Amennyiben a vesekő diagnózisa során egyértelműen meghatározásra került, hogy mi okozza a páciens kellemetlen panaszait és beazonosításra került a probléma, akkor elkezdődhet a célzott terápia.
A vesekő kezeléséhez gyakran elegendők a konzervatív módszerek, máskor azonban nagyobb beavatkozásokra van szükség ahhoz, hogy a páciens megszabaduljon ettől a kellemetlenségtől.
Lássuk, hogy milyen lehetőségek állnak az urológusok rendelkezésére vesekövesség esetén!
A vesekő kezelési lehetőségei
Konzervatív terápia
Az esetek jelentős részében a vesekő nem igényel speciális kezelést vagy műtéti beavatkozást, a probléma konzervatív terápiával gyógyítható.
A cél ebben az esetben, hogy a tünetek csökkentése mellett elősegítsük a kő oldódását, illetve távozását a szervezetből.
Emiatt a páciens gyakran nagyon erős fájdalom- és görcsoldó készítményeket kap, amelyek elviselhetőbbé teszik a konzervatív terápiát, akárcsak a forró borogatás alkalmazása az érintett területen.
Hogy a vesekő távozzon, meg kell növelni a folyadékbevitelt, ami minden esetben kitágítja a húgyutakat, ezáltal a kő sokkal könnyebben ki tud lökődni.
Amennyiben azonban a vesekő mérete nagyobb mint 1 centiméter és nem reagál a konzervatív terápiára, célzott módszerekre van szükség a folyamat megtámogatása érdekében.
Kőzúzó kezelés
A kőzúzó kezelés általában az egyik első alternatíva, amit az urológusok alkalmaznak a makacs vagy túl nagyra nőtt vesekő esetén.
Ehhez egy speciális műszert alkalmaznak, amely képes hanghullámok segítségével olyan erős lökéseket mérni a vesekőre, amitől az jó eséllyel kisebb darabokra esik szét, és azonnal vagy legfeljebb néhány hónapon belül távozik a szervezetből a vizelettel.
Maga a kezelés legfeljebb 60 percig tart és kisebb-nagyobb fájdalmakkal járhat, így gyakran alkalmaznak hozzá érzéstelenítést, nem ritkán altatást.
A terápiát már az 1980-as évek óta alkalmazzák az orvostudományban. Egy kifejezetten eredményes módszerről van szó, ami valamennyi vesekőnél segít és az esetek 90 százalékában használ is.
A kezelést követően előfordulhat véres vizelet, sőt belső szervi vérzés is, hiszen az összetört kődarabkák felsérthetik a húgyutakat, ami néhány napon belül magától regenerálódik.
Ennek az eljárásnak egy speciális típusa a PNL, amikor a lökéshullámot nem a testen kívülről, hanem egy bejuttatott műszer segítségével, közvetlenül a kő közeléből indítják, így sokkal magasabb hatásfok érhető el vele.
Vesekő műtét
Bár ritka eset, de a túl nagy vesekövek, amelyek a zúzásra sem reagálnak, csak műtéti úton távolíthatók el a szervből.
A nephrolithotomia során a háton három kis vágást ejtenek a sebészek, akik endoszkópos módszerrel tudják feltárni a vesét, illetve kiemelni a problémát okozó nagy méretű vesekövet.
A beavatkozás minden esetben altatásban történik és utána 1-2 napos kórházi bennfekvést, illetve megfigyelést igényel.
Vesekő eltávolítása a húgyvezetékből
Előfordulhat olyan eset, hogy a vesekő bár elindult a veséből, azonban méretéből vagy formájából kifolyólag megakad a húgyvezetékben. Ilyenkor haladéktalan beavatkozásra van szükség.
A húgyvezetéktükrözés segítségével az urológusok el tudnak jutni az elakadt vesekőig. Miután egy vékony csövet helyeztek el a húgyvezetékben, egy speciális eszközzel megragadják és kiemelik a kellemetlenséget okozó kristályos anyagot.
Az eljárás nem fájdalommentes – emiatt helyi- vagy teljes érzéstelenítésben végzik –, ellenben az alkalmazott sztent segítségével nagyon minimális károkozással jár, aminek köszönhetően nagyon csekély duzzanattal és utólagos kellemetlenségekkel számolhat a páciens.