Immunológia magánrendelés

Rendelési idő

Immunológiai rendelési idő

Hétfő

17:00 – 20:00

Kedd

Szerda

Csütörtök

12:00 – 20:00

Péntek

Szombat

Vasárnap

Immunológiai magánrendelés

Az immunológia az immunrendszer működését érintő vagy ahhoz szorosan kapcsolódó betegségek feltárásával és gyógyításával foglalkozó tudományág.

Az immunrendszer az emberi szervezet egyik legfontosabb egysége, amely segít megóvni testünket a betegségek jelentős részétől. Nagyon érzékeny szisztéma, ami alulműködés- és túlműködés esetén is okozhat problémákat.

Ha nagyon gyenge, a legkisebb külső hatásra is súlyos fertőzés jöhet létre, ha viszont működése intenzívebb a kelleténél, a szervezet ellen fordulhat, különféle autoimmun betegségeket és gyulladásokat előidézve.

Az immunológia feladata, hogy ezeket a megbetegedéseket diagnosztizálja és kezelje, legyen szó allergiáról, fertőzésről, autoimmun eredetű panaszról, gyulladásról vagy éppen egy olyan vírusos eredetű problémáról, mint a HIV-fertőzés és az AIDS.

Milyen tünetekkel forduljunk immunológushoz?

Az immunológiai eredetű betegségek többsége nagyon összetett. Gyakran csak általános panaszok, de sokkal inkább tünetegyüttesek utalhatnak ilyen eredetű elváltozásra.

Minden esetben forduljunk azonban immunológushoz, ha az alábbiakat tapasztaljuk:

  • A szokásosnál gyakoribb megfázás, hurutos megbetegedés és felső légúti gyulladás.

  • Tartós ízületi fájdalom, ami különösen reggel komoly gondot okoz az ébredés utáni első percekben.

  • Foltokban jelentkező hajhullás, ami vitaminok szedésére sem enyhül.

  • Állandósuló fáradtság, fáradékonyság, levertség, az állóképesség jelentős csökkenése.

  • Tartósan megjelenő, vagy bizonyos napszakokban visszatérő hőemelkedés, illetve lázas állapot.

  • A nyirokcsomók indokolatlan megnagyobbodása a test több pontján.

  • Külső kezelésre nem reagáló bőrgyógyászati problémák, így kiütések és hólyagok megjelenése.

  • Amennyiben a panaszok hátterére a góckutatás után sem sikerült fényt deríteni.

  • Láz, fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, kiütések, fekélyek, hasmenés, fogyás, köhögés és éjszakai izzadás egyidejű jelentkezése (HIV-fertőzésre utaló tünetegyüttes).

Hogyan zajlik egy immunológiai vizsgálat?

Az immunológiai vizsgálat minden esetben egy alapos anamnézissel kezdődik. A kezelőorvosnak tudnia kell, hogy a páciens milyen panaszokkal érkezett hozzá és milyen korábbi betegségei voltak.

Mivel minden immunológiai betegség komplex jellegű, ezért jellemzően a kezelőorvos is több kérdést feltesz a páciensnek a fizikai kivizsgálás előtt.

Az immunológus kezében az egyik legfőbb diagnosztikai eszköz a laborvizsgálat. A paraméterek alapján ugyanis teljes képet kaphat a szervezetben zajló folyamatokról, az esetleges gyulladásos állapotokról.

Sok esetben a laborvizsgálat mellett képalkotó diagnosztikára, így ultrahangra vagy röntgenre is szükség van ahhoz, hogy felállítható legyen a teljes kórkép.

Milyen betegségekkel foglalkozik az immunológia?

Azt már fentebb is leírtuk, hogy az immunológia az immunrendszer problémáival foglalkozik, de érdemes közelebbről megvizsgálni azokat a nagyobb betegségcsoportokat, amelyek ide kapcsolódnak.

Gyulladásos betegségek kezelése

Az elhúzódó gyulladásos betegségek hátterében gyakran áll immunológiai kórkép. Jellemző tünetek ilyenkor a tartós hőemelkedés, a fájdalom, a fáradékonyság, amelyek kiváltó tényezőinek feltárásához gyakran sorozatos vizsgálatokra van szükség.

A gyulladásos betegségeket kiválthatják kezdődő vagy még fel nem térképezett autoimmun folyamatok, valamint egyáltalán nem-, esetleg rosszul kezelt fertőző betegségek is.

Autoimmun betegségek kezelése

Autoimmun betegségről akkor beszélhetünk, ha az immunrendszer a szervezet ellen fordul, vagyis a saját szervekkel és sejtekkel szemben termel ellenanyagokat, ami nagyon súlyos állapotokat is előidézhet a szervezetben.

Nagyon sok típusuk létezik, így beszélhetünk csak egy adott szervet érintő betegségről és szisztémás kórképekről is. Utóbbi esetben több szervet vagy komplett szervrendszert támad meg a páciens saját immunrendszere.

Gyakori autoimmun betegség például a szklerózis multiplex, az 1-es típusú cukorbetegség, a reumatoid artritisz, a Sjögdren-szindróma, a Basedow-Graves betegség vagy az SLE.

HIV-fertőzés, AIDS kezelése

A HIV-fertőzés és az AIDS a legsúlyosabb immunológiai kórképek közé sorolhatók. A HIV-vírus sajátossága ugyanis, hogy hosszabb távon jelentősen károsítja az immunrendszert, amitől az már nem tudja felvenni a küzdelmet a legkisebb fertőzésekkel szemben sem.

Az AIDS a kezeletlen HIV-fertőzés hatására alakul ki, de nem minden esetben, csak akkor, ha az immunrendszer szinte teljesen leépült. Ilyenkor már olyan súlyos fertőzések és daganatok alakulhatnak ki a páciensnél, amelyek egészséges immunrendszernél nem tudnának.

Áraink

A témában jártas szakembereink

Dr. Nagy Éva Lívia

Dr. Nagy Éva Lívia

Infektológus, Immunológus, Trópusi betegségek szakértője