Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

Az övsömör tünetei

Az övsömör vagy latinul herpes zoster egy nagyon kellemetlen bőrtünetekkel járó fertőző betegség. Kiváltója a Varicella-zoster, amely azon túl, hogy a herpeszvírusok családjába sorolható, mindemellett a bárányhimlő kórokozója is.

Ezért általában a bárányhimlőn átesett pácienseknél alakul ki, akikben a vírus gyakran évekig megbújhat az idegdúcokban és külső hatásra aktiválódik, ami súlyos ideg- és bőrgyulladásokat idézhet elő.

Az övsömör tünetei egyénenként változók lehetnek, de nagyon fontos, hogy időben felismerjék, és elkezdődhessen a célzott kezelés, hiszen a betegséghez gyakran súlyos szövődmények társulhatnak.

Az övsömör tünetei

Mi az az övsömör?

Az övsömör egy vírusos eredetű fertőző betegség, amit a Varicella-zoster vírus okoz. Ez a kórokozó idézi elő a bárányhimlőt is, így ha valaki átesett ezen a főként gyermekeket érintő betegségen, könnyedén a hordozója maradhat.

A vírus a szervezetben inaktív formában megmarad, és évekkel, évtizedekkel később újra aktiválódhat, aminek hatására övsömör alakul ki.

Mitől alakul ki az övsömör?

Az övsömört kiváltó szunnyadó herpeszvírus számos külső hatásra képes aktiválódni. Ilyen például egy nagyobb fertőzés, egy baleset, valamilyen gyulladásos megbetegedés, kemoterápiás kezelés vagy az immunrendszer egyéb okból történő legyengülése.

Milyen korosztályt fenyeget az övsömör?

Az övsömör kialakulása általában nem életkorhoz kötött. Amennyiben a páciens korábban elkapta már a bárányhimlőt, akkor a fenti esetekben bármelyik életkorban aktiválódhat a vírus és előidézheti a kellemetlen tüneteket.

Jellemzően inkább az idősebbeknél alakul ki, a gyermekeknél különösen ritkán fordul elő, érdekessége pedig, hogy általában nem újul ki, ha pedig egy kismama a terhesség során tapasztalja az övsömör tüneteit, az nem jelent veszélyt a magzatra nézve.

Milyenek az övsömör tünetei?

Az övsömör tünetei nagyon jellegzetesek és általában fokozatosan alakulnak ki. Nagyon fontos, hogy a panaszok jellemzői egyénenként eltérhetnek, és ebből kifolyólag a kórlefolyás súlyossága is változatos. 

A leggyakoribb panaszok a következők:

Fájdalom

Az övsömör egyik első tünete minden esetben a fájdalom. Helye általában jelzi, hogy hol alakulnak ki a herpes zoster jellegzetességeinek tekinthető kiütések.

A fájdalom és a bőrtünetek megjelenése között általában néhány nap különbség van. A páciensek tapasztalhatnak gyenge és tompa-, de akár erőteljes és szúró fájdalmat is.

Kiütések

A fájdalom után legfeljebb egy-két napon belül kiütések alakulnak ki a bőrön, amelyek kezdetben vörös foltok, később azonban felhólyagosodnak, majd kirepedeznek és sebekké alakulnak át.

Nagyon gyakori, hogy a kiütések övszerű alakzatban terjednek el a testen, ezért nevezték el köznapi nyelven övsömörnek.

Viszketés

Az övsömör tünetei között a viszketés szintén általános jelenség. Már a vörös foltok is viszkethetnek, azonban főleg a felhólyagosodást követően kísérheti ez a kellemetlenség a betegséget.

Rossz közérzet

Főleg az idősebb vagy erősen legyengült immunrendszerrel rendelkező pácienseknél gyakori, hogy az övsömör rossz közérzetet okoz, méghozzá olyan kísérő tünetek társaságában, mint a láz, a fejfájás vagy éppen a gyengeség.

Ha övsömör tüneteit tapasztalja, kérjen segítséget mielőbb: infektológia Budapesten.