A koleszterin szintjének rendszeres vizsgálata rendkívül fontos ahhoz, hogy átfogó képet kaphassunk testünk aktuális állapotáról. Alapvetően két nagy típusát ismerjük, így a HDL koleszterint és az LDL koleszterint.
Amennyiben a szervezet teljes koleszterinszintjének feltárása a cél, elengedhetetlen ismerni mindkét értéket, hiszen a kettő együtt ad pontos eredményt, de nem árt tisztában lenni vele, hogy egészen más szerepeket töltenek be a szervezeten belül.
Nem véletlenül nevezzük egyiket jó-, a másikat pedig rossz koleszterinnek. A kettő közül az LDL koleszterin helyezhető az utóbbi kategóriába, ami tartós emelkedés mellett képes súlyos szív és érrendszeri megbetegedéseket előidézni.
Emiatt nagyon fontos, hogy rendszeres vérvétellel folyamatosan ellenőrizzük testünk koleszterinszintjét, hiszen ezzel súlyos betegségek kialakulását előzhetjük meg.
Ehhez azonban fontos alaposabban megismerkedni az LDL koleszterin sajátosságaival, hogy miként működik a szervezetben, egyáltalán milyen folyamatok zajlanak magas LDL érték esetén.
Ha szeretné Ön is ellenőriztetni koleszterinszintjét: laborvizsgálat Budapesten.
Mi az az LDL koleszterin?
A koleszterin érdekessége, hogy az emberi szervezet valamennyi sejtjében megtalálható, egy olyan zsírszerű vegyület, amit a máj termel, de az ételekkel is nagyon sokat tudunk bevinni a szervezetbe.
Érdekessége, hogy testünk működéséhez elengedhetetlen, hiszen nélküle nem épülnének fel a sejtek membránjai, nem termelődhetne epesav, sőt a hormonháztartás is felborulna, ezért egyensúlyára nagy figyelmet kell fordítani.
Különösen igaz ez az LDL koleszterinre, amit a köznyelvben csak rossz koleszterinnek neveznek. Az elnevezés a low density liporotein rövidítése, ami magyarul annyit tesz, hogy alacsony sűrűségű lipoprotein, mely a vérzsírok egyik típusaként a koleszterin szállítását végzi a máj irányába.
Azért nevezik rossz koleszterinnek, mert bár szállítja a koleszterint, azonban a felesleget gyakorlatilag otthagyja az érfalakon, sőt lerakódásokat képez, ami hosszabb távon megnöveli az érelmeszesedés és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Ezért fontos odafigyelni a magas LDL koleszterinre a vérképen, emelkedett állapota ugyanis nagyon súlyos szövődményeket idézhet elő.
Mi történik a szervezetünkben magas LDL koleszterin esetén?
Míg a HDL koleszterinről tudni kell, hogy jó koleszterinként pontosan abban a formájában kerül vissza a májba, mint ahogyan kikerült onnan, tehát a szerv biztosítja lebontását, addig az LDL koleszterin esetében már nem ennyire egyszerű a helyzet.
Amennyiben ugyanis az LDL értéke magas a szervezetben, az azt jelenti, hogy túl sok ilyen típusú lipoprotein található a vérben, amelyek miközben a sejtek irányába szállítják a koleszterint, összeütköznek egymással és letapadnak az érfalakon.
Minél magasabb az LDL szintje, annál több ilyen ütközés következik be, és annál jelentősebbé válik a lerakódások mértéke, a szervezetben ezáltal egy kellemetlen ördögi kör alakul ki.
A zsíros lerakódások miatt ugyanis az érfalak sérülékennyé válnak ezeken a pontokon, elveszítik rugalmasságukat, és az érzékeny helyeken még több LDL koleszterin ütközik, illetve rakódik le, ami egy folyamatosan vastagodó plakkot eredményez.
Ennek hatására az érfal extra terhelést kap, rugalmasság hiányában pedig bereped, átmérője csökken és érelmeszesedés alakul ki.
Hogyan mérhető az LDL koleszterin szintje?
Az LDL koleszterin szintjét általános laborvizsgálattal lehet feltárni. A prevenciós jelleggel elvégzett kis- és nagyrutin vérvételek tökéletesen alkalmasak arra, hogy megmutassák a szervezetben kialakult esetleges koleszterin-problémákat.
Sok esetben csak az összkoleszterin szintjére figyelnek oda a vérképen, valójában azonban érdemes ellenőrizni az LDL szintjét is, hiszen könnyedén meg tudja mutatni a kialakuló koleszterinproblémákat.
Amennyiben ugyanis az LDL mértéke növekvő tendenciát mutat, akkor a háttérben már elindultak azok a folyamatok, amelyek a különböző szív- és érrendszeri betegségek előszobái lehetnek hosszabb távon.
Ha az LDL koleszterin mennyisége eltérést mutat a vérvizsgálaton, életmódváltással még segíthetünk visszafordítani a folyamatot, gyógyszeres beavatkozásra viszont jellemzően csak később van szükség.
Mekkora az LDL koleszterin normál értéke?
Az LDL koleszterin értékének meghatározásához minden esetben figyelembe kell venni az összkoleszterin szintjét is.
Általánosságban elmondható, hogy a normál koleszterinszint egy egészséges felnőtt szervezetében 5,2-7 mmol/liter. Ezek a határértékek nagyon szigorúak, így ha az összes koleszterin mennyisége 7 mmol/liter fölé emelkedett, akkor az már kóros problémának nevezhető.
Konkrétan az LDL koleszterin esetében a normál értéket 3,4 mmol/liter alatt határozzák meg, vagyis ebben az esetben beszélhetünk megfelelő szintről.
Tudni kell azonban, hogy a vérkép kiértékelésekor minden esetben vegyük figyelembe a labor által meghatározott határértékeket, hiszen nem kizárt, hogy az egyes intézmények között – például az eltérő technológia miatt – differenciák tapasztalhatók.
Mikor beszélhetünk magas LDL koleszterinről?
Az LDL koleszterin szintjének magas értéke általában jól látható a HDL és az összkoleszterin mennyiségén is, hiszen a rossz koleszterin jellemzően ezeket az eredményeket is befolyásolhatja.
A normál LDL szintnél kiemeltük, hogy 3,4 mmol/liter az elfogadható mennyisége, vagyis az alatta lévő értékek tökéletesek, de 4,2 mmol/literig általában nincs szükség beavatkozásra, legfeljebb a páciens figyelmeztetésére az életmódváltás kapcsán.
Amennyiben azonban 4,2 mmol/liter feletti értékeket mutat a vérvizsgálat, már a legkisebb eltérésnél is oda kell figyelnie a páciensnek, hiszen ilyenkor már nagy valószínűséggel elkezdődött a plakkok kialakulása az érfalon.
Mi idézheti elő az LDL koleszterin magas értékét?
Az LDL koleszterin magas értékét általában az egészségtelen életmód váltja ki. Különösen rossz hatást gyakorol rá az elhízás, a mozgásszegény életmód, valamint az étrend is többek között.
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy ezzel a páciens egy ördögi körbe kerül, hiszen a mozgásszegény életmód és a helytelen étrend fokozza az elhízás kockázatát, a tetemes túlsúly miatt pedig csökken a mozgásra való hajlam.
Ezért javasolják az orvosok a normál szintnél magasabb LDL érték esetén első körben az életmódváltást, hiszen a legtöbb páciensnél ez is elegendő ahhoz, hogy az értékek normalizálódjanak, illetve fenntarthatók maradjanak.
Itt fontos még beszélni az életkori és nemi sajátosságokról is. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az életkor előrehaladásával a vérzsírok koncentrációja növekszik a szervezetben, ezért a magasabb LDL koleszterin jellemzően 50 éves kor felett már gyakori problémát jelent az emberek körében.
Nyilván életmóddal ez is szinten tartható, de sokkal gyakoribb, hogy ebben a korban már gyógyszeres kezelésre lesz szükség a normál állapotok fenntartásához.
Ezen kívül a nők körében sokkal jellemzőbb a magas LDL értékek kialakulása, mint a férfiaknál, de ez nem azt jelenti, hogy előbbiek biztonságban tudhatják magukat, hiszen a magyar lakosság több mint 60 százalékának nagyobb a koleszterinszintje a megengedettnél.
Hangsúlyozandó még, hogy a magas LDL értékek hátterében veleszületett zsíranyagcsere rendellenességek is meghúzódhatnak, de a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, sőt olyan betegségek szövődményei is előidézhetik, mint a diabétesz vagy a pajzsmirigy alulműködés.
Milyen tünetei vannak a magas LDL szintnek?
A magas LDL szint veszélyét növeli, hogy emelkedése kezdetben egyáltalán nem jár látható vagy érzékelhető tünetekkel. Általában csak közvetetten okoz panaszokat, ha már szív- és érrendszeri problémák alakultak ki a hatására.
Ide sorolható többek között például a magas vérnyomás, az elhízás vagy az érelmeszesedésre jellemző panaszok, mint a lábzsibbadás, a nehézláb érzés, a lábgörcs, az izomgyengeség vagy a hideg láb érzése, ami minden esetben keringési zavarokra utal.
A magas koleszterinszint tehát igazi csendes gyilkos, hiszen akár éveken keresztül csak a vérképen látható elváltozások utalnak jelenlétére. Ezért nagyon fontos évente legalább egyszer ellátogatni egy prevenciós vérvételre, ahol idejekorán fény derülhet a problémára.
A magas LDL érték azonban látható tünetekkel nem szolgál. Megjelenésekor jellemző a metabolikus szindróma, de ezek is legfeljebb csak tapasztalható panaszok.
Ide sorolhatjuk az elhízást, a csökkent szénhidrát toleranciát, az inzulin rezisztenciát vagy a fentebb már említett magas vérnyomást.
Mit tehetünk a magas LDL koleszterin csökkentése érdekében?
Amint azt fentebb többször is leírtuk már, ha az LDL koleszterin szint magas, de még határon belül mozog, akkor jellemzően elegendő csak egy jelentős életmódváltás ahhoz, hogy néhány hónapon belül helyreálljanak az értékek.
Lényeges például kiiktatni az étrendből a koleszterinben gazdag ételeket, mint amilyenek például a zsíros húsok, a tojás, illetve a túl sok szénhidrátot tartalmazó fogások.
Érdemes egészséges étkezésre törekedni, aminek részeként áttérünk a napi többszöri, ámde kevés táplálékbevitelre, a sok zöldség- és gyümölcs fogyasztására, de a teljes kiőrlésű termékekkel, illetve a fehér húsokkal is sokat tehetünk egészségünkért.
Érdemes felhagyni a dohányzással és az alkoholfogyasztással, de a cukros üdítőitalok is rossz hatással vannak közvetetten az LDL koleszterinre, így törekedjünk arra, hogy naponta minél több, legalább 2-3 liter tiszta vizet fogyasszunk helyettük.
Ezzel a váltással a legtöbb szervezetben elindul a fogyás folyamata. Ezt ajánlott megtámogatni rendszeres testmozgással, hiszen minél aktívabbak vagyunk és testsúlyunk minél jobban közelít az egészséges értékhez, annál jobban csökken az LDL koleszterin szintje is.
Amennyiben a vérkép nem mutat jelentős eltérést, a páciensnek nincs szüksége gyógyszerekre. Erről minden esetben a kezelőorvos dönt, miután alaposan megismerte az anamnézist.
Vannak olyan súlyosabb esetek, amikor elengedhetetlen a gyógyszeres beavatkozás. Különösen gyakori ez azoknál a pácienseknél, ahol nem várható gyors fogyás, vagy magas a szívroham és az agyi érkatasztrófa kialakulásának az esélye.