Trópusi betegségek - utazási medicina
Rendelési idő
Trópusi betegségek - utazási medicina rendelési idő
Hétfő
17:00 – 20:00
Kedd
Szerda
Csütörtök
12:00 – 20:00
Péntek
Szombat
Vasárnap
Trópusi betegségek - utazási medicina magánrendelés
A trópusi betegségek ellátása az infektológia speciális szakterülete. Magyarországon ez a szakág még nem túl elterjedt, holott egyre többen nyaralnak trópusi országokban, emiatt nagy igény mutatkozik rá.
A Lotusz Medical Centernél ezért nagy figyelmet fordítunk arra, hogy a prevenciótól kezdve, a diagnózison át, a kezelésig bezárólag teljes körű szolgáltatást tudjunk biztosítani pácienseinknek a trópusi betegségek ellátásakor.
Felkészült és tapasztalt orvosaink a szakterület kiválóságai, akik empatikus hozzáállással, kellő körültekintéssel, a legfrissebb tudományos kutatások és módszerek alkalmazásával biztosítják a gyógyulást a trópusi betegségektől szenvedők számára.
Milyen tünetek utalhatnak trópusi betegségekre?
A trópusi betegségek többségét olyan kórokozók váltják ki, amelyek hosszabb lappangási idővel rendelkeznek. Emiatt általános, hogy csak a nyaralás után, már a hazaérkezést követően jelentkeznek az első panaszok.
Bár minden trópusi betegségnek megvannak a maga sajátosságai, azért vannak olyan panaszok, amelyek együttes megjelenésekor ajánlott ellátogatni szakrendelésre, így a megfelelő vizsgálatokkal idejekorán feltárhatók a kiváltó okok.
Amennyiben tehát olyan országban jártunk, ahol előfordulnak trópusi betegségek, az utazás után mindenképpen forduljunk orvoshoz a következő tünetekkel:
-
Magas láz vagy hőemelkedés, amihez nem társulnak más panaszok.
-
Hasmenéses állapot, amit láz, levertség, fáradtság és aluszékonyság kísér.
-
Véres vagy férgekkel teli széklet.
-
Légúti panaszok, amelyek megfázásos-, illetve influenzaszerű tünetekkel járnak.
-
A bőr felszínén megjelenő elváltozások, kiütések, hólyagok.
-
Nemi betegségre utaló panaszok.
Mikor van szükség a trópusi betegségek ellátására?
A trópusi betegségek ellátása azért nagyon fontos, mert vannak köztük olyanok – mint a malária vagy az amőbás májtályog –, amelyek minél korábban kerülnek diagnosztizálásra, annál magasabb hatásfokkal orvosolhatók.
Ezért amennyiben trópusi országokban jártunk, és néhány nappal a hazaérkezést követően a fenti tüneteket tapasztaljuk, haladéktalanul jelentkezzünk szakorvosnál. Ajánlott célzottan olyan helyre menni, ahol trópusi betegségekkel foglalkoznak, mert egy háziorvos könnyen félrediagnosztizálhatja az általános panaszokat.
Különösen lényeges mindez, ha az utazás során állatharapásra, rovarcsípésre, a bőrfelületet érintő sérülésre vagy szexuális aktusra került sor.
Hogyan zajlik a trópusi betegségek ellátása?
Megelőzés
A trópusi betegségek ellátása kapcsán nagyon fontos kiemelni a prevenció kérdését!
A Lotusz Medical Center nagy figyelmet fordít arra, hogy a páciensek már eleve felkészülten induljanak el utazni, megkaphassák a megfelelő tanácsadást, a szükséges oltásokat, amivel nagyon sok fertőzés elkerülhető.
Amennyiben tehát trópusi éghajlatú országba készül, keressen minket bizalommal!
Anamnézis
A trópusi betegségek ellátása jellemzően nagyon összetett anamnézist igényel a diagnózishoz. Emiatt a páciensnek több kérdést is meg kell válaszolnia a tünetek ismertetését követően.
Lényeges például, hogy pontosan melyik országban, azon belül milyen régiókban járt, hiszen vannak területek, ahol bizonyos kórokozók jellemzőbbek, mint máshol, esetleg egy speciális változatuk ismert.
Fontos tudnivaló még, hogy mennyi időt töltött el a páciens a kérdéses országban, ott milyen körülmények között élt, milyen ételeket és italokat fogyasztott, érintkezett-e a helyi lakossággal, volt-e védekezés nélküli szexuális aktusa és így tovább.
Mivel nagyon sok trópusi betegséget állatok terjesztenek, ezért az állatharapások és a rovarcsípések helyét, illetve számát is ismernie kell a szakorvosnak, méghozzá az alapbetegségek, az allergiák és az immunrendszert befolyásoló állapotok mellett.
Ezek az ismeretek nagyon sokat segíthetnek a pontos diagnózis felállításában.
Diagnózis
Minden trópusi betegség diagnózisa a precíz anamnézisen alapul, önmagában azonban ez a legtöbbször nem elegendő.
Emiatt általában elengedhetetlen egy célzott laborvizsgálat, amely lehetőleg széklet- és vizeletelemzést is tartalmaz.
Bizonyos esetekben szükség lehet képalkotó diagnosztikára – főként ultrahangra –, illetve súlyosabb vagy komplexebb kórképeknél más szakágak bevonására is.
Melyek a legismertebb trópusi betegségek?
Bár nagyon sokféle trópusi betegséget ismerünk, Magyarországon a legtöbbször a következőkkel találkozhatunk:
Hepatitisz
Nagyon gyakori utazási betegség. Az A-vírus jellemzően szennyezett vízzel és élelmiszerrel terjed, míg a Hepatitisz B nemi érintkezés útján, orvosi beavatkozásokkal, testékszerekkel, tetoválásokkal fertőz.
Malária
A malária az egyik legismertebb trópusi betegség, ami évente legalább 500 millió embert fertőz meg. Esetében különösen fontos a prevenció, hiszen vannak olyan gyógyszerek, amelyekkel megelőzhető a probléma.
Dengue-láz
A dengue-vírus által előidézett fertőző betegség, amit szúnyogok terjesztenek. Rendkívül erős fájdalmakkal, fejfájással és kanyarószerű bőrtünetekkel jelentkezik, súlyos állapotban pedig a vérlemezkék számának csökkenését idézi elő. Fontos, hogy van már ellene védőoltás!
Leishmaniasis
Parazitabetegség, amely fertőzéssel vagy a homoklégy csípésével terjed egyes trópusi országokban. A betegség lefolyásának súlyosságát mindig meghatározza az immunrendszer állapota. Okozhat tüneteket a bőrön, a nyálkahártyán, de súlyos esetben a zsigereket is érintheti.
Chikungunya-láz
A chikungunyavírus által előidézett trópusi betegség, ami fejfájást, izom- és ízületi fájdalmakat, illetve duzzanatokat, kiütéseket okoz. Az ázsiai tigrisszúnyog és az egyiptomi csípőszúnyog terjeszti. Az erős, gyakran hónapokig megmaradó fájdalmat leszámítva ma már gyorsan gyógyítható.