Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

HDL koleszterin: az alacsony és a magas érték is káros lehet

A koleszterin az emberi szervezet egészséges működésének nélkülözhetetlen eleme. Mégis rettegett érték a vérképen, hiszen nem megfelelő életmód esetén a koleszterin szintje jelentős kiugrást produkálhat, ami nagyon súlyos következményeket idézhet elő.

A koleszterin szintjének vizsgálata azonban egy rendkívül összetett feladat, hiszen a vérképen eleve két típusát különböztethetjük meg egymástól, és a két érték együttesen adja a szervezet teljes koleszterinjének értékét.

Ettől függetlenül azonban elengedhetetlen, hogy külön beszéljünk az LDL és a HDL koleszterinekről, hiszen mindkét típus más-más funkciókat tölt be a szervezeten belül, illetve ezek értéke határozza meg az összkoleszterin mennyiségét.

A HDL koleszterin értékének meghatározása különösen fontos a túlsúlyos emberek körében, de azok számára is, akik dohányoznak, sokat stresszelnek vagy mozgásszegény életmódot folytatnak.

Ha szeretne átfogó képet kapni szervezete koleszterinszintjéről: laborvizsgálat Budapesten.

HDL koleszterin

Mi az a koleszterin?

Mielőtt konkrétan rátérnénk a HDL koleszterin értékének pontos ismertetésére, néhány gondolat erejéig fontos általánosságban is beszélni a koleszterinről.

A koleszterin egy speciális, viaszos, zsírszerű vegyület, amely szervezetünk valamennyi sejtjében megtalálható. A legnagyobb mennyiségben a máj termeli, azonban táplálkozás útján is rengeteget viszünk be a szervezetünkbe.

Bár nélkülözhetetlen anyag az emberi test számára, hiszen befolyásolja a hormonháztartást, hozzájárul a sejtmembrán felépítéséhez, sőt még az epesavak előállításában is szerepet játszik, túlzottan magas értéke azonban hosszú távon káros hatást gyakorol a szervezetre.

Ha szeretnénk meghatározni koleszterinszintünket, akkor ahhoz fontos ismerni az LDL- és a HDL koleszterin mellett a triglicerid értékét is, hiszen ezek együttesen adják az összkoleszterint.

Mi az a HDL koleszterin?

A HDL koleszterin egy olyan nagy sűrűségű lipoprotein, amely a vérzsírok egyik fajtájaként a fehérjékhez kötődve mozog a szervezetben a vérplazmán keresztül. Emiatt önmagában nem, csak fehérjékkel, illetve egy kis mennyiségű trigliceriddel együtt fordul elő.

Önmagában ritkán jellemző a mérése, általában az LDL koleszterinnel együtt szokták elemezni, hiszen a kettő együtt alapvetően meghatározza az összkoleszterin mértékét.

Mi a feladata a HDL koleszterinnek a szervezetben?

A köznyelvben a HDL koleszterint szokás jó koleszterinnek is nevezni, hiszen a legfontosabb feladata a szervezetben, hogy szabályozza a magas koleszterinértéket és eltávolítsa a koleszterin lerakódásokat az érfalakról.

A felesleges koleszterint minden esetben a májba szállítja, ahol az epe segítségével kiválasztódik. A normál HDL koleszterin szint fenntartása tehát azért különösen fontos, hogy védje szervezetünket az érelmeszesedés kialakulásától.

Ezen felül a lopoproteinek számos más folyamatból is kiveszik a részüket a szervezetben.

Elősegítik például a sejtfalak szerkezetének felépítését, hozzájárulnak a D-vitamin, valamint bizonyos hormonok előállításához, de a bélben az emésztést elősegítő epesavak termeléséhez is.

Mikor van szükség a HDL koleszterin szintjének szűrésére?

Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a HDL koleszterin szintjének szűrésére önmagában csak ritkán vagy egyáltalán nincs szükség, hiszen a páciensek állapotának feltárásához elengedhetetlen ismerni az LDL koleszterin és a triglicerid szintjét is.

Ez természetesen közel sem jelenti azt, hogy a HDL koleszterin alacsony vagy magas értéke önmagában nem fontos. Éppen ellenkezőleg, segítségével feltárhatók a különféle szív- és érrendszeri betegségek, sőt a lipid anyagcserével kapcsolatos problémák nyomkövetésére is lehetőséget ad.

Jellemzően a nagyrutin vérvizsgálat részeként szűrik, célzottan pedig akkor van szükség rá, ha a páciensnél érelmeszesedés gyanúja lépett fel, illetve ebből fakadó betegségek (szív- és érrendszeri elváltozások) kockázatának feltárására van szükség.

Fontos, hogy a HDL koleszterin szint szűrésére minden esetben csak és kizárólag egészséges szervezetben kerüljön sor, hiszen betegség alatt vagy után átmenetileg nagyon alacsony lehet az értéke, ami diagnosztikai szempontból rendkívül félrevezető.

Mit nevezünk normál HDL koleszterin szintnek?

A HDL koleszterin normál értékét alapvetően két nagyobb csoportra oszthatjuk fel, hiszen mindenképpen külön kell választanunk a 20 éves kor alattiakat, illetve a 20 éves kor felettieket, utóbbi esetben ráadásul a férfiak és a nők eredményei is eltérését mutatnak.

Gyerekkorban, azaz gyakorlatilag 18-20 éves kor alatt a normál HDL koleszterint értéke 45 mg/dl, azaz 2.5 mmol/l. Ennél alacsonyabb szintet tehát normál esetben nem szabadna látni a vérképen.

A 20 év feletti korosztálynál azonban már némileg mások a határértékek. A felnőtt férfiak körében például 40 mg/dl, azaz 2.2 mmol/l a normál HDL koleszterin szintje, míg a felnőtt nőknél ennél magasabb is megengedett, esetükben 50 mg/dl, azaz 2.8 mmol/l.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a HDL koleszterin normál szintjének meghatározásakor mindig vegyük figyelembe az aktuális labor által meghatározott értékeket, hiszen ezek között lehetnek eltérések.

Mitől lehet a HDL koleszterin szint alacsony?

A HDL koleszterint szint alacsony értéke vérvizsgálattal deríthető ki, arra viszont nem minden esetben kapunk azonnal választ, hogy ennek a hátterében pontosan mi áll.

Minél alacsonyabb a HDL koleszterin értéke, annál nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázata, különös tekintettel az érelmeszesedésre, az agyvérzésre, illetve a szívinfarktusra.

Ha tehát a HDL koleszterin értéke a normál tartománynál jóval alacsonyabb, az minden esetben már kialakult érelmeszesedésre vagy annak magas kockázatára utal.

Mit tehetünk alacsony HDL koleszterin szint esetén?

Az alacsony HDL koleszterin önmagában még nem diagnosztikus érték, azaz további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy a háttérben meghúzódó esetleges problémák feltárhatók legyenek.

Mivel az alacsony HDL koleszterin jellemzően szív- és érrendszeri panaszokra utal, ezért a lelettel érdemes felkeresni egy belgyógyászt, egy hematológust vagy egy kardiológust, akik pontosabb diagnózissal tudnak majd szolgálni, illetve meghatározhatják a szükséges terápiákat is.

A koleszterin minden típusáról elmondható, hogy jelentős mértékben befolyásolja az életmód. Amennyiben tehát a HDL érték alacsony, és hátterében nem betegség húzódik meg, akkor életmódváltással is sokat tehetünk az eredmények javításáért.

A HDL koleszterin szintje így megnövelhető helyes táplálkozással és rendszeres testmozgással, de a változókorba lépő nők esetében a hormonpótlás is képes megemelni ezt az értéket.

Mitől lehet a HDL koleszterin szint magas?

A HDL koleszterin kapcsán a legfontosabb tudnivaló, hogy alapvetően csak az alacsonyabb értékek jelentenek vele kapcsolatban problémát. Az orvostudomány évtizedekig nem is figyelt oda a túl magas HDL szintre, azt gyakran a magas LDL koleszterinhez kötötték.

A Framingham Heart Study éveken át tartó tudományos kutatásából azonban 2022-ben fény derült arra, hogy a magas HDL koleszterin értékekre sem árt odafigyelni, mert azok is nagy veszélyt jelenthetnek a szervezetre nézve.

A kutatásból megtudtuk, hogy a HDL koleszterin kapcsán is beszélhetünk egy olyan maximális határértékről, ami felett már kiemelt figyelmet igényel. Ez a megfigyelések szerint 80 mg/dl, azaz nagyjából a duplája a normál értéknek.

A 9 évig tartó, mintegy 400.000 embert érintő kutatásból kiderült, hogy amennyiben valakinél éveken keresztül 80 mg/dl értéken áll a HDL koleszterin szintje, ott jelentős mértékben megnövekszik a kardiovaszkuláris betegségekhez köthető halálesetek száma is.

Érdekesség, hogy a kutatás eredményei szerint a férfiakat sokkal nagyobb valószínűséggel érinti ez a probléma, a nőknél inkább 100-120 mg/dl értékek esetén volt hatása a HDL koleszterinnek a halálozási arányra.

Egy ausztrál vizsgálatra épülő másik kutatás szerint a tartósan magas HDL a csonttörések kockázatát is megnövelte az embereknél.

Hogy a magas HDL koleszterint szint pontosan miért ártalmas, illetve hogyan fejti ki ezeket a hatásait, azt egyelőre még nem sikerült megmagyaráznia az orvostudománynak

A statisztikákból viszont kiderült, hogy a nők esetében gyakrabban előfordul a HDL szintjének növekedése, esetükben azonban az ösztrogén védelmet nyújthat, vagyis a férfiakra sokkal veszélyesebb.

Mit tehetünk magas HDL koleszterin szint esetén?

A HDL koleszterin szintjének optimalizálására alacsony és magas érték esetén is ugyanazokat a módszereket vethetjük be. A megfigyelések szerint az egészséges életmód, a megfelelő táplálkozás, a rendszeres testmozgás gyakorlása, valamint a dohányzás elhagyása minden esetben a legfontosabb.

Különösen fontos odafigyelni az étkezésre, ezáltal előtérbe helyezni a rostban dús, zsírszegény étrendet, de az alkoholfogyasztás mérséklése szintén alapvető fontosságú ebben a tekintetben.

Mindenképpen ki kell emelnünk, hogy a magas HDL érték is legalább akkora odafigyelést igényel, mint az LDL vagy az összkoleszterin szintjének növekedése. Ha nem tudtuk megelőzni, akkor legalább bizonyosodjunk meg róla, hogy a háttérben mi válthatta ki.

Amennyiben a vérképen nem láthatók más értékek változásai, akkor a legtöbbször az életmódváltás elegendő, de egyéb esetben érdemes részt venni egy alaposabb kivizsgáláson, különös tekintettel egy kardiológiai ellenőrzésre.

Azt ugyanis még a kutatások sem tudják megmondani, hogy a magas HDL koleszterin mitől alakul ki, de az teljesen nyilvánvaló, hogy összefüggésben áll a rossz koleszterinnel és az életmóddal, vagyis a legtöbb esetben változásra figyelmeztető tényező.