Az övsömör diagnózisa rendkívül fontos ahhoz, hogy a páciens mielőbbi célzott kezelésben részesülhessen, hiszen ez a betegség gyakran járhat szövődményekkel.
Mivel az övsömör tünetei különösen kellemetlenek, nemcsak láthatók, hanem fájdalommal, viszketéssel járnak, ezért sokan még időben orvoshoz kerülnek ahhoz, hogy a herpes zoster diagnosztizálható és kezelhető legyen.
Hogyan alakul ki az övsömör?
Mivel az övsömör terjedését minden esetben a bárányhimlőért is felelős Variecella-zoster herpeszvírus okozza, ezért jellemzően azoknál az embereknél alakul ki, akik gyermekként elkapták ezt a kellemetlen fertőző betegséget.
Az övsömör gyakorlatilag ennek egyfajta utóhatása, ami sok esetben évekkel, évtizedekkel később is jelentkezhet, ha a szunnyadó vírus valamilyen külső tényező hatására újra aktivizálódott.
Ezt kiválthatja az immunrendszer legyengülése, de krónikus betegségek kezelése, balesetek, gyulladások, sőt a fokozott stressz hatása szintén elindíthat olyan reakciókat a szervezeten belül, ami a vírus ismételt fellángolását okozhatja.
Hogyan diagnosztizálható az övsömör?
Mivel az övsömör tünetei a bőrfelszínen jelentkeznek, a páciensek többsége általában bőrgyógyászati szakrendelésre látogat a megfelelő diagnózisért.
Gyakran innen irányítják át őkt infektológiára, hiszen a herpes zoster egy fertőző betegség, amelynek feltárása és kezelése ehhez a szakághoz tartozik.
Az övsömör diagnózisa jellemzően a páciens klinikai tünetei, valamint a jellegzetesnek tekinthető kiütések alapján történik. Általában az anamnézis és a bőrelváltozások elegendők ahhoz, hogy egy gyakorlott orvos feltárhassa a herpes zoster jelenlétét.
A folyamat azonban természetesen minden esetben összetettebb ennél. Lássuk az övsömör diagnózis menetét:
Anamnézis felvétele
Az anamnézis, avagy a kórtörténet feltárása az övsömör diagnózisának egyik legfontosabb lépése. A szakorvos ilyenkor meghallgatja a páciens panaszait, érdeklődik a fájdalom jellegéről, valamint a gyermekkori bárányhimlő fertőzésről is kérdez.
Fizikai vizsgálat
A kórtörténet alapján a szakorvosok általában már fel tudják állítani az övsömör diagnózisát, de elengedhetetlen előbb szemügyre venni és kiértékelni a látható bőrtüneteket.
Az övsömör ugyanis nagyon jellegzetes bőrtüneteket produkál, sőt azok általában az idegek által gazdagon behálózott területeken, az úgynevezett dermatómákon helyezkednek el, ami segít a betegség azonosításában.
Ezen felül a kiütések alapján az is meghatározható, hogy mennyire előrehaladott állapotú övsömörről van szó, hiszen a kezdeti vörös foltok később hólyagosodnak, majd kisebesednek.
Laborvizsgálat
Az övsömör megállapításához általában nincs szükség laborvizsgálatokra, de amennyiben a szakorvos szeretné megerősíteni a diagnózist vagy kizárna más betegségeket, akkor ahhoz nagyon hasznos lehet egy vérkép.