Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

GOT érték: mit jelent, ha magas a szintje a laboreredményen? 

A GOT érték meghatározására nagyon gyakran kerül sor egy laborvizsgálat során. A nagyrutin vérkép egyik alapvető eleme, ami főleg a máj működéséről szolgál átfogó részletekkel.

Önmagában is hasznos marker, viszont olyan paraméterekkel együtt tudja a legátfogóbb képet adni a májfunkciókról, illetve az esetleges májkárosodásról, mint a GPT, a gamma-GT, a bilirubin vagy az alkalikus foszfatáz.

A teljes nevén glutamát-oxálacetát-transzamináz egy speciális enzim, ami alapvető fontosságú az aminosavak anyagcseréjében. Ha a GOT érték magas, az többféle elváltozást is feltételezhet, sok esetben korai stádiumban.

Ezért nagyon fontos, hogy évente legalább egyszer részt vegyünk egy laborvizsgálaton, amely átfogó képet ad a szervezet működéséről. Amennyiben vérvételre van szüksége: laborvizsgálat Budapesten.

Szeretne többet megtudni a GOT értékről? Hogy mit jelez a túl magas szintje, mennyi a normál értéke és milyen tüneteket produkál? Szakmai cikkünkben ezekre a kérdésekre is válaszoltunk!

Mi az a GOT?

A GOT vagy más néven glutamát-oxálacetát-transzamináz egy olyan enzim a szervezetben, amely elengedhetetlen szerepet játszik az aminosav-anyagcserében.

A legnagyobb mennyiségben a májsejtekben található, ezért alkalmazzák főként a májfunkciók ellenőrzésére. Kisebb mennyiségben azonban a szívben, a vesében, a hasnyálmirigyben, a vörösvértestekben, az agyban, sőt egyes izomcsoportokban is előfordul.

Emiatt, ha a GOT érték magas a vérképen, nem csak májeredetű betegségekre lehet gyanakodni.

Nagyobb mennyiségű GOT sejtek akkor tudnak megjelenni a véráramban, ha a kapcsolódó sejtek károsodtak. A folyamatot követően a GOT értéke néhány órán belül képes jelentős mértékben megemelkedni a vérben, így egy rutin laborvizsgálat is könnyedén ki tudja mutatni.

A GOT egyéb elnevezései

Mint a legtöbb laborparaméternek, a GOT értéknek is vannak alternatív elnevezései. A legtöbbször így találkozhatunk vele, de amennyiben az alábbi neveket látjuk a vérképen, akkor tudnunk kell, hogy erről a markerről van szó:

  • SGOT (szérum glutamát oxálacetát transzamináz)
  • AST (aszpartát transzamináz)
  • ASAT, AspAT, AAT (aszpartát aminotranferáz)

Mikor van szükség a GOT érték meghatározására?

A GOT értéket a nagyrutin laborvizsgálattal lehet ellenőrizni. A legtöbbször akkor van szükség rá, ha feltételezhető májproblémák alakultak ki a páciensnél, de nagyon fontos megemlíteni prevenciós jellegét is.

A nagyrutin laborvizsgálatot ugyanis ajánlott éves szinten elvégeztetni – különösen 40 éves kor felett. Amennyiben az eredményen a GOT érték növekedése tapasztalható, az minden esetben további kivizsgálásokat igényel, így még idejekorán feltárhatók a súlyosabb elváltozások.

Ha a GOT érték magas, akkor az a nagyrutin laborvizsgálat által mért további májfunkciós paraméterekkel együtt májkárosodás fennállását jelezheti. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy nem minden esetben a máj állapotáról ad információt.

A GOT magas értéke ugyanis más kórképek kialakulását is előjelezheti, azaz nem nevezhető kizárólag májspecifikus markernek. Ha a többi érték a máj érintettségére utal, akkor gyakran további vizsgálatokra, így hasi ultrahangra és szerológiára van szükség a pontos okok feltárásához.

Nem elhanyagolható továbbá, hogy a GOT bizonyos betegségek követésére is alkalmas, hiszen a csökkenő vagy növekvő értékek alapján tökéletesen átlátható egy kórkép lefolyása.

Amit tudni kell még, hogy a GOT érték önmagában nem alkalmas egy betegség diagnosztizálására. Minden esetben felhívja a figyelmet valamilyen elváltozásra, de további paraméterekre, illetve vizsgálatokra van szükség a kiváltó okok pontos feltárásához.

GOT érték

Ha a májfunkciós paraméterek közül kizárólag a GOT érték magas

Amint azt fentebb már leírtuk, ha a GOT érték magas, akkor jellemzően más paraméterek is megnövekednek a vérképen, és ezek együttesen utalnak bizonyos elváltozásokra.

Vannak azonban olyan ritka esetek, amikor a GOT enzim szintje csak önmagában emelkedik meg. Amennyiben a növekedés mértéke nem jelentős, akkor többnyire csak átmeneti állapotról beszélhetünk, ami általában nem igényel kezelést.

Nagyon fontos azonban ilyenkor is beszélni kezelőorvosunkkal, hiszen a kórelőzmény és az esetleges kapcsolódó panaszok, illetve a szedett gyógyszerek alapján nem kizárt, hogy további vizsgálatokra, de legalábbis ismételt vérvételre lesz szükség.

Ha a GOT érték izoláltan magas, akkor sok esetben nem a máj, hanem más szervek vagy szövetek károsodása áll a háttérben, de ez célzott vizsgálatok nélkül soha nem állapítható meg pontosan.

A GOT érték magas és normál tartománya

A laboreredmények kiértékelése kapcsán tudni kell, hogy az egyes laborok között lehetnek eltérések, így mindig figyeljünk oda a referenciaértékekre, mielőtt kétségbe esnénk a magasabb értékek láttán.

A GOT érték érdekessége, hogy nagyon ritkán vagy soha nem alacsony, így általában inkább normál, valamint magas tartományáról beszélhetünk.

A normál tartomány

  • nők esetében 35 U/l;
  • férfiaknál pedig 40 U/l.

Tudni kell, hogy gyerekeknél az életkor alapvetően befolyásolja az enzim mennyiségét a vérben. 

  • A 3 év alattiaknál például gyakori a 15-60 U/l érték, 
  • de 3 éves kor felett már inkább az 50 U/l tekinthető a maximális szintnek, 
  • míg a 12-18 évesek körében a 10-40 U/l közti érték a normális.

Mikor beszélhetünk magas GOT értékről?

Amennyiben a fenti értékekhez mérten kisebb eltérést tapasztalunk, az már magas GOT értéknek felel meg, de általában nem igényel beavatkozást.

Ha viszont a normál értéknek a két-háromszorosát látjuk viszont a vérképen, ehhez pedig más paraméterek növekedése is hozzátartozik, az már további kivizsgálásokat igényel.

Milyen okai lehetnek, ha a GOT érték magas?

Amennyiben a GOT érték magas szintjével van dolgunk, akkor annak a hátterében számos tényező meghúzódhat. Elsődlegesen májeredetű okokra lehet gyanakodni, de tudni kell, hogy a GOT egyéb szervekben is megtalálható, sőt más tényezők is kiválthatják.

A pontos diagnózis feltárásához minden esetben extra vizsgálatokra van szükség, ezért az alábbiakban leírt kiváltó okok csak feltételezhetők.

Májeredetű okok a magas GOT érték mögött

Amennyiben a GOT érték magas, és vele együtt legalább a GPT szintje is emelkedő tendenciát mutat a vérképen, akkor a háttérben nagy valószínűséggel a májat érintő probléma húzódik meg.

Kiválthatja zsírmáj, a szerv vérellátási zavara, akut keringészavar, de hemokromatózis, valamint epeúti elzáródás is. Súlyosabb esetekben májzsugor, májgyulladás vagy májdaganat jelenlétére utalhat a szervezeten belül.

Egyéb okok a magas GOT érték mögött

Mivel a GOT nemcsak a májban található, ezért emelkedése más paraméterekkel együtt egyéb okok jelenlétére is utalhat.

Kiválthatja például a hasnyálmirigy-gyulladás, bizonyos izomsérülések – így például a szívizom károsodása –, a mononukleózis, a hemolízis, de a HELLP szindróma, illetve az anorexia nervosa mellett egyaránt megfigyelhető az érték növekedése.

A gyógyszerek és méreganyagok hatása a GOT értékre

Nagyon sok gyógyszer, illetve különféle méreganyag is hatást gyakorolhat a GOT értékre. Amennyiben például valaki rendszeresen nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt, vagy valamilyen úton ólom-, higany-, esetleg növényvédőszer jutott a szervezetébe, az is megnövelheti ezt a paramétert.

A gyógyszerek közül befolyásolhatják az eredményt a nem-szteroid alapú gyulladásgátló készítmények, bizonyos antibiotikumok, a koleszterinszint csökkentésére szolgáló szerek, de az antiepileptikumok és a pszichotróp gyógyszerek is.

A terhesség hatása a GOT értékre

A terhesség a vérkép nagyon sok paraméterére hatást gyakorolhat. A GOT érték sem jelent kivételt ez alól. Az első két trimeszterben általában az egészséges kismamáknál nem okoz elváltozást, de a harmadik trimeszterben gyakran megemelkedik.

Ez nem törvényszerű, de sokszor előfordul, és ilyenkor további vizsgálatokra van szükség. Érdekesség, hogy a fokozott izommozgásnak köszönhetően a vajúdás idején gyakran jelentős mértékű GOT emelkedés következik be.

Milyen tünetek utalhatnak magas GOT értékre?

Ha a GOT érték mérsékelt emelkedést mutat a vérképen, ahhoz jellemzően még nem társulnak tünetek. Tudni kell azonban, hogy nem a magas GOT, hanem az azt kiváltó betegségek idézhetnek elő kellemetlen panaszokat.

Mivel ez a paraméter jellemzően májbetegségekkel hozható összefüggésbe, ezért az ehhez kapcsolódó tüneteket érdemes megismerni. Ha közelebbről meg nem határozott májbetegség áll fenn, az a következő tünetekkel járhat:

  • a szemfehérje és a bőr sárgás elszíneződése;
  • erőteljes viszketés;
  • sötétebb színű vizelet;
  • világosabb, gyakran fehéres széklet;
  • véletlenszerűen megjelenő véraláfutások, esetleg vérömlenyek a bőr alatt;
  • állandó fáradtságérzet, folyamatos levertség, rossz hangulat, aluszékonyság;
  • hányinger és hányás;
  • étvágytalanság, ebből fakadó fogyás;
  • folyadék felgyülemlése a hasűrben.

Egy esetleges májkárosodást természetesen nem minden esetben kísérnek ezek a tünetek, ezért sem a magas GOT érték, sem a panaszok nem elegendők a pontos diagnózishoz. Utóbbit minden esetben extra vizsgálatokkal kell alátámasztani.

Mikor van szükség célzottan a GOT érték mérésére?

Mivel a GOT szintjét a nagyrutin vizsgálat is tartalmazza, ezért a legtöbbször prevenciós jellegű vérvételt követően derül fény az emelkedett értékekre. Vannak azonban esetek, amikor szakorvosi javaslatra, célzottan történik a vizsgálat.

Csak a GOT szintet természetesen nem lehet mérni, azt más paraméterekkel (GPT, gamma-GT, alkalikus foszfatáz stb.) együtt tárják fel a laborvizsgálat során, ami gyakran fontos is a pontos diagnózis érdekében.

Hogy mikor van szükség célzottan a GOT érték mérésére? Lássuk:

  • Ha a kezelőorvos a tünetek, a kórelőzmény vagy a fizikális vizsgálat alapján májbetegségre gyanakszik.
  • Olyan gyógyszerek rendszeres szedése mellett, amelyek májkárosodást okozhatnak, vagy megterhelhetik a kérdéses szervet.
  • Bizonyos rizikófaktorok, így az elhízás, az alkoholizmus vagy a 2-es típusú cukorbetegség fokozhatják a májbetegségek kialakulását, ami szintén célzott vizsgálatot indokolhat.
  • Egy már feltárt betegség kórlefolyásának céljából vagy a páciens állapotának általános monitorozása érdekében.
  • Amennyiben egy korábbi laborvizsgálat mérsékelten emelkedett GOT értéket mutatott, és szükség van egy kontrollértékre a folyamat követhetősége érdekében.