Laborvizsgálatok a Lotusz Medical Centerben

Rendelési idő

Laborvizsgálati rendelési idő

Hétfő

8:00 – 12:00

Kedd

8:00 – 12:00

Szerda

8:00 – 12:00

Csütörtök

8:00 – 12:00

Péntek

8:00 – 12:00

Szombat
(2 hetente)

8:00 – 11:30

Vasárnap

Laborvizsgálatok Budapesten

Kisrutin laborvizsgálati csomag

A kisrutin laborvizsgálati csomag az általános prevenció egyik legjobb módszere. Amennyiben szeretnénk egészségesen élni és elkerülni a betegségeket, ezzel a rutin vérvizsgálattal pontos képet kapunk szervezetünk állapotáról.

Az általános vérkép ugyanis a legkisebb elváltozások esetén is átfogó értékeket ad a testünkről, illetve belső szerveink működéséről. Emiatt ideális akár súlyosabb betegségek korai stádiumban történő feltárására is.

A megelőzés mellett a kisrutin laborvizsgálat gyakran az egyik első lépés bizonyos elváltozások kimutatásakor, mert elősegíti, hogy melyik szakág közbenjárásával és milyen irányban kell vizsgálódni a pontos diagnózis érdekében.

Mikor van szükség a kisrutin laborvizsgálati csomagra?

  • Minden olyan esetben, amikor valaki szeretne átfogó képet kapni szervezete működéséről.
  • Ideális választás általános szűrővizsgálatként krónikus betegségnél és tünetek nélkül egyaránt.
  • Ajánlott minden egészséges embernek 18 éves kor felett évente elvégeztetni.
  • Hasznos segítség azoknak, akik orvosi kivizsgálásra készülnek, hiszen egy vérképpel könnyebb kiválasztani a szükséges szűréseket és vizsgálatokat.
  • A kisrutin labor hasznos már meglévő tünetek esetén is, ha a háziorvos még nem tudja, pontosan milyen irányban indítsa el a pácienst a diagnózis vagy a gyógyulás felé vezető úton.

Mit mutat meg a kisrutin laborvizsgálati csomag?

A kisrutin vérkép összetett információkat tud adni a teljes szervezetről. Segítségével ellenőrizhető a máj, a vese, valamint a teljes vérképző rendszer működése, de információval szolgál a fehérje- sőt a zsíranyagcsere folyamatairól is.

Ezen felül a fontosabb enzimek és lebontási termékek állapotáról, valamint a koleszterin és a húgysav szintjéről is mindent megtudhatunk a segítségével, a vérsüllyedés mérésével pedig a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok egyaránt feltárhatók.

Nagyrutin laborvizsgálati csomag

Amennyiben a kisrutin laborhoz mérten sokkal több érték ellenőrzésére van szükség egészségünk érdekében, akkor a nagyrutin laborvizsgálati csomag prevenciós jelleggel és konkrét panaszok esetén egyaránt jó döntés.

A nagyrutin laborvizsgálati csomagnak két típusa van:

  • külön a nők
  • és külön a férfiak számára.

A két csomag alapvetően ugyanazoknak az értékeknek a vizsgálatára koncentrál annyi különbséggel, hogy a nők esetében a CA-125 (a petefészekrák tumormarkerek), a férfiaknál pedig a PSA (a prosztata specifikus antigénje) is szűrésre kerül.

A nagy laborcsomag gyakorlatilag teljes képet tud nyújtani a testünk és a belső szerveink működéséről, precízen rávilágítva azokra a folyamatokra, amelyek esetlegesen súlyos panaszokat okozhatnak a későbbiekben, de korai stádiumban még jól kezelhetők.

Nemcsak prevenciós jelleget képvisel, hanem bizonyos betegségek kialakulásakor megtámogathatja a diagnózist, illetve segít annak eldöntésében, hogy melyik szakágra vagy milyen célzott vizsgálatra van szükség a feltáráshoz.

Mikor van szükség a nagyrutin laborvizsgálati csomagra?

  • Teljesen panaszmentes állapotban, prevenciós jelleggel, a súlyosabb elváltozások kialakulásának megelőzése érdekében 18 éves kor felett kétévente, 40 éves kor felett évente, férfiaknak és nőknek egyaránt szűrővizsgálati célzattal.
  • Ha szükség van egy átfogó és kimagasló részletességű vérképre.
  • Orvosi kivizsgálás előtt állók számára, mert megkönnyítheti a kezelőorvos feladatát bizonyos vizsgálatok és szűrések előírása kapcsán.
  • Általános panaszok mellett, mint amilyen a gyakori fejfájás, a rossz közérzet, a fáradékonyság és a gyengeség.
  • Más tünetek esetén a nagyrutin laborvizsgálat segíthet abban, hogy az eredmények alapján a kezelőorvos célzottan indítsa el a betegeket a kivizsgálás és a gyógyulás felé vezető úton.

Mit mutat meg a nagyrutin laborvizsgálati csomag?

A nagyrutin laborvizsgálat segítségével könnyedén ellenőrizhető a teljes máj-, pajzsmirigy- és vesefunkció, a zsír- és szénhidrát anyagcsere, de kimutathatók az esetleges gyulladásos folyamatok is, méghozzá a fontosabb enzimek és lebontási termékek állapota mellett.

A nők számára összeállított nagyrutin laborvizsgálat az általános eredmények mellett megmutatja még a CA-125 értéket, amelynek koncentrációja petefészekrák esetén emelkedhet magasra.

A férfiaknak szánt nagyrutin labor ezzel szemben a PSA (Prosztata Specifikus Antigén) szintjét ellenőrzi, ami a prosztata esetleges daganatos betegségeinél emelkedhet meg, a vérvizsgálattal azonban az elváltozás még időben kimutatható, eredményesebben kezelhető.

Laborvizsgálatok Budapest

Csontritkulás laborvizsgálati csomag

A közhiedelemmel ellentétben a csontritkulás nemcsak az idősek problémája, hanem fiatalokat is érinthet egyes genetikai rendellenességek vagy bizonyos betegségek velejárójaként.

A csontritkulás laborvizsgálati csomag ideális megoldás lehet prevenciós jelleggel, hiszen segítségével gyorsan feltárható ez a tüneteket kezdetben ritkán produkáló elváltozás. Így időben elkezdhetők a szükséges kezelések, amelyek megállíthatják vagy lassíthatják a folyamatot.

A laborvizsgálat segít továbbá abban is, hogy feltárja a már kialakult csontritkulás hátterét – például a hormonális és az egyéb okokat –, kezelés esetén pedig a terápia hatékonyságának és eredményességének követésére egyaránt jó alternatívát nyújt.

Mikor van szükség a csontritkulás laborvizsgálati csomagra?

  • Prevenciós jelleggel nagyon fontos a rendszeres csontritkulás laborvizsgálat, ha a közeli családtagok között előfordult ilyen betegség.
  • 45 éves kor felett nők és férfiak (de különösen előbbiek) számára ajánlott a csontritkulás éves ellenőrzése, hiszen az ösztrogénszint csökkenése összefüggésben lehet ezzel a betegséggel.
  • A dohányzás és az egészségtelen életmód, különösen a mozgásszegény hétköznapok vagy az egyoldalú táplálkozás elősegítik a fiatalkori csontritkulás kialakulását, ezért ilyenkor rendszeres kontroll javasolt.
  • Ha valaki túl vékony testalkatú és nagyon alacsony, tehát a kiindulási csonttömege kicsi.
  • A gyakori csonttörések esetén szintén felmerül a csontritkulás gyanúja.
  • Felborult hormonrendszernél, ami a nők esetében korai menopauza vagy petefészek-eltávolítás után, a férfiaknál pedig alacsony tesztoszteronszint mellett gyakran támadja meg a csontozatot.
  • Bizonyos gyógyszerek, különösen szteroidok, gyomorsavlekötők és vízhajtók rendszeres szedése esetén.
  • A pajzsmirigy és a mellékpajzsmirigy betegsége mellett.
  • Különféle felszívódási és emésztési zavaroknál, illetve gyulladásos bélbetegségnél.

Mit mutat meg a csontritkulás laborvizsgálati csomag?

Ez a laborvizsgálati csomag segít feltárni azokat az értékeket, amelyek megmutatják, hogy vannak-e a páciens szervezetében csontritkulás kialakulására utaló jelek.

Feltárható vele a hajlam mellett a kezdődő-, de az előrehaladott csontritkulás is, folyamatban lévő kezelés mellett pedig annak hatékonysága szintén kimutatható a laboreredmények alapján.

Fontos, hogy a csontritkulás folyamatához kapcsolódó okok tisztázásához minden esetben szükségesek a laboratóriumi vér- és vizeletvizsgálatok.

Csontanyagcsere laborvizsgálati csomag

A csontanyagcsere vizsgálatára jellemzően a csontokat érintő betegségek feltárásakor van szükség. Ideális választás, ha csontritkulás gyanúja merült fel, vagy a páciens a vázrendszert érintő elváltozásoktól, így például gyakori csonttörésektől szenved.

Különösen jó döntés, ha a diagnózishoz vagy a kezeléshez szükség van a csontokban található ásványi anyagok, így a kalcium, a foszfor vagy a D-vitamin mennyiségének feltárására, illetve a csontépítés, valamint a csontbontás paramétereinek vizsgálatára.

Mikor van szükség a csontanyagcsere laborvizsgálati csomagra?

  • Csontritkulás gyanújának felmerülésekor vagy a már diagnosztizált betegség alaposabb megismerésekor.
  • A csontrendszert érintő valamennyi probléma esetén, amikor a csontot építő vagy bontó folyamatok okozhatják a problémát.
  • A test kalciumszintjének monitorozásakor, amely a csontrendszer szilárdságát biztosítja.
  • A test foszforszintjének ellenőrzésekor, amely szintén nagyon fontos vegyület a csontállomány tekintetében.
  • A test D-vitaminszintjének feltárásakor, hiszen ez a vitamin biztosítja a kalcium felszívódását a bélrendszerből, illetve segíti a csontokba való beépülést.
  • Ha a csontproblémák hátterében hormonális problémák húzódhatnak meg. Ilyen a parathormon, amely a vér kalcium szintjét szabályozza, vagy a kalcitonin, ami a kalciumnak a csontokba való beépülését támogatja.

Mit mutat meg a csontanyagcsere laborvizsgálati csomag?

A csontanyagcsere laborvizsgálat képes arra, hogy megmutassa a páciens csontozatának ásványianyag-összetételét, illetve feltárja a csontok építéséhez és bontásához tartozó paramétereket.

Ide tartozik a kalcium és a foszfor mellett a vérben található D-vitamin szintje, valamint a β-cross laps izomer, amelynek emelkedése a csontanyagcsere aktivitását mutatja.

A fontosabb elemek közül kiemelendő még az osteocalcin szintje, amivel a csontképző sejtek működése ellenőrizhető, de a vizsgálat rávilágít még a PTH hormon szintjére is, ami a kalcium és a foszfátanyagcsere szabályozásáért felel.

Vérvétel a Lotusz Medical Centerben

Férfi tumormarker laborvizsgálati csomag

A férfi tumormarker laborvizsgálat ideális választás prevenciós jelleggel és abban az esetben is, ha a fennálló tünetek alapján esetleges daganatgyanú merült fel a páciensnél, emiatt pedig iránymutatás szükséges a további vizsgálatokhoz.

Kifejezetten a férfiakat célzó vizsgálati csomagról van szó, aminek részeként a here és a prosztata mellett olyan szervek kezdődő vagy előrehaladott daganatos elváltozásait is fel lehet tárni, mint a máj, a bélrendszer, a vastagbél vagy a tüdő.

Fontos, hogy a férfi tumormarker laborvizsgálaton kapott negatív eredmények nem zárják ki 100 százalékosan a daganatos elváltozást, mint ahogyan a pozitív értékek sem tekinthetők diagnosztikai eredménynek egy rosszindulatú probléma esetén.

A laborvizsgálat minden esetben csak egy iránymutató, azonban a diagnózishoz rendszerint további szakágak bevonására és egyéb módszerek alkalmazására van szükség.

Mikor van szükség a férfi tumormarker laborvizsgálati csomagra?

  • A közeli férfi családtagok körében korábban kialakult daganatos megbetegedések esetén.
  • Olyan tünetek és panaszok mellett, amelyek esetleges daganatgyanúra utalnak. Ide sorolható a teljesség igénye nélkül a hirtelen fogyás, a véres vizelet vagy ondóváladék, esetleg a testfelszínen, vagy annak közelében tapintható csomók.
  • A 40 éven felüli férfiaknál prevenciós szűrőcsomagként, hiszen az idejekorán feltárt rosszindulatú elváltozások többsége eredményesebben gyógyítható.
  • Már kialakult daganatos megbetegedéseknél a kezelés eredményeinek követésekor.

Mit mutat meg a férfi tumormarker laborvizsgálati csomag?

A férfi tumormarker vizsgálat segíthet fényt deríteni olyan daganattípusok előfordulására a szervezetben, amelyek vagy kizárólag a férfiakra jellemzőek, vagy nagyobb számban fordulnak elő esetükben, mint a nőknél.

A laboreredményekkel ellenőrizhetők azok a tumormarkerek, amelyek eltérés esetén megmutatják a here (HCG), a prosztata (PSA), a vastagbél, a máj (AFP) vagy a tüdő és a hörgők (CEA) esetleges daganatos elváltozásait.

Legyen akár negatív-, akár pozitív az így kapott laboreredmény, a diagnózishoz önmagában kevés. A leletek és a panaszok ismeretében további kivizsgálásokra, gyakran több szakág bevonására van szükség ahhoz, hogy a daganatos betegség megállapítható vagy kizárható legyen.

Már korábban diagnosztizált daganatos betegeknél a férfi tumormarker vizsgálat segít alátámasztani az alkalmazott kezelések eredményét is.

Női tumormarker laborvizsgálati csomag

A női tumormarker laborvizsgálat megfelelő azoknak a hölgyeknek, akik szeretnék megelőzni vagy időben felismerni az esetleges daganatos elváltozásokat, de ideális olyan panaszok esetén is, amelyek esetleges rosszindulatú folyamatok elindulását feltételezik a szervezetben.

Ez a vizsgálati csomag kifejezetten a nők igényeihez lett igazítva, így főként a nemspecifikus értékekre koncentrál. Segítségével szűrhető az emlő és a petefészek daganata, de a máj, a bélrendszer, a vastagbél és a hörgő rosszindulatú elváltozása is.

A laborvizsgálat kapcsán tudni kell, hogy a pozitív eredmény nem tekinthető diagnózisnak, mint ahogyan a negatív lelet sem zárja ki teljes egészében azt, hogy egyáltalán nincs tumor a szervezeten belül.

A konkrét diagnózis minden esetben további vizsgálatokkal, illetve más szakágak bevonásával kerül felállításra, így a laboreredmények csak iránymutatásként, megerősítésként szolgálnak.

Mikor van szükség a női tumormarker laborvizsgálati csomagra?

  • A női hozzátartozók között korábban diagnosztizált, főként hölgyekre jellemző daganatos elváltozások megelőzésekor.
  • Prevenciós szűrőcsomagként minden 40 éven felüli nőnél, hiszen segítséget nyújthat kezdeti stádiumban felismerni olyan daganatos elváltozásokat, amelyek ilyenkor még jó eséllyel gyógyíthatók.
  • Daganatgyanúra okot adó panaszok esetén, mint amilyen többek között a hirtelen fogyás, a bőrfelületen megjelent csomó, a gyakori alhasi fájdalom vagy a súlyos vérzési nehézségek.
  • Diagnosztizált daganatos betegség esetén a megkezdett kezelések nyomkövetésére, illetve eredményességük igazolására.

Mit mutat meg a női tumormarker laborvizsgálati csomag?

A női tumormarker laborvizsgálat idő előtt ki tudja mutatni a vérből azoknak a kizárólag nőkre jellemző, vagy esetükben gyakrabban előforduló daganattípusoknak a jelenlétét, amelyek időben felismerve eredményesebben gyógyíthatók.

Olyan tumormarkerek ellenőrzésére van lehetőség a csomag részeként, amelyek az emlő (CA 15-3), a petefészek (CA 125), a vastagbél, a hörgők (CEA) és a máj (AFP) daganatos elváltozására utalhatnak.

A laboreredmény – legyen akár pozitív-, akár negatív – soha nem tekinthető diagnózisnak. Hogy egy daganatos betegség fennállása kimondható vagy megcáfolható legyen, ahhoz minden esetben további vizsgálatokra van szükség, a véreredmények csak támogatják a diagnosztikát.

Amennyiben egy korábban már feltárt daganatos betegről van szó, a női tumormarker vizsgálati csomag az is meg tudja mutatni, hogy a szervezet miként reagál az alkalmazott kezelésekre.

Pajzsmirigy komplex laborvizsgálati csomag

A pajzsmirigy komplex laborvizsgálat tartalmazza az összes olyan értéket, ami elengedhetetlen a kérdéses szerv működésének feltárásához.

Segítségével gyorsan és egyszerűen fényt lehet deríteni a pajzsmirigy rendszertelen működésére, az ebből fakadó hormonális változásokra, de bizonyos alapfunkciók vizsgálata mellett a leggyakoribb autoimmun eredetű pajzsmirigy-betegség jelenlétéről is tájékoztatást ad.

Jó választás diagnózishoz vagy kizáráshoz abban az esetben, ha a tünetek alapján a szakorvos pajzsmirigy-betegségre gyanakodik, de prevenciós jelleggel, sőt már kialakult problémák folyamatos ellenőrzésére is megfelelő.

Mikor van szükség a pajzsmirigy komplex laborvizsgálati csomagra?

  • Pajzsmirigy-betegségre utaló tünetek esetén, mint amilyen a hirtelen testsúlyváltozás, a hajhullás, a bőrszárazság, a fáradékonyság, a székrekedés, a hasmenés, a gyakori izzadás, a szapora szívverés vagy az izgatottság.
  • Prevenciós jelleggel, a pajzsmirigyhez köthető problémák időben történő felismerésére.
  • Genetikai érintettség esetén, ha a közeli családtagok között volt vagy van pajzsmirigy-betegség.
  • Már diagnosztizált pajzsmirigy-probléma mellett, a kezelés eredményességének ellenőrzésére.

Mit mutat meg a pajzsmirigy komplex laborvizsgálati csomag?

A vérképző rendszer általános működése, valamint a szervezetben megjelent esetleges gyulladásos folyamatok feltárása mellett a pajzsmirigy komplex laborvizsgálati csomag konkrét tájékoztatást ad a szerv hormonális funkcióiról (TSH, fT3, fT4, anti-TPO).

Ezen felül a laboreredmény tájékoztatja a pácienst a fehérje-, a szénhidrát- és a zsíranyagcseréről, így a koleszterin vagy a vércukor értékéről, valamint a szervezet általános ionháztartásának állapotáról.

A vizsgálat eredményeiből kiolvasható továbbá, hogy miként működnek a fontosabb enzimek (GOT, GPT, GGT, alkalikus foszfatáz), de a lebontási termékek alapján más elváltozásokra is fény derülhet a pajzsmirigy komplex labor segítségével.

Női nemi hormon laborvizsgálati csomag

A női nemi hormonok laborvizsgálatára nagyon sok esetben szükség lehet. Prevenciós alkalmazása ritkább, inkább bizonyos nőgyógyászati, andrológiai és hormonális megbetegedések esetén, valamint a menopauza során kérik.

A vizsgálat főként a ciklusfüggő női nemi hormonok szintjére koncentrál, amelyek negatív vagy pozitív irányban történő elmozdulása számos betegség feltárását teszi lehetővé, esetenként pedig a diagnózist is megerősítheti.

Főként nőknek javasolt vizsgálati csomag, de férfiak számára egyaránt ideális olyan esetekben, ha szervezetükben feltételezhetően a női nemi hormonok hiánya vagy túltengése kapcsán alakulhattak ki problémák.

Mikor van szükség a női nemi hormon laborvizsgálati csomagra?

  • Hormonális eredetű nőgyógyászati megbetegedések esetén.
  • A női nemi ciklushoz kapcsolódó zavarok tapasztalásakor.
  • Bizonyos endokrinológiai megbetegedéseknél.
  • Tervezett terhességet megelőzően vagy meddőségi zavarok mellett.
  • A menopauza első jeleinél és későbbi kontrolljánál.
  • Olyan hormonális problémákra utaló tünetek tapasztalásakor, mint amilyen a hajhullás, a túlzott szőrnövekedés vagy az indokolatlan hízás és fogyás.
  • Már ismert hormonális betegségek állapotának vagy a kezelés hatásainak ellenőrzésére.

Mit mutat meg a női nemi hormon laborvizsgálati csomag?

A laborvizsgálat segít feltárni a fontosabb női nemi hormonok állapotát. Az emberi hormonrendszer ugyanis egy nagyon érzékeny egység, így a legkisebb eltérések is okozhatnak panaszokat, amelyek ezzel a csomaggal könnyedén feltárhatók.

Olyan női nemi hormonok ellenőrizhetők a vizsgálattal, mint az FSH, az LH, az ösztradiol, a progeszteron, a prolaktin, a totál tesztoszteron, az SHBG, az albumin, valamint a szabad- és a biológiailag aktív tesztoszteron.

A vérkép eredményei alapján fény deríthető a hormonokat termelő mirigyek és szervek működési zavaraira, megtámogathatók a diagnózisok, de útmutatást jelenthetnek bizonyos kezelések esetén is.

Már feltárt betegségnél a laborvizsgálat sokat segíthet a kezelések hatásainak ellenőrzésében is.

Műtét előtti laborvizsgálati csomag

A műtétet megelőző laborvizsgálatra azért van szükség, hogy a beavatkozás előtt feltárható legyen a páciens egészségi állapota. Ezzel kizárhatók olyan kockázatok és rizikófaktorok, amelyek esetleg befolyásolhatják az érzéstelenítést vagy az altatást.

A laborvizsgálat eredményei nemcsak az aneszteziológus munkáját könnyítik meg, hanem kiszűrhetnek olyan problémákat is, amelyek esetleg megnehezíthetik a műtét sikeres lebonyolítását.

Erre a vizsgálati csomagra csak műtéti beavatkozások előtt van szükség, hiszen az általános vérkép mellett minden fontos elemet kimutat, ami szükséges lehet egy altatásban történő operációhoz.

Mikor van szükség a műtét előtti laborvizsgálati csomagra?

  • Olyan műtéti beavatkozások előtt, amelyek során altatást vagy érzéstelenítést alkalmaznak, tehát aneszteziológus bevonását igénylik.
  • Amennyiben a páciens állapota vagy krónikus betegségei igénylik a vérkép ellenőrzését a műtét sikeres lebonyolíthatósága érdekében.

Mit mutat meg a műtét előtti laborvizsgálati csomag?

Az általános vérkép mellett a műtét előtti laborvizsgálati csomag olyan enzimek és egyéb értékek feltárását biztosítja, mint a véralvadáshoz fontos prothrombin, a veseműködéshez kapcsolódó karbamid, a kreatinin, a vércukor vagy szervezet kálium és nátrium szintje.

Különösen fontos egy altatással járó műtét előtt, hogy a laborvizsgálat kiterjedjen a vércsoport ellenanyagszűrésre – vérátömlesztés esetén elengedhetetlen –, valamint olyan értékekre, mint a GOT, a GPT, a GGT, az AP és a bilirubin.

Vesefunkció laborvizsgálati csomag

A vesefunkció laborvizsgálati csomag nevéhez hűen az emberi test egyik legfontosabb kiválasztószervének, a vesének a működéséről, illetve annak esetleges beszűküléséről, gyulladásos állapotáról ad átfogó jelentést.

A vese számos folyamatot szabályoz a szervezetben, így a vízháztartásért és az artériás vérnyomásért is felel, de képes a vér tisztítására, valamint arra, hogy az anyagcsere során keletkező bomlástermékeket eltávolítsa a testünkből.

Ha a vesefunkció csökken vagy romlik, annak jellemzően határozott tünetei vannak, ezért nem annyira prevenciós jelleggel, mint inkább orvosi utasításra, a diagnózis megerősítése érdekében javasolt az elvégzése.

Mikor van szükség a vesefunkció laborvizsgálati csomagra?

  • Amikor a páciens tünetei a veseműködés problémájára utalnak.
  • Cukorbetegség, magas vérnyomás vagy más egyéb, a vesét is érintő betegségek fennállásakor.
  • Prevenciós jelleggel két-háromévente, ha a közeli családtagok között volt vesebetegség.
  • Bizonyos beavatkozások elvégzése előtt.
  • Kialakult vesebetegségnél a páciens állapotának- vagy a kezelés hatékonyságának ellenőrzésére.

Mit mutat meg a vesefunkció laborvizsgálati csomag?

A vér mellett gyakran szükséges vizeletvizsgálat is a vesefunkció pontos ellenőrzésére. A laborvizsgálat teljes képet ad a vese működéséről és általános állapotáról.

Olyan paraméterek kerülnek itt vizsgálatra, mint a kreatinin vagy a karbamid, amelyek vesebetegség esetén magas értéken állnak, de az elektrolitok szintje egyaránt ellenőrzésre kerül, hiszen ezek felborulása szintén a szerv működési zavarára enged következtetni.

Fontos elemek még a vesefunkció laborvizsgálaton a különféle fehérjék, hiszen ezek alacsony szintje mindig a szerv kiválasztási problémáira utal, de a vér alapján ellenőrzött értékek között találjuk még a becsült glomerulusfiltrációs rátát is, ami a vesék által percenként megszűrt vér mennyiségét tudja megmutatni.

Inzulinrezisztencia laborvizsgálati csomag

Ez a vizsgálati csomag elsődlegesen a szervezet helytelen inzulinválaszáról tud pontos tájékoztatást adni a vérkép alapján, ami az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség, de más egyéb betegségek kísérője vagy előszobája lehet.

Az inzulinrezisztencia önmagában még nem cukorbetegség, hanem egy visszafordítható állapot, a diabéteszt megelőző kórkép, ami időben felismerve és kezelve nagyon könnyedén visszafordítható.

Emiatt az inzulinrezisztencia laborvizsgálati csomag legalább olyan hasznos prevenciós jelleggel – főleg indokolt esetekben –, mint olyan pácienseknél, ahol az életmód vagy az örökletesség miatt magas a cukorbetegség kialakulásának a valószínűsége.

Nagyon gyakori laborvizsgálat nőgyógyászati kérésre is, hiszen a terhesség felboríthatja a szervezet vércukorszintjét, egyéb esetben pedig a PCOS nevű hormonális betegség egyik korai kísérőtünete lehet. 

Mikor van szükség az inzulinrezisztencia laborvizsgálati csomagra?

  • Jelentős túlsúly, hasi elhízás és mozgásszegény életmód mellett prevenciós jelleggel.
  • Cukorbetegség gyanújának felmerülésekor.
  • Az inzulinrezisztencia általános tüneteinél, melyek a súlygyarapodási vagy fogyási nehézségek, a rossz alvásminőség, az állandó éhség- vagy szomjúságérzet, az izzadás, a hajhullás, az erős szőrnövekedés, a fáradtság és a koncentrációs zavar.
  • Meddőségi problémák esetén.
  • Terhességet megelőzően.
  • Már kialakult inzulinrezisztenciánál a páciens állapotának vagy az alkalmazott kezelés, illetve életmódváltás eredményeinek ellenőrzésére.

Mit mutat meg az inzulinrezisztencia laborvizsgálati csomag?

A vérképző rendszer általános állapota, a vesefunkció, a májenzimek, valamint a zsíranyagcsere folyamata mellett az inzulinrezisztencia laborvizsgálati csomag tájékoztatást nyújt a szervezetben kialakult gyulladásokról, valamint a D-vitamin szintjéről.

Fontos eleme a cukorterhelés, aminek részeként pontos képet kaphatunk arról, hogy szervezetünk miként reagál éhgyomor mellett a cukorbevitelre.

Megfelelő szakorvosi értékelés esetén a laborvizsgálat feltárja, hogy kialakult-e a szervezetben az inzulinrezisztencia, és ha igen, akkor milyen mértékben. Ennek ismeretében kezdődhetnek meg azok a kezelések, amelyek segítenek a cukorbetegség megelőzésében.

Fogamzásgátló előtti laborvizsgálati csomag

A fogamzásgátló készítmények alkalmazása előtt nagyon fontos, hogy a páciens szervezetéről átfogó képet kaphasson a nőgyógyász. Egyes tabletták ugyanis hajlamosak befolyásolni a májfunkciót, sőt trombózis kialakulását idézhetik elő.

Ez a laborcsomag kifejezetten azt a célt szolgálja, hogy vérvizsgálat segítségével kiszűrje azokat a rizikófaktorokat, amelyek problémát okozhatnak tartós fogamzásgátló szedésekor.

Az eredmények nemcsak a fogamzásgátlók alkalmazhatóságáról – vagy ellenjavallatáról – biztosítják a kezelőorvost, hanem a megfelelő készítmény kiválasztásában egyaránt segítséget nyújthatnak, így biztosítva, hogy a páciens a számára legelőnyösebb tablettát kaphassa.

Mikor van szükség a fogamzásgátló előtti laborvizsgálati csomagra?

  • Az első fogamzásgátló tabletták alkalmazása előtt, amennyiben a páciens korábban még soha nem szedett ilyen készítményeket.
  • Olyan fogamzásgátlás nélküli időszak után (terhesség, szoptatás, betegség), amikor a páciens szeretne visszatérni a tablettákhoz.


Mit mutat meg a fogamzásgátló előtti
laborvizsgálati csomag?

A teljes vérkép mellett a fogamzásgátló előtti laborvizsgálati csomagban külön hangsúlyt kapnak azok az elemek, amelyeket a kapcsolódó készítmények befolyásolhatnak.

Ide sorolható például a túlzott vérrögképződésre hajlamosító magas Protein C és Protein S szint, a véralvadási folyamatokat szabályzó Anti-thrombin III vagy a máj által termelt véralvadási faktorokhoz tartozó Prothrombin.

Ezen felül a vizsgálat rávilágít az esetleges Prothrombin génmutációra is – ami fokozott trombózishajlamot jelent –, valamint az APTI értékre, amelynek magas szintje problémát okozhat a stabil alvadékképződésben, sőt fokozott vérzést vagy alvadást idézhet elő.

Áraink

A témában jártas szakembereink

Kosiba Csilla

Kosiba Csilla

Gyermek és felnőtt vérvétel