Amennyiben a tünetek beigazolódtak és a végbélelőesés diagnózisa során fény derült a betegségre, az esetek döntő többségében valamilyen beavatkozásra van szükség a gyógyuláshoz.
Tudni kell ugyanakkor, hogy korai stádiumban a prolapsus nem mindig igényel kezelést. Amíg nem okoz zavaró vagy kellemetlen tüneteket, egy ideig élhető a probléma, körültekintő életmóddal akár évekig nincs szükség beavatkozásra.
Amikor azonban az elváltozás jelentős fájdalommal, vérzéssel jár és a végbél előesése már nem helyezhető vissza manuálisan, mielőbbi műtétre van szükség.
Milyen szövődményeket okozhat a végbélelőesés kezelésének elmaradása?
A súlyos végbélelőesés minden esetben kezelést igényel. Ha ez elmarad, szövődményeket idézhet elő. A leggyakoribb szövődmények a következők:
- Széklet inkontinencia: az anális izomzat nyúlásával egyre nehezebbé válik a széklet és a bélgázok megtartása.
- Székrekedés: a végbél előesése során olyan izomkoordinációs problémák jelentkezhetnek a szerven belül, amelyek nehézségeket okozhatnak a székletürítésben.
- Végbélfekély: mivel a végbél nyálkahártyája az elváltozás során folyamatos ingerlésnek van kitéve, ez sebeket, fájdalmas fekélyeket idézhet elő.
- Elzáródás: a már visszahelyezhetetlen végbél esetén elzáródás léphet fel. Ilyenkor a végbél egy szakasza nem jut elég vérhez, ami szövetelhaláshoz, üszkösödéshez vezethet.
A végbélelőesés kezelése műtéttel
A végbélelőesés kezelése jellemzően műtéti úton történik. Többféle módszert ismer ehhez az orvostudomány, a legtöbbször azonban a páciens állapotától és panaszaitól függ, hogy melyik lesz a megfelelő.
A következő műtéti lehetőségek alkalmasak a végbélelőesés kezelésére:
Rektopexia (hasi műtét)
A rektopexia során a végbél problémás szakasza visszaállítható az eredeti helyzetébe úgy, hogy a sebész a végbelet a medence hátsó falához rögzíti állandó öltésekkel vagy hálózással, ami később hegesedéssel gyógyul, így a helyén tartja a szervet.
A beavatkozás elvégezhető nyílt hasi műtéttel vagy invazív (laparoszkópos) operációval is. Előbbi a hasfal megnyitását jelenti, utóbbi esetében pedig egy kis bemetszésen keresztüli, kamerával és speciális eszközökkel elvégzett beavatkozást.
Végbélnyíláson keresztül végzett műtét
Amennyiben a hasi műtét valamilyen okból kifolyólag nem végezhető el vagy nem ideális a páciens számára, akkor végbélnyíláson keresztüli beavatkozásra van szükség
Ez különösen enyhébb esetekben, illetve az előesett végbél elzáródásakor lehet jó megoldás. A rektális megközelítés tekintetében kétféle módszert alkalmaznak a sebészek:
Altemeier eljárás
Az operáció részeként a problémás végbélszakasz teljesen eltávolításra kerül, a vastagbél ép részét pedig a végbélnyíláshoz csatlakoztatják.
Kevesebb kockázattal jár, mint a nyitott hasi műtét, azonban elvégzését követően a prolapsus később újra kialakulhat, hiszen az új végbélszakasz közel sem rendelkezik olyan erős izomzattal, mint az eltávolított részek.
Delorme eljárás
A Delorme eljárás akkor alkalmazható, ha a prolapsus csak a nyálkahártyát érinti, illetve az előesés mértéke csekély.
Lényege, hogy a végbél kitüremkedő nyálkahártyáját kimetszik, majd a bél épen maradt részét visszahajtják és az izomfalhoz rögzítik. Az eredmény dupla izomfalat, ezáltal erősebb végbél izomzatot eredményez.
Források:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14615-rectal-prolapse
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/rectal-prolapse
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rectal-prolapse/symptoms-causes/syc-20352837