Hogy a végbélfájdalom miként kezelhető, azt minden esetben meghatározzák a kiváltó okok. Az egyes betegségek, illetve elváltozások ugyanis más-más megközelítést és eljárásmódot igényelnek.
Ezért annyira fontos a végbélfájdalom diagnózisa, hiszen csak a pontos kórkép felállítását követően lehet felállítani a megfelelő kezelési tervet. Az alábbiakban áttekintettük a leggyakoribb végbélfájdalmat generáló problémák kezelési lehetőségeit.
A végbélfájdalom kezelési lehetőségei
Mivel a végbélfájdalom önmagában egy tünet, ezért minden esetben a kiváltó betegségek kezelése a proktológia legfontosabb feladata.
Végbélfájdalom kezelése aranyér esetén
Az aranyér a végbélfájdalom leggyakoribb oka, az esetek többségében azonban nem igényel speciális kezelést. Korai stádiumban a páciens vény nélkül kapható kenőcsökkel és kúpokkal is néhány napon belül megszabadulhat a problémától.
Jó hatással lehet rá még otthoni körülmények között az ülőfürdő és a jegelés is, de amennyiben a fájdalom három nap után sem enyhül, mellé vérzés és egyéb kellemetlen tünetek társulnak, akkor proktológiai szakvizsgálat javasolt.
Amennyiben a proktológus úgy látja, hogy az aranyeres panaszok még vényköteles készítményekkel megszüntethetők, akkor ezekkel a készítményekkel megpróbálja orvosolni a bajt, viszont előrehaladott állapotban már beavatkozásra lehet szükség.
Ma már vannak ambuláns sebészeten elvégezhető kezelési lehetőségek, mint amilyen a gumiszalagos elkötés vagy a szkleroterápia, de a súlyosabb eseteket már csak aranyérműtéttel lehet tartósan megszüntetni.
Végbélfájdalom kezelése végbélrepedés esetén
Amennyiben végbélrepedés áll a végbélfájdalom hátterében, a kezelés hasonlóképpen zajlik, mint az aranyérnél.
A legfontosabb, hogy a páciens egy kicsit odafigyeljen az életmódjára, így a célzott székletpuhítással rengeteget lehet tenni a gyógyulás érdekében, akárcsak az ülőfürdővel, ami elősegítheti a seb összehúzódását.
Lényeges azonban, hogy a végbélrepedéssel mindig ajánlott proktológushoz fordulni, mert rendkívül nagy a fertőzésveszély, ami később súlyos komplikációkhoz vezethet. Ezen felül a proktológián sem azonnal a sebészeti beavatkozásokkal kezdik a kezelést.
Ma már léteznek nagyon jó krémek, amelyek segítenek a végbél záróizmainak ellazításában, de szedhetők gyógyszerek székrekedés ellen, sőt vannak praktikák a végbél záróizmához kapcsolódó vérellátás javítására is, ami szintén a gyógyulás feltétele.
A végbélrepedés kezelésében nagy áttörést értek el a botulinum toxin injekció alkalmazásával, aminek a lényege, hogy a végbél záróizma részlegesen bénításra kerül. Ez átmeneti állapot, de addig éppen elegendő, amíg a gyógyulás bekövetkezik.
Amennyiben a konzervatív terápiák nem jártak sikerrel, műtéti kezelésre van szükség, aminek részeként a repedést a környező szövetekkel együtt kimetszik, de amennyiben a probléma nagyobb területre terjed ki, a végbél záróizomzatának egy részét is el kell távolítani.
Végbélfájdalom kezelése sipoly esetén
A sipoly kezeléséhez sajnos a fentiekkel ellentétben nem elegendőek a konzervatív eljárások ahhoz, hogy megszüntessék a végbélfájdalmat. Szinte kivétel nélkül minden esetben valamilyen célzott beavatkozásra van szükség a megfelelő gyógyuláshoz.
A sipoly kezelésének a lényeg, hogy a járat megszüntetésre kerüljön. Ez akkor a legegyszerűbb, ha a sipoly a bőrhöz közel fut és nem érinti a záróizmot. Ilyenkor a sipoly egyszerűen felnyitásra és kitisztításra kerül.
A probléma hegesedéssel ugyan, de hagyományos sebként gyógyul.
Amennyiben azonban a sipoly mélyebben fut, a beavatkozás nagyobb odafigyelést igényel, hiszen rendkívül lényeges odafigyelni a műtét során arra, hogy a záróizom ne sérüljön.
A korábban alkalmazott eljárás, aminek részeként egy fonalat vagy gumiszalagot fűztek a sipoly járataiba, ma már ritkán alkalmazott, mert gyakran okozott záróizom-elégtelenséget.
A modern proktológia már inkább a sipoly belső nyílásának elzárására koncentrál, amivel elérhető, hogy utánpótlás nélkül elinduljanak az öngyógyuló folyamatok.
Összetettebb kezelést és általában több műtétet igényel, ha szövődményes vagy elágazó sipolyról van szó. Ilyen esetekben először fonalat fűznek a fő járatba, hogy a mellékágak elhaljanak, majd ezt követően történhet csak meg a nyílás belső zárása.