A mandulagyulladás egy nagyon gyakori fül-orr-gégészeti betegség, ami akkor fordul elő, ha a mandulák megfertőződnek valamilyen kórokozóval.
A háttérben vírusos és bakteriális fertőzés egyaránt állhat, ami nemcsak a kapcsolódó tüneteket befolyásolja, de mindemellett a kezelést is meghatározza.
A mandula a torok két oldalán elhelyezkedő szerv, ami immunrendszerünk egyik elsődleges védelmi vonalának tekinthető. Gyulladása a legtöbbször gyermekkori probléma, de felnőttek körében is előfordulhat.
Hogy milyen tünetei és okai vannak a mandulagyulladásnak, egyáltalán miként kezelhető ez az elváltozás? Cikkünkben minden fontos részletre kitértünk, így laikusként is megismerkedhetünk ezzel a betegséggel.
Mi az a mandulagyulladás?
Mandulagyulladás akkor alakul ki, ha a torok hátsó részén megtalálható kis szövetcsomók – amelyek jellemzően nyiroktüszőhalmazokból állnak, felszínüket pedig hámréteg borítja – megfertőződnek, és hatására a szerv begyullad, kellemetlen tüneteket okoz.
A mandulák az immunrendszer elemei, így segítenek a baktériumok és vírusok semlegesítésében. Gyenge immunrendszer vagy fertőzésnek való nagyobb kitettség esetén azonban megfertőződhetnek, megduzzadhatnak, gyulladásba jöhetnek.
Ez jelentős torokfájdalommal, nyelési nehézséggel jár, és az emberek többsége általában ezekkel a panaszokkal fordul orvoshoz, aki egy nyelvlapoc segítségével könnyedén fel tudja tárni a problémát.
Nagyon gyakori fül-orr-gégészeti betegség, amelyen minden ember legalább egyszer átesik élete során, méghozzá jellemzően gyerekkorban.
Hogyan kaphatjuk el a mandulagyulladást?
A mandulagyulladás jellemzően az 5 és 15 éves gyerekek körében nagyon gyakori, hiszen immunrendszerük még gyengébb, mint a felnőtteké és nagyon sokat vannak közösségben, ahol gyakran rengeteg kórokozónak vannak kitéve.
Mivel a gyulladást kórokozók, főleg vírusok idézik elő, ezért a legtöbbször a következő módon kerülhet a szervezetünkbe:
- Egy beteg személlyel való szorosabb kapcsolat, ami lehet egy ölelés, egy puszi, de akár egy kézfogás is.
- Közös evőeszközök használata, ételek és italok megosztása.
- Egy fertőzött személy tüsszentésével vagy köhögésével a levegőbe került kórokozók belélegzése.
- Az ezekkel a kórokozókkal fertőzött felületek, például kilincsek megérintése.
A mandulagyulladás okai
A mandulagyulladást a legtöbbször vírusos fertőzés idézi elő, de sok esetben bakteriális háttér is meghúzódhat mögötte. Lássuk a két altípus jellemzőit:
- Vírusos mandulagyulladás: A mandulagyulladásos esetek 70 százalékáért azok a vírusok felelősek, amelyek a közönséges náthát és az influenzát is előidézik. A vírusfertőzés mellett a mandulagyulladás enyhébb tüneteket okoz, és a legtöbbször csak tüneti kezelést igényel.
- Bakteriális mandulagyulladás: A bakteriális mandulagyulladás ritkán fordul elő, olyankor azonban többnyire a Streptococcus baktérium áll a háttérben. Általában súlyosabb panaszokkal jár, mint vírusos társa és célzott kezelésre szorul – rendszerint antibiotikum alkalmazására van szükség. Érdekesség, hogy ezt a betegséget torokgyulladásként is ismerjük, így azokat az embereket is érintheti, akiknek már nincs mandulájuk.
A mandulagyulladás tünetei
Az esetek döntő többségében a mandulagyulladás egyik első tünete a torokfájás, azonban tudni kell, hogy a torokfájdalmat nem csak a mandula tudja előidézni.
Ilyenkor érdemes tükörben ellenőrizni a mandulákat, ha duzzadtak vagy pirosak, akkor érdemes minél előbb fül-orr-gégészhez fordulni.
Nagyon jellemző a mandulagyulladásra, hogy a tünetek gyorsan és erőteljesen jelentkeznek. A páciensek többsége általában a következőket tapasztalhatja ilyenkor:
- Torokkaparás vagy torokfájdalom, ami tüneti kezelés után is visszatér.
- Nyelés közben tapasztalható fájdalom vagy akadályozottság.
- A mandulák és a torok pirossága, előbbi duzzanata.
- Fehér foltok, illetve fehéres, sárgás, szürkés bevonat megjelenése a mandula felületén.
- Lázas állapot, amely akár 38 Celsius fok fölé is emelkedhet.
- A nyaki régióban és a fülek alatti részen megduzzadt nyirokcsomók.
- Kisebb gyerekeknél ritkán előfordulhat gyomorfájás és hányás.
Ha Ön is a fenti tüneteket tapasztalja, forduljon mielőbb szakorvoshoz a következő linkre kattintva: fül-orr-gégészet 5. kerület.
A mandulagyulladás diagnózisa
Egy gyakorlott fül-orr-gégész számára a mandulagyulladás diagnózisa rutinfeladatnak minősül. A legtöbbször elegendő hozzá az anamnézis és a fizikai vizsgálat, de néha laborvizsgálatra is szükség lehet.
Anamnézis
Az anamnézis célja a mandulagyulladás kapcsán a tünetek feltárása, így a páciensnek pontosan meg kell osztania minden panaszát a kezelőorvossal, tűnjenek azok bármilyen jelentéktelennek is.
Természetesen a fül-orr-gégész is tesz majd fel kérdéseket, így például a lázzal, az orrfolyással, a kiütésekkel vagy a gyomorfájdalmakkal kapcsolatban, mert ezek segíthetnek kizárni más betegségeket.