A herpes zoster hatékony kezeléséhez elengedhetetlen a megfelelő övsömör diagnózis. Csak ennek függvényében kezdődhet el a célzott terápia, ami sok esetben versenyfutás az idővel.
A páciens ugyanis minél előbb kerül orvoshoz, annál kisebb a valószínűsége a szövődmények kialakulásának. Az alábbiakban mind a kezeléshez, mind a szövődményekhez kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat összegyűjtöttük.
Hogyan kezelik az övsömört?
A betegség kezelését alapvetően meghatározzák az övsömör tünetei. A páciens állapota ugyanis mindig befolyásolja, hogy csak tüneti kezelésre van szükség, vagy lehetőség van megelőzni a súlyosabb panaszok kialakulását.
Antivirális készítmények
Az antivirális készítményeket csak akkor lehet alkalmazni a pácienseknél, ha időben orvoshoz fordultak. Az első tünetek megjelenését követő 72 órán belül ugyanis segítenek megakadályozni a vírus elterjedését, ezzel mérsékelve a tüneteket és felgyorsítva a kórlefolyást.
A modern orvostudomány többféle antivirális készítményt ismer, amelyek hatékonyak övsömör esetén. Ilyen például az acyclovir, a valacyclovir vagy a famciklovir.
Antihisztaminok
Az antihisztaminok adagolása azért lehet fontos övsömör esetén, mert a segítségükkel csökkenthetők az olyan allergiás hatások, mint a bőr irritációja vagy viszketése.
Fájdalomcsillapítók
A fájdalomcsillapítás az övsömör tüneti kezelésének alapvető eleme. A vírus fellángolása ugyanis bizonyos területeken jelentős fájdalommal jár.
A legtöbbször elegendők lehetnek az ibuprofént tartalmazó készítmények, de nagyobb fájdalom esetén vényköteles fájdalomcsillapítók alkalmazása is indokolt lehet.
Mik az övsömör szövődményei?
Az övsömör kezelése kapcsán feltétlenül beszélni kell a szövődményekről is, hiszen amennyiben a páciens nem kap időben orvosi segítséget, esetleg nem megfelelő kezelésben részesült, akkor az különféle komplikációkhoz vezethet.
Az övsömör szövődményei közül kiemelendők az alábbiak:
Postherpetikus neuralgia
Mondhatni a leggyakoribb övsömör szövődmény, aminek jellemző tünete, hogy a fájdalmak még a kiütések eltűnése után is változatlanul megmaradnak.
Vannak esetek, amikor a kapcsolódó fájdalmak hónapokig vagy évekig elhúzódnak és alapvetően befolyásolják az életminőséget, megkeserítik a mindennapokat. A panaszokat általában tartós fájdalomcsillapítással lehet mérsékelni.
Bőrfertőzés
Mivel az övsömör kórlefolyása során a kiütések nyitott sebekké alakulhatnak, ezek utat nyitnak a baktériumok, ezáltal a különféle bőrfertőzések számára, mint amilyen például a cellulitis.
Szemgyulladás
Amennyiben az övsömör tünetei a fejen vagy az arcon jelentkeznek, előfordulhat olyan eset, amikor a fertőzés áthúzódik a szemre. Ez nagyon súlyos szövődményekkel, a szemfelszín, a szaruhártya, sőt akár az írisz vagy a retina gyulladásával járhat.
A központi idegrendszer érintettsége
Bár ritka szövődmény, azonban előfordulhat, hogy az övsömör megtámadja a központi idegrendszert. Ez nagyon súlyos kórképek kialakulását idézheti elő, így akár agyvelő- vagy agyhártyagyulladás is megjelenhet a hatására.
A belső szervek érintettsége
Szintén ritka eset, de előfordulhat, hogy az övsömört kiváltó vírus megtámadja a belső szerveket. Ilyenkor a tüdő, a máj és a bélrendszer van veszélyben, amelyek kapcsán súlyosabb gyulladások alakulhatnak ki.