Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

Véres vizelet? Súlyos urológiai betegség is állhat mögötte!

A vérben megjelenő vizelet – vagy szaknyelven hematuria – azon túl, hogy rendkívül ijesztő tünet, valójában sokkal gyakoribb, mint azt gondolnánk.

A legtöbbször azonban a vörösvértestek csak olyan csekély mennyiségben találhatók meg a vizeletben, hogy szabad szemmel nem láthatók, ezért nem is tudják megfesteni azt, tehát a páciens nem érzékel különösebb problémát.

A véres vizelet hátterében rengeteg betegség meghúzódhat. Valamikor csak enyhe, kezelést egyáltalán nem igénylő okok húzódnak meg mögötte, máskor azonban akár egy súlyos gyulladásos folyamat vagy daganatos elváltozás tünete is lehet.

Ilyen panaszok esetén mindig nagyon fontos egy alapos kivizsgálás, ezért lényeges, hogy mielőbb eljussunk egy urológiai szakrendelésre, ahol mindent elkövetnek majd a mielőbbi diagnózisért, majd azt követően a szükséges kezelésekért.

Az emberek alig 10 százalékát érinti a hematuria

A hematuriát, vagyis a vizeletben megjelenő vért az embereknek mindössze 10 százaléka tapasztalja élete során. A statisztikák alapján a nőknél sokkal gyakrabban fordul elő, mert anatómiailag hajlamosak a húgyúti fertőzések kialakulására.

A férfiak esetében különösen az idősebbeknél jelentkezik, aminek az oka leginkább abban keresendő, hogy gyakrabban szednek olyan gyógyszereket, melyek rossz hatással vannak a vizeletürítő rendszerre.

Szintén az idősebb férfiakat érintik a prosztataproblémák, különösen a kérdéses szerv gyulladása vagy megnagyobbodása, ami szintén előidézhet olyan húgyúti elváltozásokat, melyek véres vizeletet eredményezhetnek.

Természetesen a probléma hátterében nemcsak húgyúti fertőzések és kisebb betegségek állhatnak, hanem jelentős urológiai elváltozások, akár rosszindulatú daganat is. 

Gyakori, hogy a vizeletben megtalálható vér csak mikroszkópos vizsgálat során mutatható ki, szabad szemmel egyáltalán nem tapasztalható elváltozás. Amennyiben mégis, a közhiedelemmel ellentétben a vizelet nem vesz fel élénkvörös színezetet.

Ilyesmire jellemzően csak súlyos baleset vagy belső vérzés esetén kerülhet csak sor – például vesesérülésnél –, egyéb esetekben a vér jellemzően rózsaszínesre, esetleg feketés árnyalatúra tudja festeni a vizeletet.

Érdekesség, hogy már nagyon kevés vér megjelenése is képes látványos változásokat előidézni a vizeletben, ezért lényeges ilyen tünetek mellett mielőbb orvoshoz fordulni.

Véres vizelet

Milyen okok állhatnak a véres vizelet hátterében?

Most, hogy már ismerjük a véres vizelet sajátosságait, térjünk rá azokra a betegségekre és okokra, melyek ilyen tüneteket válthatnak ki a szervezetből:

Húgyúti fertőzések

Nagyon általános probléma a véres vizelet hátterében – a prosztatagondok mellett – a húgyúti fertőzés megjelenése. Bár a nőket gyakrabban érinti, azonban a közhiedelemmel ellentétben a férfiaknál is előfordulhat húgyúti fertőzés, aminek a vérben megjelenő vizelet az egyik jellegzetes tünete.

Sokszor csekély mennyiségű vér található ilyenkor a vizeletben, ezért lényeges odafigyelni a kísérőtünetekre. Ilyen például a vizelet színének és szagának erősödése, a gyakran jelentkező vizelési inger, valamint a vizelés közben tapasztalható fájdalmas, égő érzés.

Ha súlyosabb húgyúti fertőzésről beszélünk, előfordulhat olyan eset, amikor a húgyutak mellett a vese is érintett. Ilyenkor erősebb vérzés, lázas állapot, hányinger, hányás, illetve a hátba sugárzó fájdalom is megjelenhet a panaszok között.

A fertőzések kapcsán a nőkre jellemző anatómiai tényezők mellett – a húgycső és a végbélnyílás túl közel helyezkednek el egymáshoz – a kialakulás esélyét a katéterezés egyaránt képes megnövelni.

Prosztata megnagyobbodás

Különösen az idősebb férfiak körében a véres vizelet hátterében gyakran húzódhat meg prosztata megnagyobbodás. Ennek az oka, hogy a kérdéses szerv térfogatnövekedése nyomást gyakorolhat a húgycsőre, amitől vizelési nehézségek alakulhatnak ki.

A fentiek hatására egyfajta láncreakció indul el a szervezeten belül, vagyis a hólyag munkája nehezebbé válik, erőltetni kell a vizeletürítést, ami a puha belső felületek sérülését idézheti elő, melynek vérzés lehet az eredménye.

Komoly probléma, mert amennyiben a prosztata megnagyobbodást nem kezelik, a nehéz vagy akadozó vizelés mellett a gyakori inger tovább ronthatja a páciensek komfortérzetét, miközben minden vizeletürítés erőltetéssel jár, ami a vérzés fokozódásához vezethet.

Vesekő

Szintén egy általánosabb ok a véres vizelet hátterében a vesekő, amiből akár úgynevezett hólyagkő is kialakulhat. Mint ismert, a vesék speciális kiválasztó szervek. Amennyiben funkciójuk felborul vagy nem működnek megfelelően, a vizeletben kristályok jelenhetnek meg.

Ezek a kristályok nem oldódnak fel, gyakran nem is ürülnek ki a veséből, hanem lassacskán terebélyesednek, vesekövekké állnak össze, melyek alaposan megkeseríthetik a páciens életét, erőteljes görcsökkel, derékfájdalommal, lázzal, hányingerrel és véres vizelettel.

Előfordulhat, hogy a kövek nem a vesében, hanem a húgyhólyagban alakulnak ki. A legtöbbször maguktól ürülnek, azonban ennek hatására felsérthetik a húgyutakat, és akár jelentősebb vérzést is előidézhetnek, ami a vizeletürítés során láthatóvá válik.

Mindkét állapot kivizsgálást, kezelést és gondos odafigyelést igényel, hiszen a veseköveknek és a hólyagköveknek egyaránt ki kell ürülniük a szervezetből, amit ma már számos eljárás képes megtámogatni.

Glomerulonephritis

A glomerulonephritis egy speciális elváltozás a vesében, egészen pontosan az ott található úgynevezett hajszálér-gomolyagok, vagy más néven glomerulusok problémájáról van szó, melyek a vizeletkiválasztásban játszanak fontos szerepet.

Ezek a gomolyagok képesek arra, hogy begyulladjanak, amitől erőteljes deréktáji fájdalom, súlyosabb esetekben a vizeletkiválasztás mérséklődése vagy teljes megszűnése jelentkezhet, de már enyhébb esetekben is produkálhat véres vizeletet.

Nagyon súlyos elváltozásról van szó, ami jellemzően komolyabb fájdalmakat eredményez, ezért fontos a teljes urológiai kivizsgálás. 

Extrém esetben légzési nehézségeket, valamint a központi idegrendszert érintő panaszokat is kiválthat, ami minden esetben sürgősségi kezelést igényel.

Katéterezés

Rengeteg esetben előfordulhat, hogy valakinek katéterezésre van szüksége. Katéternek nevezzük azt a rugalmas kialakítású vékony csövet, ami a húgycsőbe vezetve megkönnyítik a páciensnek a vizeletürítést olyan esetekben, amikor például valaki ágyhoz van kötve.

Legyen szó akár belső-, akár külső katéterezésről, a legnagyobb óvatosság ellenére is előfordulhat, hogy a folyamat során a húgycső megsérül, vagy baktériumok kerülnek bele, melyek elszaporodva fertőzést idézhetnek elő.

Ennek a fertőzésnek a hatására alakulhat ki véres vizelet, a katéterezésből származó sérülések ritkábban eredményeznek jelentősebb mennyiségű vért. 

Gyógyszerek

Kevesen tudják, de több olyan gyógyszer és gyógyhatású készítmény is kapható, ami vér megjelenését eredményezi a vizeletben. Ilyenkor a terápia befejezését követően a tünetek abbamaradnak, egy urológiai szakvizsgálat azonban ilyenkor is fontos lehet.

Véres vizelet kiváltását eredményezhetik többek között a vérhígítók, a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők, valamint a legtöbb kemoterápia alatt szedhető készítmény is.

A tünet megjelenésekor a kezelőorvost minden esetben tájékoztatni kell, és az imént említett kivizsgálás eredményének függvényében módosítani a gyógyszeres terápiát – amennyiben ez lehetséges.

Túlzott fizikai aktivitás

Alapvetően ritka ok, de fontos megemlíteni, hogy a véres vizelet kialakulásának a hátterében gyakran állhat a túlzott fizikai aktivitás, amikor valaki erőn felül teljesít, túlzásba viszi a sportot vagy indokolatlanul nagy erőt fejt ki.

Gyakori probléma az extrém sportolók, a súlyemelők, valamint a rendszeresen nehéz fizikai munkát végzők körében. Hátterében a legtöbbször a hidratáltság hiánya áll.

Prosztatarák vagy hólyagrák

Amint arra a fentiekben már többször is utaltunk, a véres vizelet hátterében gyakran húzódhatnak meg súlyosabb betegségek és állapotok, így a probléma forrása könnyedén daganatos elváltozás, így például hólyag- vagy prosztatarák is lehet.

Ezeknek a betegségeknek nagyon gyakran az egyik legáltalánosabb tünete a vizeletben megjelenő vér mellett a fájdalom és a vizelési nehézség, melyek önmagukban akár enyhébb elváltozásokra is utalhatnak, nyilvánvalóan senki sem gondol azonnal a legrosszabbra.

A kivizsgálás azonban rendkívül fontos, különösen akkor, ha a vizelet színe tartósan megváltozik, aminek az oka akár daganatos elváltozást is takarhat, amire leginkább a kísérőtünetekből lehet következtetni.

A prosztatarák ugyanis rendkívül szerteágazó panaszokat eredményezhet, így például a derék- vagy a medencetájék fájdalma mellett kisugározhat a kellemetlen érzés a belső combokba, a lágyékba, miközben a szexuális együttlét során az ejakuláció fájdalmassá válik, az ondóhoz pedig vér keveredik.

Természetesen a daganatgyanúra okot adó panaszokat sem szabad figyelmen kívül hagyni ilyenkor, mint amilyen a hőemelkedés, a láz, az étvágytalanság vagy a hirtelen fogyás.

Mi történik, ha urológushoz fordulunk?

Mint azt már többször is hangsúlyoztuk, ha véres vizeletről van szó, elengedhetetlen mielőbb orvoshoz fordulni, hiszen súlyosabb elváltozás esetén nélkülözhetetlen a mielőbbi diagnózis, valamint a gyors közbeavatkozás.

A vizsgálatok előtt az orvos jellemzően az anamnézissel kezdi a feltárást, hiszen lényeges ismernie, hogy milyen árnyalatot vesz fel, illetve mennyire színeződik el a vizelet, volt-e a betegnek fizikai sérülése, mióta áll fenn ez a panasz és milyen rendszerességgel tapasztalja?

Fontos kérdés az is, hogy a betegnek milyen egyéb kísérőtünetei vannak, hiszen ezek segíthetnek a diagnózisban, de az életmódhoz és a gyógyszerszedési szokások feltárása egyaránt lényeges ilyenkor.

Az esetek döntő többségében a szakorvos a legtöbb panasz esetén ultrahangos vizsgálatot végez, hogy ellenőrizze a hólyag, valamint a vesék állapotát, de véres vizelet esetén nem maradhat el a vizeletminta sem, melyet utána laboratóriumi körülmények között kielemeznek.

Ezeknek a vizsgálatoknak az eredménye határozza meg a további tennivalókat. Gyakran további fizikai vizsgálatok, de MR, CT, sőt biopszia is szükséges lehet a háttérben álló betegség diagnózisához.