A vesekő tünetei bár nagyon jellegzetesek, a diagnózis felállításához azonban nem elegendőek, ahhoz mindig urológiai szakvizsgálatokra, képalkotó folyamatokra és egyebekre lesz szükség.
A panaszok hátterében ugyanis más betegségek is meghúzódhatnak, ezért a célzott kezelés előtt mindig pontos diagnózis felállítására van szükség.
Lássuk, hogy milyen módszerek állnak az urológia rendelkezésére ahhoz, hogy a vesekő diagnosztizálható legyen.
A vesekő diagnózisa
Bár a kísérőtünetek és a fájdalom jellege, valamint lokalizációja miatt gyakran már a páciens is gyanakodhat vesekő kialakulására, azonban ezt bizonyítani is kell, méghozzá a következő módszerekkel:
Képalkotó vizsgálatok
A képalkotó vizsgálatok a leghatékonyabb módszerek az urológusok kezében, amelyek segíthetnek a vesekő diagnózisában.
A leggyorsabb eredmény az ultrahanggal érhető el, ami képes megmutatni a kő méretét és elhelyezkedését. Ez a diagnosztika sok esetben már önmagában elegendő lehet ahhoz, hogy elindulhasson a célzott kezelés.
Amennyiben azonban az ultrahang nem elég vagy a diagnózishoz más megközelítésre is szükség van, akkor hasi röntgenfelvétellel lehet megtámogatni az ultrahangot.
A röntgen ugyanis a kalciumtartalmú elváltozásokat tudja megmutatni a vesében, de vannak olyan speciális esetek, amikor ez sem elegendő. Ilyenkor a még alaposabb CT vizsgálat segíthet.
Itt kell megemlíteni még a kontrasztanyagos urográfiát. Ezt a módszert a modern képalkotó eszközök miatt már ritkábban alkalmazzák, de bizonyos esetekben szükség lehet rá.
Esetében jódtartalmú folyadék kerül vénásan a véráramba, majd ennek követésével lehet feltárni a húgyúti pangást és a vesekövet.
Vérvizsgálat
A vérvizsgálat szintén nagyon fontos a vesekő diagnózisa kapcsán. Elengedhetetlen, mert meg kell mérni a vérben olyan értékeket, mint a kalcium és a húgysav szintje, valamint a kreatinin és a karbamid értéke.
A laboreredmények alapján kiderül, hogy miként működnek a vesék, sőt kimutatható ilyen formában egy esetleges fertőzés is, amelyek nemcsak kellemetlen panaszokat idéznek elő, hanem kezelésükre egyaránt oda kell figyelni.
Ezen felül a vérvizsgálat paraméterei feltárják azokat a biokémiai problémákat is, amelyek magyarázatot adhatnak a háttérben meghúzódó jelenségekre, azaz kideríthető, mi idézte elő a vesekő kialakulását.
Vizeletvizsgálat
A vér mellett a vizelet vizsgálatára is szükség lehet a vesekő diagnózisához, de még inkább körülményeinek pontosabb feltárásához.
A vizeletvizsgálattal kimutatható a szabad szemmel még nem látható véres vizelet, sőt a vesekőre jellemző kristályok is megjelenhetnek a vizelet üledékében.
Mivel a vizeletben vesekő idején az oldott ionok mennyisége árulkodó lehet, ezért pontosan meg lehet határozni a vizsgálattal a főbb összetevőket.
Természetesen a vizelet pH-értéke sem elhanyagolható tényező. Bizonyos kőtípusok ugyanis csak savas, mások pedig kizárólag lúgos környezetben fordulnak elő, amivel megkönnyíthető a vesekő fajtájának és jellegének beazonosítása.
Ez a kezelés szempontjából rendkívül lényeges, mint ahogyan az is, hogy a vizeletből feltárhatók legyenek a fertőzés jelei. Csak ezek ismeretében írhatja elő az urológus a megfelelő terápiát.