Rendelési idő

Urológiai rendelési idő

Hétfő

Kedd

Szerda

Csütörtök

16:00 – 20:00

Péntek

16:00 – 20:00

Szombat

Vasárnap

Urológiai magánrendelés

Az urológia a vizeletkiválasztásban- és elvezetésben résztvevő szervek (vese, húgyhólyag, húgycső stb.), valamint a férfi nemi szervek (here, prosztata, ondóhólyag stb.) elváltozásaival és megbetegedéseivel foglalkozó szakág. Urológiai szakrendelésre természetesen férfiak és nők is ugyanolyan arányban járnak abban az esetben, ha a húgyutakhoz és a vizeletkiválasztási rendszerhez kapcsolódó tünetektől szenvednek.

A szakág azon túl, hogy óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt években – rengeteg diagnosztikai eszközzel és műtéti alternatívával gazdagodott a szakorvosok tárháza –, több egységre osztódott, így ma már külön szakág, az andrológia foglalkozik a férfiak egészségével, de önálló szakirány lett a rekonstruktív urológia vagy a kősebészet is.

Az urológiai szakvizsgálat történhet egyszerű megelőzési célzattal, de akkor is, ha a betegnek a fentiekben említett szervekhez kapcsolódó tünetei vannak, esetleg belgyógyászatról vagy más kapcsolódó szakág kezelőorvosától érkezik kivizsgálásra egy diagnózis érdekében.

Milyen tünetekkel forduljunk urológushoz?

A legtöbb beteg általában nagyon jól körülhatárolható tünettel, gyakran inkább tünetegyüttessel fordul urológushoz. Ezek jellemzően a vizeletkiválasztó- és vizeletelvezető szervekhez, illetve férfiak esetében a nemi szervekhez kapcsolódó panaszok.

A következő tünetek esetén érdemes haladéktalanul urológushoz fordulni:

  • vizelettartáshoz vagy vizeletürítéshez kapcsolódó problémák;
  • fájdalommal és egyéb kellemetlenséggel (csípő és égő érzéssel járó) vizelési panaszok;
  • véres vizelet;
  • vesekő gyanúja;
  • vesemedence gyulladás;
  • vesetájéki- vagy gyakori alhasi-, deréktáji fájdalmak;
  • a here és a mellékhere tapintható elváltozásai, vagy duzzanattal nem járó fájdalmak (lágyéki szúró, égő, diszkomfort érzés);
  • a here fejlődési zavarai vagy méretbeli változásai;
  • a prosztata fájdalma és a feltételezhetően hozzá kapcsolódó olyan kellemetlenségek, mint a vizeletürítési nehézségek;
  • húgyhólyag gyulladás;
  • merevedési zavarok.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni az urológiai szűrővizsgálatok szerepét a prevenció kapcsán. A legtöbb probléma jellemzően olyan kellemetlen tünetekkel jár, hogy a betegek ritkán halogatják az orvos felkeresését, azonban bizonyos betegségeknél vagy elváltozásoknál a fájdalom gyakran már súlyos elváltozást jelez.

Ezért bizonyos kor felett – férfiaknál 40-50 éves kor után – javasolt a rendszeres urológiai szűrővizsgálat, hiszen az időben felismert elváltozások, így akár még a kapcsolódó daganatos betegségek is könnyedén felismerhetők és jól gyógyíthatók.

urologia fokep e1679902758430

Hogyan zajlik egy urológiai vizsgálat?

Egy urológiai szakvizsgálat a beteg tüneteinek és egyéb panaszainak a teljes felmérésével, az anamnézis felvételével kezdődik. Rendkívül fontos, hogy az urológus pontosan megismerje a leendő páciens állapotát, de még inkább a tünetek sajátosságait, hiszen a kapcsolódó elváltozások nagyon jellegzetes panaszokat tudnak előidézni, aminek hatására a kezelőorvos már célirányosan tud kutakodni a probléma után. Lényeges felmérni a páciens általános állapotán túl azt is, hogy volt-e a családban urológiai betegség, hiszen bizonyos elváltozások nagyon sokszor örökletesek – különös tekintettel a daganatos kórképekre.

A tünetek megismerését követően az urológus szakorvos fizikális vizsgálatot végez a betegen. A férfiak gyakran rettegnek ettől, de ma már ezek alapvetően nem járnak fájdalommal, inkább csak kellemetlenségekkel. Az urológus a végbélen keresztül tudja ellenőrizni férfiaknál a prosztata állapotát, de a heréket érintő panaszok esetén ezeket a szerveket is ilyen formában méri fel.

Jellemző, hogy sok páciensnél laborvizsgálatra is szükség lesz, így például vér- és vizeletvizsgálatra, de különösen gyakori az ondóvizsgálat is – főleg a prosztatát érintő kellemetlenségek esetén. Amennyiben pontos diagnózisra van szükség, a fentiek után műszeres urológiai vizsgálatok következnek. Az urológus egyik legfontosabb eszköze ezen a téren az ultrahang, melynek több formája is ismert és alkalmazott ilyenkor annak függvényében, hogy melyik szerv állapotát kell ellenőrizni.

Gyors, fájdalommentes és biztonságos alternatíva, mely nem jár sugárterheléssel, mindemellett azonnal átfogó képet tud biztosítani a páciens állapotáról, illetve a kapcsolódó elváltozásokról. Az ultrahang mellett gyakran alkalmaznak még az urológiai vizsgálaton uroflowt és urodámiát, valamint szükség esetén gáton keresztüli prosztatabiopsziát, ami a szövettani mintavételezés egyik újgenerációs eljárása.

Áraink

A témában jártas szakembereink

Dr. Balogh Ákos Botond urológus a budapesti Lotusz Medical Centerben

Dr. Balogh Ákos Botond

Urológus