Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

CRP érték: milyen betegségre utal a laboreredményen?

A CRP vagy más néven C-reaktív protein egy olyan fehérje, amely a májban termelődik. Mértéke általában akkor növekszik meg a vérben, amikor a szervezetben akut vagy krónikus gyulladás alakult ki.

A gyulladásos folyamatok vizsgálatakor tehát a CRP érték a legfontosabb marker. Mivel hátterében számos kórkép meghúzódhat, ezért önmagában nem diagnosztikai tényező, azonban további vizsgálatokkal kiegészülve hozzájárul a probléma feltárásához.

A CRP szintjét minden esetben vérvétel segítségével lehet megmérni. A diagnózis megtámogatása mellett segítséget nyújthat az orvosnak egy adott betegség kezelésében és követésében is.

Hogy mit jelez a szervezetben a magas CRP érték? Milyen tünetekkel jár ez az állapot? Szakmai cikkünkben mindent összegyűjtöttünk, ami egy páciens szempontjából fontos lehet a téma kapcsán.

Ha Ön is szeretné ellenőrizni CRP értékét: laborvizsgálat Budapesten.

CRP érték

A magas CRP érték önmagában nem betegség, de jelzi azt

A legfontosabb tudnivaló a magas CRP értékről, hogy egy olyan állapot a szervezeten belül, amit valamilyen elváltozás, esetünkben egy gyulladás idéz elő. Amikor gyulladás alakul ki az emberi testben, az agy érzékeli, és arra utasítja a májat, hogy több CRP-t termeljen.

Ebből következik tehát, hogy nem az értékek növekedése idézi elő a betegséget, a magas paraméterek inkább csak figyelmeztetnek a problémára. 

A szervezetben számos okból kifolyólag alakulhat ki gyulladás, így előidézheti a paraméterek növekedését egy egyszerű légúti fertőzés, de ízületi gyulladás, sőt akár egy daganatos elváltozás is. 

Ezért fontos, hogy amikor a laborvizsgálat eredményei megnövekedett CRP szintet mutatnak, akkor feltárásra kerüljön a gyulladás pontos helye és oka a szervezeten belül, ami gyakran több szakág bevonását és speciális vizsgálatokat igényel.

Mennyi a normál CRP érték?

Amennyiben egy laborvizsgálat eredményeiről beszélünk, mindig fontos figyelembe venni az adott labor által megállapított referenciaértékeket, hiszen ezen a téren lehetnek eltérések az egyes intézmények között.

Általánosságban azonban a normál CRP érték a legtöbb vérvételi eredményen 10 mg/l alatti. A kisebb emelkedések nem igényelnek további vizsgálatokat, hiszen egy felsőlégúti fertőzés is előidézhet minimális növekedést.

Mikor beszélhetünk magas CRP értékről?

Minden esetben odafigyelést, további vizsgálatot igényel, amikor a CRP értéke már meghaladja a 20-30 mg/l-t úgy, hogy a páciens korábban nem szenvedett semmilyen diagnosztizált fertőző betegségben.

A kisebb emelkedés mögött általában akut gyulladások állnak, míg a jelentősebb gyulladásos folyamatoknál nem ritka az 1000 mg/l-es vagy annál lényegesen nagyobb eredmény is.

Fontos tudnivaló, hogy a CRP érték nagyon gyorsan tud változni, akár néhány óra leforgása alatt képes a normál érték tízszeresére vagy százszorosára növekedni annak fényében, hogy milyen betegség vagy gyulladásos folyamat váltotta ki.

Hogyan segít a szervezetnek a magas a CRP érték?

Amint azt fentebb már leírtuk, a CRP szintje akkor növekszik meg a szervezetben, ha ott valamilyen gyulladás alakul ki. Ez a speciális fehérje ugyanis megtámogatja az immunrendszert, ezért minél súlyosabb a gyulladás, annál magasabb értéket mutat a laboreredmény.

A kérdéses fehérjék a véráramba kerülve egy fertőzés esetén hozzákapcsolódnak a különféle kórokozókhoz, majd elősegítik, hogy az elhalt sejtek kitisztuljanak a vérkeringésből.

Ezért szerencsés a CRP érték egy gyulladásos állapot követésére, hiszen amennyiben szintje csökkenő tendenciát mutat a vérben, akkor az azt jelenti, hogy az alkalmazott kezelés hatásos, tehát a gyulladás mértéke enyhült.

Milyen betegségeket jelezhet a magas CRP érték?

Amennyiben a CRP értéke jelentős növekedést mutat a laborvizsgálat eredményén, az minden esetben kivizsgálást igényel, hiszen ott súlyosabb gyulladás áll a háttérben, amit jellemzően valamilyen betegség idéz elő.

Minél magasabbra szökik a CRP szintje, általában annál súlyosabb kórképek húzódnak meg a háttérben. Az alábbiakban sorra vettünk néhány példát, hogy a kérdéses paraméter növekedése milyen elváltozásokra utalhat.

Enyhén magas CRP érték

Az enyhén magas CRP értéket gyakran előidézheti a túlsúly, illetve az ahhoz kapcsolódó gyulladásos folyamatok. Nem ritka azonban, hogy a normál szint állandó duplázódása valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésre, 2-es típusú cukorbetegségre vagy enyhébb fertőzésre utal.

Közepesen magas CRP érték

Ha a laborvizsgálatok eredményén azt látjuk, hogy a normál szinthez viszonyítva a CRP érték jelentősen megugrott, akár a 2-300 mg/l-t is elérte, akkor ott már gyakran krónikus elváltozások állnak a háttérben.

Előidézhetnek ilyen jelenséget reumás megbetegedések, komolyabb húgyúti fertőzések, bakteriális eredetű mandulagyulladás vagy hörghurut, de néhány kezdődő daganatos betegség is, sőt szívinfarktus esetén egyaránt gyakori ez az állapot.

Szélsőségesen magas CRP érték

Előfordulhatnak olyan súlyos gyulladásos képletek, amelyek szélsőségesen magas CRP értéket eredményeznek. Akkor beszélhetünk ilyesmiről, ha a normál paraméternek akár a százszorosa is megjelenik a laborvizsgálati összegzőn.

Ilyenkor mindig nagyon súlyos elváltozásokra lehet gyanakodni. Előfordulhat például, hogy jelentős gombás vagy bakteriális fertőzés alakult ki a szervezetben, de a szepszis, az agyhártyagyulladás és a Crohn betegség is előidézhet ennyire magas értékeket.

Nem ritka, hogy a szélsőségesen magas CRP érték mögött szöveti sérülések állnak, esetleg egy műtéti beavatkozást követően tapasztalja a páciens.

Milyen tünetei vannak a CRP érték növekedésének?

A magas CRP értéknek önmagában nem lennének tünetei, azonban a kapcsolódó gyulladásos folyamatok rengeteg kellemetlen panaszt idézhetnek elő. Ezen a ponton azonban érdemes külön választani az akut és a krónikus gyulladások által kiváltott problémákat.

A magas CRP érték tünetei akut gyulladás esetén

Ha akut gyulladás váltja ki a magas CRP értéket a szervezetből, akkor jellemző, hogy a páciens magas láztól szenved, ebből kifolyólag sokat verejtékezik, hidegrázása van, szédül, de a pulzusszám egyaránt megemelkedhet, amihez nehézlégzés kapcsolódhat.

A magas CRP érték tünetei krónikus gyulladás esetén

Amennyiben valamilyen krónikus gyulladás váltja ki a magas CRP értéket, a tünetek kevésbé intenzívek, sőt mondhatni általánosak. A páciens gyakran érez ilyenkor általános kimerültséget, folyamatos fáradtságot, levertséget.

Ehhez gyakran hőemelkedés társul – nem ritkán csak időszakos jelleggel –, méghozzá gyengeség, izomfájdalom, izommerevség, fejfájás, hányinger, étvágytalanság, fogyás, emésztési zavarok, illetve álmatlanság kíséretében.

A magas CRP érték mindig komplex kivizsgálást igényel

Amint az tehát már a fentiekből is kiderülhetett, a CRP érték megnövekedett szintje mögött számos elváltozás meghúzódhat, köztük kisebb, könnyebben kezelhető kórképekkel, illetve súlyosabb problémákkal egyaránt.

Bármiről is legyen szó, ha a laboreredmény ennek a paraméternek az emelkedését mutatja, akkor minden esetben komplex kivizsgálásra van szükség. Nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, de egy vérkép önmagában még nem elegendő a diagnózishoz.

A laboreredmény alaposabb kiértékelése azért fontos ilyenkor, mert más paraméterek növekedése vagy csökkenése árulkodó lehet arról, hogy a test melyik tájékán érdemes kutakodni, így a megfelelő szakág bevonásával hamarabb fény derülhet a háttérben álló okokra.

A megfelelő szakorvos további célzott vizsgálatokat tud kérni ahhoz, hogy pontos diagnózis születhessen, és megkezdődhessen a magas CRP érték mögött álló betegség kezelése.

A CRP értéket nem csak gyulladás növelheti meg

Itt fontos kitérni néhány gondolat erejéig arra, hogy a magas CRP értéket akár külső hatások is befolyásolhatják, így ha ezt az elváltozást látjuk a laboreredményen, érdemes számításba venni a következőket:

  • a terhesség során teljesen normális, hogy a CRP érték megnövekszik, de nem kiugró mértékben;
  • jelentősen is megemelhetik a CRP szintjét az ösztrogén tartalmú gyógyszerek, de érdekesség, hogy a nem-szteroid gyulladáscsökkentők vagy a koleszterincsökkentők mérsékelni tudják;
  • a krónikus betegségek eleve magasabb a CRP értékkel járnak, ami veszélyes lehet abból a szempontból, hogy az alapbetegség elfedheti a gyulladásos folyamatokat.

Hogyan csökkenthető a magas CRP érték?

A magas CRP szint minden esetben a gyulladást kiváltó betegség gyógyításával csökkenthető a normál értékre. Emiatt van szükség a fentiekben már említett komplex kielemzésre, illetve utána a megfelelő szakág bevonására.

Ha nem gyógyíthatatlan betegség áll a háttérben, akkor általánosságban gyógyszeres kúrával vagy életmódváltással lehet a legkönnyebben csökkenteni a magas CRP értékét.

A magas CRP érték csökkentése életmódváltással

Amennyiben a CRP szintjének kiugrását a nem megfelelő életmód idézi elő, akkor ennek változtatásával könnyedén javíthatunk a helyzeten.

Kutatások igazolják például, hogy a hasi zsír mértéke olyan gyulladásos folyamatokat idézhet elő a szervezetben, ami már a laboreredményen is megmutatkozik, sőt a szívinfarktus kockázatát is megnöveli.

Érdemes tehát váltani ilyenkor egészséges életmódra, bevezetni hétköznapjainkba a rendszeres testmozgást, odafigyelni a sok zöldség, gyümölcs, folyadék és teljes kiőrlésű gabonából készült étel fogyasztására, illetve a cigarettát is ajánlott elhagyni.

Egyéb probléma nélkül az egészséges életmóddal önmagában könnyen normalizálható a CRP értéke.

A magas CRP érték csökkentése életmódváltással

A CRP-t akkor tudjuk csökkenteni gyógyszerekkel, ha már diagnosztizálásra került a kiváltó probléma.

Egy bakteriális fertőzés esetén például a legtöbbször elegendő célzott antibiotikumkúrát tartani ahhoz, hogy a gyulladást kiváltó kórokozók eltűnjenek a szervezetből. A kúrát követően néhány napon belül a CRP érték is csökkenésnek indul.

Az antibiotikum természetesen csak fertőző betegségek esetén lehet működőképes. Egy enyhébb autoimmun kórkép esetén például inkább gyulladáscsökkentők javasoltak, súlyosabb állapotoknál pedig szteroidokkal, illetve immunszuppresszív szerekkel lehet jó eredményt elérni.

Ha a magas CRP értéket daganat okozza, akkor komplexebb kezelésekre van szükség, ami rendszerint kemo- és sugárterápiával orvosolható, de gyakran a műtéti beavatkozás is megkerülhetetlen.