Infektológia
Rendelési idő
Infektológiai rendelési idő
Hétfő
17:00 – 20:00
Kedd
Szerda
Csütörtök
12:00 – 20:00
Péntek
Szombat
Vasárnap
Infektológiai magánrendelés
Az infektológia a belgyógyászat egyik területe, amely önálló szakágként a fertőző betegségek megelőzésére, diagnosztizálására és kezelésére koncentrál.
A súlyosabb bakteriális, vírusos, gombás és parazitás fertőzések kezelése az infektológus feladatkörébe tartozik. Mivel az ilyen típusú betegségek gyakran a szervezet egészét érintik, ezért a kezeléshez sok esetben más szakágakkal való együttműködésére van szükség.
Azon túl, hogy egy nagyon gyorsan fejlődő tudományág, az infektológiának számos nagyobb területe van, mint például a trópusi betegségek kezelése, az utazások előtti prevenció, az epidemiológia vagy a zoonózis.
A Lotusz Medical Center infektológiai magánrendelésén a szakterület kiválóságai végzik a vizsgálatokat, hogy empatikus hozzáállással és a legújabb kutatási eredmények felhasználásával derítsenek fényt a fertőző eredetű betegségek hátterére.
Milyen tünetekkel forduljunk infektológushoz?
Az infektológiához kapcsolódó betegségek zöme nagyon összetett kórkép, amelyek a legkülönfélébb tüneteket okozhatják.
Emiatt nagyon nehéz olyan jellemző panaszokról beszélni, amelyek indokolttá teszik a szakrendelésen való megjelenést, de az alábbi tünetek esetén gyakran felmerül a gyanú, hogy a háttérben infektológiai eredetű probléma húzódik meg:
-
szűnni nem akaró vagy rendszeresen visszatérő fertőzések;
-
napokig elhúzódó hasmenéses állapot, véres széklettel;
-
tartós hőemelkedés vagy magas láz;
-
a nyaki nyirokcsomók duzzanata, amihez láz, fáradékonyság, levertség, izzadás társul;
-
gyakori, esetenként krónikussá váló köhögés vagy mandulagyulladás;
-
tartósan fennálló emésztési zavarok, amelyek jellemzően hasmenéssel járnak;
-
sárgaság;
-
kullancs vagy egyéb rovar csípését követően jelentkező bőrtünet, lázas állapot, nyirokcsomó duzzanat;
-
a májhoz kapcsolódó fertőző betegségek (hepatitis) tünetei;
-
ismeretlen eredetű bőrtünetek, kiütések, duzzanatok, vörös foltok;
-
állatokkal történő érintkezést követően jelentkező kiütés vagy lázas állapot;
-
trópusi országok felkeresése után bekövetkező megfázásos vagy fertőzéses eredetű panaszok.
Prevenció az infektológián
Fontos tudni, hogy nemcsak már meglévő tünetekkel fordulhatunk infektológushoz, hanem megelőzési célzattal is!
Az infektológia segít ugyanis abban, hogy a különféle védőoltások beadásával megelőzhetők legyenek a súlyosabb megbetegedések, járvány idején például egy vírusos fertőzés, utazás során pedig egy trópusi betegség.
A legtöbb trópusi országban terjedő fertőzés (így a malária, a Dengue-láz, a Leishmaniasis vagy a Chikungunya-láz) megelőzhető utazás előtti védőoltásokkal, de a Lotusz Medical Centernél még tanácsadást is kérhetnek az egzotikus régiókba induló páciensek.
Beszélni kell továbbá az infektológia kapcsán az epidemiológiáról. A járványtanként is ismert ágazat a szakág részeként kutatásokkal, fertőző betegségek terjedési mintáinak tanulmányozásával és járványügyi intézkedésekkel biztosítja a fertőző betegségek mielőbbi megállítását.
A Lotusz Medical Center fontos szerepet szán a jövőben a védőoltás-kutatásnak és a közösségi immunizációnak, mert a Covid-járvány idején már megtapasztalhattuk, hogy mi történik, ha nincs elegendő és megfelelő minőségű védőoltás egy pandémia kirobbanásakor.
Hogyan zajlik egy infektológiai vizsgálat?
Anamnézis
Az infektológiai vizsgálatok a lehető legnagyobb óvintézkedések mentén zajlanak. Az első lépés minden esetben az anamnézis felállítása, aminek részeként a szakorvos türelmesen meghallgatja a páciens panaszait.
Mivel a szakorvosnak nagyon fontos megbizonyosodnia a lehetséges fertőzés körülményeiről, több kérdést is feltesz azzal kapcsolatban, hogy az illető hol járt, kikkel érintkezett az elmúlt hetekben, de az állatharapásokról, a rovarcsípésekről, sőt a szexuális együttlétekről is szükséges lehet információt gyűjteni bizonyos esetekben.
Fizikális vizsgálat
Amennyiben az infektológiára érkező páciens látható vagy tapintható tünetekkel érkezik, akkor a kezelőorvos a megfelelő óvintézkedések betartása mellett azokat is alaposan tanulmányozza.
A kiütéseket vagy egyéb bőrtüneteket szemügyre vételezéssel, a különféle gócokat vagy nyirokcsomó duzzanatokat pedig tapintással, miközben további kérdéseket tesz fel a páciens számára.
Laborvizsgálatok
Ha az infektológus megbizonyosodott róla, hogy a szakágához kapcsolódó betegség vagy fertőzés okozza a panaszokat, akkor egy alapos laborvizsgálat lesz a következő lépés.
A laboreredmények alapján ugyanis lehetőség van közelebb kerülni a probléma hátteréhez, de önmagában ez gyakran nem elegendő. Sok esetben mikrobiológiai és szerológiai vizsgálatok is kellenek, amelyek pontosan fel tudják tárni, hogy milyen kórokozók idézhették elő a fertőzést.
Kezelés
A diagnózis felállítását követően elkezdődhet a betegség kezelése. A legtöbbször gyógyszeres terápiára van szükség, de bőrtüneteknél előfordulhat, hogy külsőleg alkalmazható kenőcsöket is alkalmazni kell a mielőbbi gyógyuláshoz.
A leggyakoribb az antimikrobiális kezelés, amikor antibiotikummal próbálják visszaszorítani a fertőzést, de ez jellemzően a kapott diagnózis függvénye. A cél a rezisztens kórokozók kiiktatása a szervezetből, amihez ma már szerencsére számos gyógyszer áll a szakorvosok rendelkezésére.
A leggyakoribb betegségek az infektológián
Amint azt már fentebb többször is leírtuk, az infektológia nagyon összetett szakterület, ezért nehéz megemlíteni az összes olyan betegséget, amivel ez az ágazat foglalkozik.
Az alábbiakban ezért csak a leggyakoribb területeket, illetve az azokon belül található betegségeket említettük meg, amelyek segítenek abban, hogy jobban behatároljuk az infektológia feladatkörének határait.
Endémiás betegségek
Az endémiás betegségek a pandémiával ellentétben csak bizonyos területeken, kontinenseken, országokban vagy tájegységeken fordulnak elő, máshol azonban ritkábban vagy egyáltalán nem.
Tipikus endémiás problémák a trópusi betegségek, mint amilyen a malária, a hepatitisz, a Dengue-láz, a Leishmaniasis, a Chikungunya-láz vagy a Chagas-kór.
A közhiedelemmel ellentétben Magyarországon is vannak endémiás betegségek. Ilyen a Lyme-kór, a kullancscsípéssel terjedő agyvelőgyulladás, a leptoszpirózis, a nyúlpestis (tularémia), a hepatitisz egyes típusai vagy a szúnyogok által terjesztett betegségek.
Zoonózisok
A zoonózisok jellemzően az állatokhoz kapcsolódó fertőzések. Terjeszthetik rovarok, madarak, de emlősök is. A legismertebb hazánkban a Lyme-kór, de a nagyvilágból a madárinfluenza is ebbe a kategóriába sorolható.
Immunhiányos betegségek
A különféle immunhiányos betegségek diagnosztikája és kezelése egyaránt gyakran az infektológia feladata. Ide sorolható több autoimmun betegség, de az olyan gyenge immunrendszerrel rendelkező páciensek opportunista fertőzése is, mint a HIV.
Kórházi fertőzések
A legtöbb kórházi fertőzés kezelését szintén infektológus szakorvos látja el. Különösen fontos a szakág olyan esetekben, mint a nozokomiális infekciók, a húsevő baktériumok által okozott fertőzések vagy a vérfertőzés.
Mivel mindennek az alapja a higiénia, ezért az infektológia segítséget nyújthat, sőt iránymutatás adhat az egészségügyi intézményeknek a higiéniai protokollok kialakításában és a sterilizálásban, hogy a kérdéses fertőzések megelőzhetők legyenek.