Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

A benőtt köröm kezelése, megelőzése és kialakulásának okai

A benőtt köröm a fejlett nyugati társadalom egyik népbetegsége, ami főként az állandó cipőviselés és a nem megfelelő körömvágási szokások miatt alakul ki. Nem véletlen, hogy ez az egyik leggyakoribb ambuláns formában elvégezett műtéti beavatkozás.

Kialakulásáról akkor beszélhetünk, ha a köröm széle a körömsánc alá nő, azt gyakorlatilag felgyűri, ami már önmagában egy nagyon fájdalmas elváltozás. A helyzetet azonban súlyosbítja az állandó irritációból fakadó gyulladás kialakulása.

Nagyon sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor a fájdalmas duzzanat mellett mindennapos vérzés, gennyes csorgás alakul ki a köröm szélén. Ilyen esetekben már csak a műtéti beavatkozás segíthet, a házi praktikák csak tovább ronthatják a helyzetet.

Ha benőtt körömtől szenved, a Lotusz Medical Center sebészeti szakrendelésén ezt a problémát gyorsan, szakszerűen és járóbeteg-ellátásban tudjuk kezelni. Hogy mitől alakul ki a benőtt köröm, hogyan zajlik az ambuláns kezelés és miként előzhető meg ez az elváltozás?

Szakmai cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!

Benőtt köröm eltávolítása

Mikor beszélhetünk benőtt körömről? 

A benőtt köröm a legtöbb embernél a nagylábujjon jelentkező probléma. Amennyiben a feltételek adottak, természetesen máshol is előfordulhat – extrém esetben még a kéz ujjain is –, de az esetek döntő többségében a lábat érinti.

Megjelenéséről akkor beszélhetünk, amikor a köröm széle a növekedés során belenő a körömsáncba, gyakorlatilag felgyűri azt. A folyamat hatására ez a köröm melletti bőrréteg folyamatos irritációnak van kitéve.

Ebben az állapotban még házilag is kezelhető a benőtt köröm, de amennyiben nem távolítjuk el idejekorán a belógó darabot, akkor fájdalmas duzzanat keletkezik, majd létrejön a gyulladás, amihez gyakran társul vérzés és gennycsorgás is.

A benőtt köröm tünetei

A benőtt köröm – különösen gyulladt állapotban – egy nagyon fájdalmas és látványos probléma, így nagyon könnyű felismerni, hogy mikor van szükség mielőbbi orvosi segítségre.

A legjellemzőbb tünet kezdetben a fájdalom, amikor a köröm folyamatos nyomás alatt tartja a körömsáncot, a környező bőrfelületeket, mely kezdetben csak erős nyomásra, később már a cipő viselésére, a járásra is kellemetlenséget okoz.

A folyamatos irritáció miatt a fájdalom helyén vöröses duzzanat jelentkezik, ami gyulladás kialakulására utal. Ilyenkor a benőtt köröm már a legkisebb érintésre is heves fájdalmat produkál, és ha nem fordulunk rögtön orvoshoz, még súlyosabb panaszok jelentkezhetnek.

Ha a benőtt köröm elfertőződik, akkor a környékéről gyakran genny szivárog, sőt a körömszél sok esetben felsérti a duzzadt sáncot, így vérzés is előfordulhat.

A legsúlyosabb állapotban gyakran megfigyelhető, hogy a benőtt köröm a kezelés elmaradása miatt megpróbál magától regenerálódni, aminek hatására sarjszövetek keletkeznek. Ilyenkor az elváltozás már nemcsak fájdalmas, hanem esztétikailag is komoly gondot okoz.

Mitől alakul ki a benőtt köröm?

A benőtt köröm megjelenése alapvetően két okra vezethető vissza. Ezek a következők:

Nem megfelelő lábápolás

A köröm benövésének a leggyakoribb oka általában a nem megfelelő lábápolás, azon belül a lábujjak körmeinek helytelen vágása. Ehhez ugyanis más technika és más eszköz szükséges, mint a kézápolásnál.

Eleve a lábakon vastagabb a körömágy, nehezebb hozzáférni a körmök széléhez, így aki például körömcsipeszt használ a lábköröm vágásához, az gyakran nem tudja elérni vele a körömszélt, így az irritációt vált ki a körömsáncon belül.

Ezért ajánlott speciális körömvágó ollóval gondoskodni a lábkörmök visszavágásáról, illetve arra törekedni közben, hogy a kézen lévő körmök ívelt kialakításával ellentétben a lábkörmöknél inkább az egyenesre vágással előzhető meg a probléma.

Túl szűk lábbeli viselése

A nem megfelelő lábápolás mellett a benőtt köröm hátterében a túl szűk lábbeli is állhat. Ilyenkor az ujjaknak nem jut elég hely a cipőben, összenyomódnak, és a körmök szélei emiatt egyre nagyobb irritációt fejtenek ki a körömsáncra.

Ezért nagyon fontos, hogy megfelelő méretű és kialakítású lábbelit válasszunk magunknak, illetve legalább otthon igyekezzünk minél többet cipő nélkül, nyitott papucsban tartózkodni.

Különösen nagy probléma, illetve felgyorsíthatja a folyamatot, ha a túl szűk cipő viseléséhez nem megfelelő lábápolás, túl nagyra hagyott lábkörmök társulnak, ami halmozott problémaként heteken belül a köröm benövését idézheti elő.

Megelőzhető a benőtt köröm kialakulása?

Mivel a benőtt köröm egy nagyon fájdalmas elváltozás, aminek a gyógyulása még műtéti beavatkozás esetén is több hétig elhúzódhat, ezért fontos odafigyelni a megelőzésre, illetve arra, hogy felismerjük az első árulkodó tüneteket.

Ha kellően körültekintők lennénk a prevenció kapcsán, tartsuk be az alábbi tanácsokat:

  • A benőtt köröm megelőzésekor a legfontosabb, hogy odafigyeljünk a láb megfelelő higiéniájára, a heti rendszerességű körömvágásra.
  • Ajánlott kerülni azokat a cipőket, amelyek túl szűk orrésszel rendelkeznek, vagy olyan kialakításúak, hogy folyamatosan egymáshoz préselik a lábujjakat. Ez nemcsak zárt, hanem akár még nyitott lábbelik esetén is problémát okozhat.
  • Ha hetente néhány alkalommal, illetve legalább körömvágás előtt meleg vízben beáztatjuk a lábunkat 20-30 percre, akkor az felpuhítja a körömsáncot, enyhíti a mechanikai súrlódást, illetve megkönnyíti a körömvágást is.
  • Mivel a lábápoláshoz a megfelelő higiénia egyaránt hozzátartozik, ezért érdemes odafigyelni a megfelelő zokni kiválasztására a benőtt köröm megelőzése kapcsán: a műszálas helyett válasszunk ezért mindig pamut zoknikat.
  • Ha a köröm már gyulladásba került, a megduzzadt és kipirosodott részeket nem javasolt piszkálni, mert azzal csak rontunk a helyzeten.
  • Kialakult gyulladás esetén már nem szabad otthon levágni a köröm széleit – a nagy fájdalom miatt sokan nem is tudják –, mert az hosszabb távon nagyobb gondot okozhat, illetve a kezelés egyaránt nehezebbé válhat.

A benőtt köröm kezelése házilag

Nagyon fontos, hogy a benőtt köröm bár kezdetben nem tűnik jelentős problémának, valójában azonban mielőbb orvoshoz fordul vele valaki, annál gyorsabban lehet megszabadulni ettől a kellemetlenségtől.

Emiatt a benőtt köröm kezelése házilag nem ajánlott, legfeljebb kezdeti stádiumban, amikor még nem vérzik, nem gennyezik és nem fáj annyira, hogy ne lehessen levágni. Ilyenkor általában a köröm még nem nőtt be túlzottan, így otthon is kivágható.

A cukorbetegeknek vagy a diabéteszes nuropátiában szenvedőknek természetesen már ezt sem szabad kockáztatniuk, esetükben még nagyobb figyelmet kell szentelni a prevencióra, az elváltozás kialakulásának megelőzésére.

Ha nagyon korai stádiumban felismerjük a benőtt köröm jelenségét, akkor segíthet, ha alapos lábáztatást követően a felpuhult bőrt egyszerűen eltoljuk a körömtől és a nem megfelelő, problémásan növekvő részeket megpróbáljuk eltávolítani.

Bizonyos esetekben hatásos lehet a fenti módszer mellett a gyulladáscsökkentő, az antibiotikum vagy a fertőtlenítő kenőcsök alkalmazása, de mivel a páciens ezekért már orvoshoz fordul, a szakember jellemzően a sebészeti beavatkozást javasolja majd.

A benőtt köröm kezelése sebészeten

Nem lehet eléggé hangsúlyozni azonban, hogy a benőtt köröm kezelése a legtöbbször szakorvosi feladat. Különösen abban az esetben, ha már nagy fájdalmat okoz, vérzik és gennyezik, hiszen ez súlyos fertőzést idézhet elő, ami hosszabb távon komolyabb elváltozásokat eredményezhet.

Amit nagyon fontos kiemelni, hogy a benőtt köröm műtéti kezelése ambuláns keretek között, helyi érzéstelenítésben zajlik, gyors és nagyon kíméletes eljárás, de ami még ennél is lényegesebb:

A benőtt köröm teljes eltávolítására ma már csak a legritkább esetekben van szükség!

Érzéstelenítés

A járóbeteg-ellátásban elvégezhető műtéti beavatkozás első lépése mindig az érzéstelenítés. Az érintett terület teljes fertőtlenítését követően egy injekciós tűn keresztül érzéstelenítő oldat kerül a lábujj-tőhöz, közvetlenül az itt található érzőidegek mellé.

Ez az egyetlen pontja a beavatkozásnak, ami egy kis kellemetlenséggel jár, de az érzéstelenítő gyorsan kifejti a hatását. Ezt a kezelőorvos mindig megvárja, és csak utána áll neki a benőtt köröm kezelésének.

A benőtt köröm eltávolítása

Amíg az érzéstelenítő kifejti a hatását, a lábujj területét izolálják, azaz steril kendőkkel, illetve lapokkal veszik körbe. 

Ezt követően kezdődhet csak el a műtét, aminek a célja, hogy a benőtt köröm, a begyulladt körömsánc és a köröm termelődését előidéző osztódó réteg részleges eltávolításra kerüljön.

A beavatkozás első lépése, hogy a benőtt köröm széle alá a sebész egy ollót helyez, amivel a körmöt és a lágyszövetet egyaránt végig tudja vágni. Ezzel feltárul a benőtt szakasz, amely kiemelhetővé válik, majd ékalakzatban, a csonthártya szintjéig kimetszésre kerül.

Ha szükség van rá, a maradék szövetet egy speciális sebészkanál segítségével eltávolítják, ami a tényleges beavatkozás utolsó lépése.

Mivel a folyamat vérzéssel jár, ezért a műtéti terület fertőtlenítése és az esetleges összehúzó öltés alkalmazása után a lábujjra nyomókötés kerül, amelyet vastag fedőkötéssel és gézhálóval zárnak le.

Ez nemcsak a vérzés megállítása miatt fontos, hanem azért is, hogy a sebet meg lehessen védeni a szennyeződésektől.

Utógondozás

Az érzéstelenítő hatása után a kezelt területen gyakran jelentkezhet fájdalom. Ennek mérséklésére szájon át szedhető, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat lehet alkalmazni.

A benőtt köröm kezelése után ajánlott a teljes végtag pihentetése és felpolcolása. A gyógyulásig javasolt kényelmes papucsot vagy nyitott lábbelit hordani és minél több ideig szabadon hagyni a kezelt testrészt.

A teljes gyógyulás jellemzően egy-két hétig tart. Az első kötés a műtét másnapján eltávolítható – orvosi vagy szakápolói ellenőrzés és újrakötözés mellett –, majd ezt követően kétnaponta kötéscsere javasolt.

Fontos továbbá a műtéti terület kenőccsel történő megóvása, ha pedig előrehaladott gyulladás alakult ki, akkor antibiotikum szedése is javasolt.

A benőtt köröm kiújulási esélye

Amennyiben nem változtatunk a lábápolási szokásainkon, illetve nem figyelünk oda a megfelelő lábbeli kiválasztására, a benőtt köröm sajnos visszatérő probléma lehet, és ha nem fordulunk vele időben orvoshoz, a műtét ismétlésére lehet szükség.

A kiújulás valószínűsége akár az 50-60 százalékot is meghaladhatja, de fontos, hogy ez jelentős mértékben függ a páciens hozzáállásától, különösképpen körömápolási szokásaitól.