Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

A sipoly tünetei, okai és kezelési lehetőségei

A sipoly vagy más néven fisztula minden esetben az üreges szervek vagy testüregek közötti kóros összeköttetés. Sok helyen kialakulhat a szervezetben, azonban a legtöbbször a végbél sipolyra alkalmazzák gyűjtőfogalomként.

Ennek az oka, hogy a sipoly a leggyakrabban a végbélnél jelenik meg és okoz kellemetlen tüneteket. Kialakulásáról akkor beszélünk, ha a végbél belső üregéből egy kóros járat indul a külvilág felé, amely a legtöbbször a végbélnyílás közelében végződik.

Ezen a járaton folyadék, de akár szilárd anyag is ürülhet a külvilág felé, ami nemcsak súlyos szövődményeket okozhat, hanem rengeteg kellemetlenséggel is járhat. Emiatt nagyon fontos, hogy a páciens mielőbb szakszerű orvosi kezelésben részesüljön.

Hogy mi az a végbél sipoly, illetve milyen tünetei és kezelési lehetőségei vannak? Szakmai cikkünkben összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót.

Végbél sipolytól szenved? Ha professzionális kezelésre van szüksége: proktológia Budapesten

Mi az a sipoly?

A végbél tájékán jelentkező sipoly egy olyan kóros járat, amely a végbél üregét összeköti a külvilággal.

A leggyakrabban a végbél mirigyeinek gyulladása idézi elő, de végbéltályog, más gyulladások, daganatok, sebészeti beavatkozások, sőt a Crohn betegség szövődménye is lehet.

Elsődleges sipoly akkor alakul ki, amikor a végbél síkosításáért felelős mirigyek elzáródnak, a bennük keletkező váladék pedig nem tud kiürülni, ezért felgyülemlik, pangásuk pedig gyulladást idéz elő.

Ennek hatására gennyes váladék képződik, amely a folyamatos feszülésből kifolyólag megpróbál utat törni magának a szövetek között úgy, hogy közben járatok keletkeznek. Így alakul ki a végbéltályog, amelynek kifakadása jó eséllyel sipoly megjelenésével jár.

A sipoly előfordulási aránya

A végbél sipoly férfiaknál és nőknél egyaránt kialakulhat, de a férfiakat némileg nagyobb arányban érinti. Az idősebb korosztálynál általában jelentősebb ez előfordulási arány, de fiatalabb korban is megjelenhet, ha adottak a feltételek.

A megfigyelések szerint a sipoly kialakulása összefüggésbe hozható a higiénés környezettel, a megfelelő tisztálkodás hanyagolásával, de a betegség sokkal nagyobb számban érinti például a túlsúlyos embereket.

Esetükben ugyanis gyakoribb a zsírosabb, fűszeresebb ételek bevitele, ami a végbél mirigyeinek fokozottabb működésével, ezáltal nagyobb mennyiségű váladékürüléssel jár, de a túlsúlyból fakadó nehezebb tisztálkodás is fokozza a kialakulás esélyét.

Sipoly tünetei, okai kezelése

Milyen okai lehetnek a sipoly kialakulásának?

A fentiekben már többször is leírtuk, hogy a végbélben kialakuló sipolynak több kiváltó oka lehet. A betegség általában a végbél mirigyeinek elzáródásával, azok gyulladásával indul, aminek hatására gennyes tasakok keletkeznek, amelyek utat próbálnak törni maguknak a külvilág felé.

A végbél mirigyei számos okból kifolyólag elzáródhatnak. A legtöbbször az egészségtelen és mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a tartós székrekedéses állapotok vezetnek el ide. Minden esetben közös ugyanakkor, hogy a sipoly valamilyen szövődmény eredményeként jön létre.

A fentiekben már említett mirigygyulladás hatására például előbb jellemzően tályog keletkezik, majd annak lassú gyógyulásából marad vissza a sipoly.

Előfordulhat ugyanakkor, hogy a folyamatot valamilyen bélgyulladás indítja el. Ezért vannak különösen nagy veszélyben például a Crohn betegségtől szenvedők, de bizonyos autoimmun folyamatok is idézhetnek elő gyulladást a végbélben.

A sipoly kiváltó oka lehet továbbá, ha valamilyen idegen test vagy műtéti beavatkozás hatására a végbél megsérül, sőt daganatos elváltozások kísérőjelenségeként is jelentkezhet ez a kellemetlen elváltozás.

Milyen tüneteket okoz a sipoly?

A kiváltó okoktól függetlenül a végbélben megjelenő sipoly minden esetben ugyanolyan kellemetlen tünetegyüttest idéz elő. A legjellemzőbb panaszok a következők:

  • a nyíláson keresztül szivárgó, gyakran kellemetlen szagú és állagú véres, gennyes bélnedv;
  • a folyamatos nedv ürülésének hatására sokszor kellemetlen bőrirritáció is kialakulhat, ami folyamatos fájdalommal, csípő érzéssel jár;
  • az állandó viszketés mellett jellemző a kellemetlen diszkomfort érzés, valamint a végbél feszülése is.

Nagyon fontos beszélni még a sipoly lelki tüneteiről, hiszen a pácienseknek jellemzően nehéz együtt élni ezzel a betegséggel. Rengeteg kellemetlenséget okozhat, hogy bármikor váladék ürülhet belőle, ami átáztathatja a ruházatot és rossz szagokkal jár.

Megfelelő kezelése nagy odafigyelést igényel, rengeteg időt elvesz a páciens életéből, ami ingerlékenységet, általános rossz hangulatot eredményezhet.

Hogyan diagnosztizálható a sipoly?

A sipoly diagnózisa mindig összetett feladat, amit alapvetően meghatároz, hogy hol helyezkedik el az elváltozás. A legfontosabb cél a proktológus számára ezért minden esetben a sipoly járatának feltárása.

Ha a sipoly jól látható

A legkönnyebben akkor diagnosztizálható a betegség, ha a járat végződése jól látható, illetve tapintható is. Ilyenkor a proktológus egy vékony szondát vezet a nyíláson át a járatba, hogy megnézze, milyen mélyen helyezkedik el, illetve milyen szöveteken hatolt át.

A szonda vége ilyenkor kitapintható a végbélnyílásban, kivéve abban az esetben, ha elágazó sipolyról van szó. Ilyenkor a szonda helyett a végbél ultrahangos vizsgálatával vagy MRI-vel lehet feltárni a járatot.

Egy harmadik módszer is létezik – ehhez már helyi érzéstelenítés szükséges –, amikor a sipoly nyílásán keresztül levegőt, hidrogénperoxidot vagy festett oldatot juttatnak a járatba, és a proktológus így tárja fel a végbél felőli oldalt.

Ha a sipoly nem látható vagy magasan fekszik

A sipolynál előfordulhat, hogy túl magasan helyezkedik el. Ez azt jelenti, hogy a végbél mellett futva áttör a záróizmokon, azaz belülről már nem lehet kitapintani, emiatt pedig a szonda ilyenkor nem a megfelelő diagnosztikai eszköz.

Ha az ilyen típusú sipolyt fel akarjuk tárni, valamilyen képalkotó eljárásra, például röntgenre vagy ultrahangra van szükség, amivel ellenőrizhetők a sipoly elágazásai, azonban a záróizomhoz való viszonya nehezen vagy egyáltalán nem.

Ha a sipoly ismétlődően alakul ki

Amennyiben olyan sipolyról van szó, amely ismétlődően alakul ki a kérdéses testtájékon, akkor vastagbél tükrözésre van szükség, hogy kizárhatók legyenek azok a betegségek – gyulladások, daganatok, egyebek –, amelyek ezt az elváltozást újra és újra előidézik.

A sipoly kezelése

A végbélnél kialakult sipoly esetében a kezelés célja, hogy a kapcsolódó járatot egyszerűen megszüntessék. Ez egyszerűbb kezelési módszert igényel abban az esetben, ha a sipoly a bőrfelszín közelében fut, és általában műtéti beavatkozást, ha mélyebben helyezkedik el.

Ha a sipoly a bőrhöz közel fut és nem érint záróizmot

Amennyiben egy a felszínhez közeli sipoly kezeléséről van szó, ami nem érinti a záróizmot, a proktológus általában csak felnyitja a járatot, majd a belső felületét kitisztítja annak érdekében, hogy elindulhasson az öngyógyító folyamat.

Ilyenkor a sipoly pontosan úgy gyógyul, mintha egy mély seb lenne, azonban nagy figyelmet, folyamatos ápolást igényel a páciens részéről, méghozzá rendszeres proktológiai ellenőrzés mellett.

Szerteágazó sipolynál gyakori, hogy a belső falakat a szakorvos elzárja, ezzel biztosítva a váladék utánpótlásának elkerülését, amivel a gyulladás mérsékelhető, illetve a járatok is összehúzódnak.

Ha a sipoly mélyen fut és érinti a záróizmot

Minden esetben komplikáltabb kezelést igényel a végbél sipoly olyan esetekben, ha a járat mély, szerteágazó és a záróizmot is érinti. Ilyenkor már kisebb műtéti beavatkozásokra van szükség.

Korábban teljesen általános volt, hogy a sipoly megszüntetéséhez a járatba fonalat vagy gumiszalagot fűztek, ami biztosította a folyamatos hegesedést. Ma már ezt leginkább csak a mélyre törő, elágazó és szövődményes sipolyoknál alkalmazzák.

Ilyenkor a járatba hónapokig fonal kerül, hogy a mellékágak maguktól lezáródjanak, a váladék ürülése pedig folyamatosan biztosított legyen, így előidézve a folyamatos tisztulást, illetve gyógyulást, ami gyakran hónapokig eltart, és rengeteg türelmet igényel a pácienstől.

A proktológia folyamatos fejlődésével ma már nagyon sok új műtéti eljárás létezik, amelyekkel eredményesen kezelhető a sipoly (Fibrin ragasztós sipoly műtét, Sipoly dugó, LIFT sipoly műtét), de a megfelelő technika kiválasztásáról a kezelőorvos és a páciens minden esetben közösen dönt.

A sipoly gyógyulási esélyei

A sipolyok még enyhébb esetben is nagyon lassan gyógyulnak. Mivel sokféle formában megjelenhetnek, ezért nehéz megjósolni, hogy kinek és pontosan mennyi időbe telik a gyógyulás, de mielőbb szakszerű ellátásban részesül a páciens, annál jobbak a kilátása.

Általánosságban elmondható, hogy az egyszerűbb sipolyok gyógyulása is gyakran hónapokig tart, míg a bonyolultabb kórképeknél kombinált kezelésekre, nem ritkán műtétsorozatokra van szükség.

Megelőzhető-e a sipoly?

A megfigyelések szerint a sipoly kialakulása szoros kapcsolatban áll az általános higiéniával, így a végbél tájékának rendszeres tisztításával sokat tehetünk a megelőzésért.

Érdemes odafigyelni továbbá az életmódra, azon belül az étkezésre is. A rendszeres puha széklet, a megfelelő emésztés biztosítása, a székrekedés és a hasmenés elkerülése szintén nagyon sokat segíthet.

Ezen felül jót tesz a sipoly ellen a rendszeres testmozgás, különösen az ülőmunkát végzők számára.

Milyen szövődményei lehetnek a sipolynak?

A sipolyról elmondható, hogy már önmagában is egy másik betegség szövődményeként alakul ki. Elhanyagolt állapotban vagy nem megfelelő kezelés mellett viszont még ez a kellemetlenség is képes további problémákat okozni.

A legsúlyosabb eset, ha a sipoly külső járata valamilyen okból kifolyólag elzáródik, így a gennyes, gyulladt váladék a szervezeten belül keres magának utat. Ilyenkor előfordulhat, hogy ez a közeg a kismedencébe vagy a hólyagba, nők esetén a hüvelybe ürül.

Ez további súlyos fertőzéseket és még több kellemetlenséget idézhet elő. Fontos, hogy bár a tapasztalatok szerint a sipolyból nem képződhet daganatos elváltozás, viszont egy már kialakult végbél daganatnál gyakori kísérőjelenség.