Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

A végbélrepedés kezelése

Azon túl, hogy egy nagyon kellemetlen elváltozás, a végbélrepedés kezelése minden esetben rendkívül összetett. Elengedhetetlen hozzá a szakorvos megfelelő gyakorlata és felkészültsége, valamint annak az ismerete is, hogy mi váltotta ki a problémát.

Ezért lényeges a végbélrepedés diagnózisa kapcsán az alaposság, mert minél pontosabban megismerjük az elváltozás hátterét, annál nagyobb esély van a teljes gyógyulásra.

Hogy milyen kezelési lehetőségek vannak és miként előzhető meg a végbélrepedés? Lássuk!

Végbélrepedés kezelése

A végbélrepedés kezelési lehetőségei

A végbélrepedés egy rendkívül kellemetlen probléma, kezelése pedig minden esetben hosszú időt vesz igénybe, és nagy odafigyelést igényel a páciens részéről is.

A legfontosabb cél, hogy csökkentsük a végbél nyomását és terhelését, ami a gyógyszeres kezelések és az otthoni konzervatív terápiák, az életmódváltás segítségével különösen hatékonyak lehetnek enyhébb végbélrepedéses tünetek mellett.

A végbélrepedés gyógyszeres kezelése

Amennyiben olyan vényköteles gyógyszerre van szükségünk, amire jól reagál a végbélrepedés, akkor elengedhetetlen felkeresni egy proktológust, aki a tünetek és a vizsgálatok után fel tudja írni a megfelelő készítményeket.

Az enyhébb végbélrepedések nagyon jól kezelhetők a fájdalomcsillapítók, a nitroglicerint tartalmazó kenőcsök és enyhébb hashajtók vagy székletlazítók segítségével.

Nemcsak a fájdalmakat enyhítik gyorsan és hatékonyan, de segítenek a székrekedés enyhítése mellett abban is, hogy a seb mielőbb begyógyuljon.

A végbélrepedés kezelése életmódváltással

A páciens is nagyon sokat tehet azért, hogy a végbélrepedéses panaszok mielőbb enyhülhessenek. Az étrend megfelelő módosításával például fellazítható a széklet és megkönnyíthető annak ürítése is.

Ehhez elengedhetetlen a rostban gazdag táplálkozás, a sok zöldség és gyümölcs, valamint a legalább 2-3 liter víz elfogyasztása. Mindezt könnyed testmozgással egészíthetjük ki a bélmozgás megtámogatása érdekében.

Nagyon hasznos a végbélrepedés kezelése kapcsán a meleg ülőfürdő. Nemcsak a seb körüli terület tartható tisztán ezzel a módszerrel, de enyhíti a fájdalmat, sőt javítja a végbél körüli vérkeringést is, ami felgyorsítja a gyógyulást.

Ezen felül nagyon fontos a megfelelő higiénia, hiszen a végbélrepedés egy nehezen gyógyuló seb, ami folyamatosan újra és újra felnyílhat, így a fertőzések elkerülése és a hegesedés felgyorsítása érdekében elengedhetetlen a megfelelő tisztálkodás.

A végbélrepedés kezelése orvosi beavatkozásokkal

A súlyosabb végbélrepedések kezeléséhez elengedhetetlenek bizonyos orvosi beavatkozások.

Ilyen például a botulinum toxin injekció alkalmazása, amit a legtöbben ránctalanító hatása miatt ismernek, de ezen a területen segít a végbél záróizmának átmeneti bénításában, ami elősegíti a fájdalom enyhítését és a gyógyulást egyaránt.

Előfordulhat azonban, hogy a végbélrepedés kezeléséhez műtéti beavatkozásra van szükség. Ilyenkor a belső záróizom átvágásával segítik elő, hogy a fájdalom csökkentése mellett a repedés mielőbb begyógyulhasson.

A legtöbbször ez a proktológiai beavatkozás ambulánsan elvégezhető, nem igényel kórházi tartózkodást és ritkán jár komplikációkkal, így a páciens továbbra is képes marad a bélmozgás szabályozására.

A műtéti beavatkozás annyira hatékony, hogy a fájdalmak néhány nap múlva elmúlnak és heteken belül teljes gyógyulás várható.

Megelőzhető a végbélrepedés?

Bár kezelhető probléma, azért mindenképpen beszélni kell a prevencióról, a végbélrepedés megelőzéséről is, hiszen a legjobb, ha inkább elébe megyünk ennek a kellemetlenségnek.

A következő hasznos tanácsok betartásával sokat tehetünk azért, hogy soha ne kelljen megtapasztalnunk a végbélrepedés következményeit:

–       Táplálkozzunk rostban gazdagon, kerüljük a zsíros, szénhidrátban gazdag ételeket és igyunk nagyon sok vizet.

–       Rendszeresen végezzünk legalább enyhe testmozgást, amivel megtámogathatjuk a bélmozgást.

–       Figyeljünk oda a székletürítésre. Ne erőlködjünk és ne üljünk túl sok ideig a WC-n, mert az felesleges nyomás alá helyezi a végbelet.

–       A megfelelő higiénia nagyon fontos. Ha tehetjük, minden székletürítés után zuhanyozzunk le vagy nedves törlőkendővel tisztítsuk meg a végbél környékét.

–       A végbélrepedés gyakori előidézője a sok stressz, aminek hatására az izmok, így a záróizmok is görcsössé válnak, nehezen lazulnak el. Ezért pihenjünk eleget és kövessünk stresszmentes életmódot.