Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

Torokfájás: legtöbbször torokgyulladás a kiváltó ok

Ősszel és télen különösen gyakori tünet a felnőttek, valamint a gyerekek körében is a torokfájás. Sok esetben nem kísérik egyéb panaszok, máskor azonban rengeteg kellemetlenséggel jár.

A torokfájdalom hátterében általában torokgyulladás áll, amely nem minden esetben igényel orvosi ellátást, azonban a páciensnek így is fontos odafigyelni az állapotára és a tüneteire, hiszen ezek alapvetően meghatározhatják a kezelési lehetőségeket.

Amennyiben meghűléses eredetű problémáról van szó, a torokfájás kezelésével minden esetben fül-orr-gégész foglalkozik, aki a legtöbbször már a panaszok és a fizikai vizsgálat alapján képes diagnosztizálni a betegséget.

Ha torokfájás vagy torokgyulladás gyötri: fül-orr-gégészet Budapesten.

Torokfájás

Mikor fontos orvoshoz fordulni torokfájással?

A torokfájdalom kapcsán az egyik első és legfontosabb kérdés, amire válaszolnunk kell, hogy mikor forduljunk vele kezelőorvoshoz?

Általánosságban ugyanis elmondható, hogy önmagában a torokfájdalommal kevesen mennek el fül-orr-gégészeti szakrendelésre, a többség házi praktikákkal próbálja meg enyhíteni a kellemetlen tüneteket, amire az alábbiakban mi is kitérünk még.

A torokfájásról tudni kell, hogy miközben önmagában is egy nagyon kellemetlen és fájdalmas érzés, leginkább az alábbi panaszok esetén kell orvosi segítséget kérni, mert a háttérben torokgyulladás alakulhatott ki, ami már célzott kezelést igényel.

Nyelési nehézség

A torokfájás a közhiedelemmel ellentétben még nem feltétlenül jelent egyet a nyelési nehézségek kialakulásával. Amennyiben azonban a torok már jobban begyulladt, és minden nyelés kínszenvedés, akkor az már elég nyomós érv arra, hogy megmutassuk egy fül-orr-gégésznek.

Torokfájás és láz

Ha a torokfájás és láz egyszerre jelentkezik, ott minden esetben valamilyen súlyosabb gyulladás alakult ki, ezért célzott gyógyszeres kezelésre lehet szükség. Már a hőemelkedésre is érdemes odafigyelni, de a lázas állapot mindig orvosért kiált.

Vörösség, duzzanat

Szintén fül-orr-gégészeti vizsgálatot igényel, ha a torokfájdalom duzzanattal, a kérdéses testrész vörösességével jár együtt. Ezek a panaszok minden esetben a torokgyulladás tünetei, ezért szakorvosi ellenőrzést, gyakran kezelést igényelnek.

Torokfájás és rekedtség

A torokfájás és rekedtség gyakran jár együtt abban az esetben, ha nem egyszerű megfázás, hanem egy súlyosabb gyulladásos állapot húzódik meg a hátterében. A rekedtség általában gyulladásra, fokozott nyáktermelődésre, lerakódásra utaló panasz.

Száraz köhögés

Szintén fül-orr-gégészeti vizsgálatot indokol, ha a torokfájdalom mellé száraz köhögés kapcsolódik. A köhögési inger jellemzően gyulladt állapotra, lerakódásokra enged következtetni, ami a megfelelő készítményekkel hatékonyan kezelhető.

Fejfájás

A fejfájás a fáradékonysággal, levertséggel, gyengeséggel és elesettséggel együtt szintén gyakori panasz a torokfájás mellett abban az esetben, ha a háttérben torokgyulladás alakult ki.

Milyen okai vannak a torokfájásnak?

A torokfájás hátterében nagyon sok tényező meghúzódhat. Ez már abban az esetben is igaz, ha csak fül-orr-gégészeti szempontból vizsgáljuk a problémát, hiszen a torokfájdalom hátterében többek között gasztroenterológiai tényezők is meghúzódhatnak – például refluxbetegség.

Amint az már a fentiekből is kiderült, a torokfájdalom jellemzően a torokgyulladás egyik legjellemzőbb tünete. Akkor beszélhetünk róla, ha a garat nyálkahártyája valamilyen külső hatásra gyulladt állapotba került, amitől irritáció, fájdalom alakult ki.

A torokfájdalom és a heveny torokgyulladás

Különösen ősszel és télen a torokfájdalom hátterében heveny torokgyulladás húzódhat meg, amit vírusos vagy bakteriális eredetű fertőzés vált ki, de ritkán gombák és vegyi anyagok is előidézhetik.

A hidegebb időszakban jellemzően nátha és influenza váltja ki, méghozzá olyan kórokozóknak köszönhetően, mint a rhinovírus – ez a torokfájás leggyakoribb oka –, a parainfluenza vírus, az adenovírus vagy a koronavírus.

Bár a torokgyulladás általában vírusos háttérrel rendelkezik, azonban vannak olyan baktériumok is, amelyek gondot okozhatnak ilyen esetekben. Az egyik legismertebb ezek közül a Streptococcus pyogenes, ami nagyon heves gyulladást és torokfájást idéz elő.

A torokfájdalom és a krónikus torokgyulladás

Amennyiben a torokfájdalom állandósul vagy rendszeresen visszatérő jelleget ölt, akkor a háttérben krónikus torokgyulladásról beszélünk. Ezt számos – nem feltétlenül fül-orr-gégészeti – elváltozás válthatja ki.

Ide sorolható például egy elhúzódó légúti fertőzés, a hátsó garatfali csorgás, a hormonzavar, de a refluxbetegség is, hiszen a gyomorból folyamatosan visszaáramló savas tartalom állandó gyulladásba hozhatja a garatot.

A krónikus torokfájás egyik jellemzője az elhúzódó állapot mellett általában az, hogy sem a fájdalomcsillapítók, sem a torokfertőtlenítő készítmények nem tudják mérsékelni.

A torokfájdalom mögött meghúzódó egyéb okok

A torokfájást, ezzel egyetemben pedig a torokgyulladást számos külső tényező kiválthatja.

Ide sorolhatjuk az allergiákat, hiszen nagyon sok allergiás reakció idézhet elő irritációt a torokban.

Szintén fájdalmakat okozhat a hangszálak eltúlzott használata. A túl sok beszéd, a hangos éneklés vagy kiabálás könnyedén túlterhelheti a hangszálakat, ami jellemzően rekedtséggel és torokfájással jár együtt.

Ezen felül beszélnünk kell még a torok irritációjáról is. A dohányzás, a nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás vagy a túl száraz levegő például rendszeres gondot okoz a torok nyálkahártyájának regenerációjában, és emiatt szintén tapasztalhatunk kellemetlenségeket.

Milyen gyógyszerek segítenek a torokfájás ellen?

A torokfájás kezelésekor mindig annak kiváltó okát kell megszüntetni, amit a legtöbbször fül-orr-gégész szakorvos diagnosztizál, illetve ez alapján írja elő a szükséges kezelést.

Ezért nagyon fontos orvoshoz fordulni, ha a torokfájdalom más panaszokkal társul, bár ki kell emelni, hogy nagyon sok esetben a házi praktikák is sokat segíthetnek.

Torokfájás kezelése házilag

Amennyiben a torokfájás önmagában jelentkezik, azaz feltehetően egy kezdődő megfázásról beszélünk, akkor nagyon lényeges mielőbb nekiállni az otthoni kezelésnek, hogy megelőzzük a súlyosabb torokgyulladás kialakulását.

A következő módszerekkel érhetünk el jó eredményeket:

Toroköblögetés

A torokfájás ellen az egyik legjobb módszer a toroköblögetés. Valaki az egyszerű sós vízzel történő gargalizálásra esküszik – a só fertőtlenítő hatása miatt –, mások inkább gyógynövényes forrázatokkal vagy direkt torokfertőtlenítésre használt öblögetőkkel próbálkoznak.

Egyik módszer sem jobb vagy rosszabb, mint a másik, ezért érdemes többet kipróbálni a torokfájás kezelése céljából.

Gyógynövények torokfájásra

Nagyon sok hatékony szert találhatunk a természet gyógyszertárában is, ha a torokfájás ellen szeretnénk fellépni. A gyógynövények torokfájásra különösen hatékonyak, ha pontosan tudjuk, miként alkalmazzuk őket.

Kifejezetten hatásos például a gyömbérből készült forrázat, de a kakukkfű teája is, amelyekkel bátran öblögethetünk, de akár el is fogyaszthatjuk őket, mert összetevőik nagyon jó hatással vannak az emberi szervezetre, sőt immunerősítő tulajdonságaik is vannak.

Egyre több gyógynövényből készült szopogató tabletta, szirup és egyéb készítmény is elérhető már a patikák és a herbáriák polcain, amelyek szintén előnyösen alkalmazhatók torokfájás ellen.

Vény nélkül kapható gyógyszerek

Természetesen vény nélkül kapható gyógyszereket is bevethetünk a torokfájás kezelésére, de csak abban az esetben, ha más tüneteket nem tapasztalunk magunkon.

Főleg az őszi és a téli szezonban roskadoznak a patikák a legkülönfélébb forró italporoktól, szopogató tablettáktól, szirupoktól és egyéb készítményektől, amelyek nagyon jó hatást gyakorolhatnak a torokfájdalomra.

Szükség szerint természetesen fájdalomcsillapítóra is szükség lehet, amelyek közül torokfájdalom esetén – a kezdődő gyulladás feltételezése miatt – különösen hatékonyak lehetnek a gyulladásgátlóval kiegészített készítmények.

Torokfájás kezelése torokgyulladás esetén

Amennyiben a torokfájás hátterében torokgyulladás áll, akkor elengedhetetlen fül-orr-gégészhez fordulni, aki a vírusos vagy a bakteriális jelleghez igazítva írja elő a szükséges kezelést.

Ha a háttérben vírusfertőzés áll, akkor vény nélkül kapható készítményekkel, tüneti kezeléssel, illetve immunerősítéssel történik a kezelés, méghozzá szigorú ágynyugalom mellett.

Antibiotikum szedésére ilyenkor nincs szükség, mert teljesen hatástalan a vírusokkal szemben. Ez a készítmény bakteriális fertőzés által kiváltott torokgyulladáskor kap nagyon fontos szerepet.

Bár alapvetően ritka, hogy a betegség mögött baktériumok állnak, de amennyiben mégis, azt jellemzően Streptococcus idézi elő, amelynek kezeléséhez elengedhetetlen az antibiotikum.

Mennyi idő, míg elmúlik a torokgyulladás?

A torokgyulladás és ezáltal a torokfájdalom gyógyulási idejét alapvetően meghatározza, hogy a páciens milyen gyorsan kezdte el a tüneti kezelést és mikor fordult orvoshoz panaszaival.

Amennyiben a torokfájdalom önmagában jelentkezett, a megfelelő készítmények alkalmazásával, azaz tüneti kezeléssel és immunerősítéssel 2-3 nap alatt elmúlik.

Ha nem ezt tapasztaljuk, inkább a torokfájdalom és a kísérő tünetek erősödését észleljük, akkor forduljunk mielőbb fül-orr-gégész szakorvoshoz.

A vírusos és bakteriális eredetű torokgyulladás a megfelelő kezelés mellett átlagosan 5-7 nap alatt múlik el teljesen. Közben a páciens folyamatos javulást tapasztal, így a lázas állapot például már az első napokban megszűnik, vele együtt pedig a tünetek is fokozatosan enyhülnek.

Ha a torokfájdalom mögött vírusos torokgyulladás húzódott meg, és a páciens azt tapasztalja, hogy a javulás után ismét erősödnek a tünetei, újra magas láz jelentkezik, akkor felmerülhet a bakteriális felülfertőződés gyanúja, ami szintén antibiotikummal kezelhető.

Ilyen esetekben a torokgyulladás teljes gyógyulási ideje akár 8-10 napig is elhúzódhat.

Amikor a torokfájdalmat valamilyen krónikus probléma váltja ki, a tünetek enyhülésére mindaddig nem számíthat a páciens, amíg nincs pontos diagnózis, illetve nem kezdődik el a célzott kezelés.