Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

FT4 hormon: a pajzsmirigy vizsgálat alapvető eleme

A pajzsmirigy az egyik legismertebb belső elválasztású mirigy az emberi szervezeten belül, amely a nyaki régióban, közvetlenül a légcső előtt helyezkedik el. Betegsége világszerte egyre több embert érint, de a modern diagnosztikai módszerekkel ma már könnyedén feltárható.

A közhiedelemmel ellentétben azonban ehhez a legtöbbször nem elegendő a TSH érték meghatározása, a diagnózishoz, valamint a kezeléshez fontos ismerni az FT4 hormon mennyiségét is a vérben.

Egy célzott laborvizsgálatból pontosan megállapítható a kötött és a szabad T4 érték. Ezeket a TSH szintjével összevetve átfogó képet kaphatunk a pajzsmirigy aktuális állapotáról és működéséről egyaránt.

Hogy milyen szerepe van az FT4 hormonnak a szervezetben, és milyen betegséget jelezhet a túl magas vagy túl alacsony szintje? Szakmai cikkünkben ezekre a kérdésekre is válaszoltunk, hogy megkönnyítsük a véreredmény kiértékelését.

Amennyiben Ön is szeretné ellenőriztetni pajzsmirigye állapotát: laborvizsgálat Budapesten.

Ft4 hormon

Mi az az FT4 hormon?

Az FT4 rövidítés a szabad tiroxin hormon jelölése, amely az angol Free T4 elnevezésből származik. Vérben való koncentrációjának meghatározása alapvetően fontos a pajzsmirigy működési zavarok diagnosztikájában.

Óriási szerepet játszik az anyagcsere szabályozásában, érdekessége pedig, hogy a pajzsmirigy mellett az izomfunkciókat, az emésztést, valamint a csontok egészségét egyaránt megtámogatja.

Mennyiségét a pajzsmirigy mellett az agyalapi mirigy szabályozza, ami a hozzá kapcsolódó TSH hormon termelődéséért is felelős.

T4 vagy FT4?

A T4 hormonnak két típusát különböztethetjük meg az emberi szervezetben, így beszélhetünk a kötött és a szabad formájáról. A vérvizsgálaton jellemzően vagy a totál T4 szintet mérik vagy az FT4 hormon mennyiségét.

Az orvostudomány jelenlegi állása szerint ugyanis az FT4 a tiroxin aktív formájaként sokkal pontosabban tudja tükrözni a pajzsmirigy aktuális állapotát, mint a teljes T4 meghatározása, ezért a modern laborvizsgálatokon már jellemzően csak előbbi értéket vizsgálják.

Mennyi az FT4 normál értéke a vérben?

Amint azt fentebb már leírtuk, az FT4 hormon mennyiségét a pajzsmirigy és az agyalapi mirigy közösen határozzák meg.

Az agyalapi mirigy képes érzékelni a szervezetben megtalálható szabad FT4 hormonok mennyiségét, és ez alapján szabályozza a TSH hormon mértékét, így biztosítva a mindig kielégítő totál T4 szintjét.

Amennyiben a T4 mennyisége túl alacsony, több TSH kerül a vérbe, ha viszont magas, akkor a TSH termelődése mérséklődik. Ezek a változások gyakran diagnosztikai értékkel is rendelkezhetnek a laboreredményen.

Az említett változások ugyanis minden esetben pontos képet tudnak festeni a pajzsmirigy működéséről, illetve annak állapotáról egyaránt.

Az FT4 normál szintje felnőtt embereknél 12,0 – 22,0 pmol/l, viszont érdemes odafigyelni a vérkép jelöléseire, a totál T4 értéke ugyanis ennél mindig lényegesen magasabb tartományokban mozog.

Ezen felül várandós kismamáknál és gyermekeknél is mások az eredmények, így minden esetben vegyük figyelembe a kiértékeléskor az adott labor által meghatározott határétékeket, amelyeket korhoz, nemhez és az aktuális állapothoz igazítanak.

Ha az FT4 érték alacsony

Az FT4 hormon mennyisége a vérben bár viszonylag széles skálán mozoghat, ha jelentősen alacsony, az minden esetben azt jelzi, hogy a pajzsmirigy nem tud elég hormont termelni. Ilyenkor jellemzően pajzsmirigy alulműködésről beszélhetünk.

Az alacsony FT4 érték oka

Amennyiben tehát túl kevés az FT4 hormon mennyisége a szervezetben, akkor pajzsmirigy alulműködés áll fenn, aminek a hátterében számos tényező meghúzódhat. Ezek a következők:

–       A pajzsmirigy gyulladásos betegsége: jellemző panaszokkal és a szerv duzzanatával járó elváltozás, ami lehet akut és krónikus is.

–       Hashimoto betegség: az egyik leggyakoribb autoimmun folyamat, amely közvetlen hatást gyakorol a pajzsmirigy hormontermelésére.

–       Veleszületett pajzsmirigy alulműködés: a pajzsmirigy alulműködés veleszületett betegség is lehet, ami gyakran folyamatos kezelést igényel.

–       Gyógyszerhatás: a tapasztalatok szerint a pajzsmirigy túlműködésére, valamint néhány daganatos betegség kezelésére alkalmazott gyógyszerek is kiválthatnak alacsony FT4 értéket.

–       Jódhiány: amikor a szervezet nem jut elég jódhoz a normál táplálkozás során, azt a pajzsmirigy alulműködése jelzi. Jódban gazdag ételek: tengeri halak, kagylók, tej, tojás, joghurt, burgonya, eper stb.

Az alacsony FT4 érték tünetei

Az alacsony FT4 érték által jelzett pajzsmirigy alulműködésnek nagyon jellegzetes tünetei vannak. Ilyen például a hajhullás, a szem körüli duzzanat, az állandó fáradtság, a testsúly gyarapodása, a gyakori légszomj vagy a lassabb szívverés.

Ezen felül tipikus tünet az alacsonyabb hidegtűrés, de a pajzsmirigy alulműködése sok esetben székrekedéssel, sőt a nőknél menstruációs zavarokkal is járhat.

Ha az FT4 érték magas

Amikor a vérképen az FT4 magas értéke látható, a szervezetben a pajzsmirigy túl sok hormont termel. Ezt az állapotot nevezzük a pajzsmirigy felülműködésének, ami szintén nagyon jellemző panaszokat okozhat és gyakran igényel beavatkozást.

A magas FT4 érték okai

A magas FT4 értéket, illetve a pajzsmirigy túlműködését számos tényező kiválthatja, de a legtöbbször az alábbiak miatt alakul ki ez az eltérés a szervezeten belül:

  • Pajzsmirigy göb (strúma): a pajzsmirigyen megjelenő göbös elváltozás mögött többféle folyamat is meghúzódhat. A strúmák gyakran csak a szerv túlműködését jelzik, de daganatos elváltozás gyanúját is felvethetik, ezért mindig további vizsgálatokra van szükség.
  • Graves betegség: egy autoimmun folyamat, aminek a lényege, hogy az immunrendszerünk tévesen észleli a pajzsmirigyet, ezért gyakorlatilag megtámadja azt, amire a szerv az FT4 hormon túltermelésével reagál.
  • Magas jódbevitel: sem a túl kevés, sem a túl sok jód nem tesz jót az emberi szervezetnek. Amennyiben mennyisége tartósan magas értéken áll, a pajzsmirigy gyulladása vagy túlműködése léphet fel.

A magas FT4 érték tünetei

Általánosságban elmondható, hogy a magas FT4 értékből fakadó pajzsmirigy túlműködés lényegesen több, ámde általánosabb tüneteket produkál, mint az alulműködés, ezért gyakran a felismerése is nehezebb.

A legáltalánosabb panaszok közé sorolhatjuk az ingerlékenységet, az alvási problémákat, a gyakori izzadást, a megmagyarázhatatlan fogyást, a szorongást, az állandó hangulatingadozásokat, valamint a karokban és a lábakban érzett gyengeséget.

Szintén pajzsmirigy túlműködésre utalhat a kézremegés, a szabálytalan szívverés vagy az, ha valaki állandóan fáradt. A magas FT4 érték hatással van a kiválasztásra, így ilyenkor gyakoribb a széklet- és vizeletürítés, de a haj elvékonyodása, a légszomj, sőt a magas vércukorszint is előfordulhatnak a betegség kísérőiként.

Ha a pajzsmirigy túlműködik, az gyakran okoz még szemirritációt, a nőknél menstruációs problémákat, a férfiaknál pedig merevedési zavarokat, illetve a mellek duzzanatát.

Az alacsony FT4 érték kezelése

Amint az már a fentiekből is kiderült, az alacsony FT4 érték a pajzsmirigy alulműködését jelzi. Kezeléséhez elengedhetetlen orvosi segítséget kérni, hiszen ezt az állapotot személyre szabott hormonpótlással lehet a legkönnyebben normalizálni.

Az extra T4 hormonra azért van szükség, hogy pótolni lehessen azt a mennyiséget, amit a pajzsmirigy valamilyen okból kifolyólag nem tud előállítani. A gyógyszeres kezelés beállítása minden esetben egyénfüggő, és szükség van hozzá a TSH szintjének ismeretére is.

A kezelésre általában néhány napon belül reagál a páciens, de 6-12 héttel a gyógyszer szedésének megkezdését követően elengedhetetlen egy újabb laborvizsgálat, amely megmutatja, hogy megfelelő-e az előírt mennyiség vagy extra adagra van szükség.

Az alacsony FT4 érték kezelését 25 mikrogrammos léptékben lehet finomhangolni a megfelelő gyógyszerrel. Lényeges, hogy még tünetmentes állapotban is elengedhetetlen a gyógyszerszedés megkezdését követő rendszeres orvosi ellenőrzés.

Ha az FT4 hormonok mennyisége csak kis eltérést mutat vagy a gyógyszer mellett a páciens alternatív terápiákat is kipróbálna, a pajzsmirigy alulműködés természetes módon is javítható.

Ehhez olyan ételek vagy étrendkiegészítők fogyasztására van szükség, amelyek magas jód-, illetve szeléntartalommal rendelkeznek

Az alacsony FT4 érték szövődményei

Az alacsony FT4 értékből fakadó pajzsmirigy alulműködést minden esetben kezelni kell, mert hosszabb távon súlyos következményekkel járhat. A jelentős elhízás mellett például hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.

Gyakori következménye ennek a szívroham és az agyvérzés növekvő kockázata, de szívelégtelenség, illetve vérszegénység egyaránt jelentkezhet a hatására a magas koleszterinszint mellett.

Ezen felül a pajzsmirigy alulműködés gyakori szövődménye a meddőség, a depresszió, a memóriazavar, a strúma, valamint a perifériás neuropátia megjelenése is.

A magas FT4 érték kezelése

Mivel a magas FT4 érték hátterében a pajzsmirigy túlműködése húzódik meg, ezért ennek a betegségnek a kezelésére kell hangsúlyt fektetni. Ez azonban az alulműködéssel ellentétben nem mindig egyszerű, illetve gyakran nem elegendő egyetlen oldalról megközelíteni.

Nagyon fontos például a magas FT4 szint kezelését életmódváltással indítani. A sok stressz, az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód például alapvetően negatívan befolyásolja ezeket a folyamatokat.

Jelentősebb mértékben növekedett FT4 érték esetén természetesen gyógyszeres kezelés is indokolt. Ennek a lényege, hogy a páciens olyan készítményt kapjon, amely meggátolja a pajzsmirigy hormontermelését.

Mivel a túlműködés jellemzően rengeteg kellemetlen kísérőtünettel jár, ezért elengedhetetlen kezelni például a szívpanaszokat, de nagy figyelmet kell fordítani a vitaminpótlásra is. Különösen fontos a B-vitamin és a magnézium, de a C- és D-vitamin sem elhanyagolhatatlan.

Mindenképpen beszélni kell arról az esetről is, ha az FT4 értéke tartósan magas, ezáltal a pajzsmirigy túlműködés krónikussá válik, gyógyszerekkel és életmódváltással sem javul.

Ilyenkor az izotópkezelés az első beavatkozás, amikor speciális, radioaktív sugárzást kibocsátó jódot juttatnak a szervezetbe. Ezt a pajzsmirigy felfogja, és túlzott hormontermelése mérséklődik vagy megszűnik.

Ha ez a terápia sem jár tartós eredménnyel, a pajzsmirigy túlműködését jellemzően csak műtéti beavatkozással lehet mérsékelni.

A magas FT4 érték szövődményei

Azért fontos kezeltetni a magas FT4 értéket is, mert nagyon kellemetlen szövődményeket idézhet elő hosszabb távon.

Ide sorolhatók például a szív és érrendszeri megbetegedések, hiszen a pajzsmirigy képes megnövelni a pulzusszámot, a szív felgyorsulása pedig rendszertelen működést, szívritmuszavart idézhet elő, ami szívelégtelenség kialakulásához vezethet.

Ezen felül a pajzsmirigy túlműködés hatására súlyos zavarok keletkezhetnek az elfogyasztott tápanyagok felszívódásában. Emiatt gyakori a gyors ütemű és jelentős fogyás, valamint az immunrendszer tápanyaghiányból eredeztethető gyengülése.

Az anyagcseréhez köthető szövődmény még magas FT4 érték esetén a csontritkulás megjelenése, de a pajzsmirigy túlműködése olyan kellemetlenségeket is előidézhet hosszabb távon, mint a kidülledő szem, ami gyakran kivörösödhet és fényre érzékennyé válhat.