ellenkezőleg, folyamatos súlygyarapodást produkál, aminek hatására újabb és újabb, gyakran már nőgyógyászati panaszok is megjelenhetnek.

A nőgyógyászati endokrinológia nemcsak a már kialakult kellemetlenségek feltárásában és kezelésében tud segítséget nyújtani, hanem a megelőzéshez egyaránt hozzájárulhat.

Milyen tünetekkel forduljunk nőgyógyászati endokrinológushoz?

A nőgyógyászati endokrinológia által kezelt betegségek zöme nagyon változatos panaszokkal, gyakran komplex tünetegyüttesekkel jár.

Emiatt gyakori, hogy a páciensek csak egy nőgyógyászati vizsgálatot követően tudják meg, hogy problémáikat feltehetően endokrin zavarok okozzák.

Az alábbi tünetek esetén azonban feltétlenül ajánlott nőgyógyászati endokrinológushoz fordulni:

–       menstruációs zavarok (túl gyakori, rendszertelen, kimaradó vagy nagy fájdalommal járó vérzés);

–       gyermekvállalási problémák (feltételezett meddőség, fogantatási zavarok);

–       többszöri vetélés (amennyiben egymás után több terhesség is vetéléssel végződött);

–       változókori panaszok (hőhullámok, alvászavarok, hüvelyszárazság, gyakori izzadás, hangulatingadozások, korai menopauza vagy poszt-menopauza);

–       olyan általános panaszok, mint a hajhullás, a fáradékonyság, az aluszékonyság, a gyakori izzadás és az egyéb olyan tünetek, amelyek a homonháztartás egyensúlyának felborulására utalnak;

–       normál életmód mellett jelentkező fogyás, vagy diéta és rendszeres testmozgás mellett növekvő testsúly.

Hogyan zajlik a vizsgálat a nőgyógyászati endokrinológián?

A nőgyógyászati endokrinológiai vizsgálat menete alapvetően függ attól, hogy a páciens milyen panaszokkal, milyen állapotban érkezik meg a szakorvoshoz.

A vizsgálat célja, hogy az orvos a lehető legátfogóbb képet kaphassa a páciens reproduktív szerveinek és hormonrendszerének állapotáról. A vizsgálat lépései a legtöbbször a következők:

Anamnézis

A kórelőzmény felvétele, a páciens panaszainak meghallgatása különösen fontos a nőgyógyászati endokrinológián. A szakorvos mindig türelmesen feltárja a panaszokat, illetve kérdéseket tesz fel a menstruációs ciklusról, a vérzés jellegéről, a kapcsolódó fájdalmakról.

Nagyon lényeges itt megismerni az esetleges meddőségi problémákat, a korábbi terhességek vagy vetélések körülményeit, de a fogamzásgátlás kérdését egyaránt elengedhetetlen érinteni ilyenkor.

Fizikális vizsgálat

A panaszok meghallgatása után a szakorvos elvégzi a rutin nőgyógyászati vizsgálatot, amely a külső nemi szervek mellett a hüvely és a méh állapotát is feltárja.

Szükség szerint a fizikális vizsgálat képalkotó diagnosztikával társulhat. Az ultrahang ebben a tekintetben az egyik legjobb alternatíva, hiszen segítségével feltárható a petefészek, a méh, de még a petevezetők állapota is.

Kiszűrhetők így az olyan további rendellenességek, mint a ciszták, a miómák vagy az esetleges rosszindulatú elváltozások. Amennyiben a szakorvos indokoltnak tartja, más képalkotó vizsgálatokra, CT-re vagy MRI-re is szükség lehet a kapcsolódó szervek állapotának alaposabb feltárásához.

Laborvizsgálatok

A nőgyógyászati endokrinológia egyik legfontosabb diagnosztikai módszere a laborvizsgálat. Részeként lehetőség van egyszerű vérvétel segítségével feltárni a hormonális eltéréseket, ami megtámogatja a diagnózist.

A legtöbb fontos érték vizsgálható ezzel a módszerrel, így az ösztrogén, a progeszteron, a tesztoszteron, a prolaktin és más specifikus hormonok szintje is.

Kezelési terv felállítása

A fizikai- és a laborvizsgálatok után a páciens betegsége az esetek többségében már pontosan diagnosztizálható, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy felállításra kerüljön egy pontos kezelési terv.

Az endokrin betegségek többsége ma már jól kezelhető még akkor is, ha nőgyógyászati vonatkozásuk van, ezáltal a megfelelő gyógyszerekkel, hormonpótlással, esetleg sebészeti beavatkozással jó eredmények érhetők el.

Modern kezelési lehetőségek

A nőgyógyászati endokrinológia egy rohamosan fejlődő ágazat, ahol ma már nagyon sok modern kezelési lehetőség érhető el. A leggyakrabban a következőket alkalmazzák a szakorvosok:

–       Hormonális fogamzásgátlás: nagyon sok endokrin eredetű nőgyógyászati probléma esetén hatékony módszer, ha a páciensnél hormonális fogamzásgátlást alkalmaznak akár tabletták, akár tapaszok, akár spirálok formájában.

–       Személyre szabott hormonkezelés: ha a hormonális fogamzásgátlás nem elegendő, a páciens személyre szabott hormonkezelésben részesülhet, így a hormonális elváltozások feltárását követően könnyedén beállítható a megfelelő adagolás.

–       Sebészeti beavatkozások: a szakágon belül a minimálisan invazív sebészeti eljárások jellemzőek, mint amilyen a laparoszkópia (endoszkópos beavatkozás) vagy a hiszteroszkópia (méhtükrözés).

–       IVF (in vitro fertilizáció): egy meddőségnél alkalmazott hatékony módszer, ismertebb nevén mesterséges megtermékenyítés, amivel világszerte több millió meddő párnak segítettek már a gyermekvállalásban.