Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

Hogyan készüljünk fel egy laborvizsgálatra?

Bár a laborvizsgálatok a tőlünk nyugatabbra fekvő országokban az alapvető prevenció részei, itthon azonban az emberek többsége még mindig csak akkor veszi igénybe ezt a szolgáltatást, ha valamilyen problémája van.

Emiatt a laborvizsgálatok nem váltak az éves orvosi rutin ellenőrzések részévé, aminek következtében sokan nem is tudják, hogy miként készüljenek fel például egy általános vérvételre vagy vizeletvizsgálatra.

Ez azért különösen nagy baj, mert a laborvizsgálatok egy jelentős része alapos felkészülést igényel, bizonyos típusoknak nagyon szigorú követelményei is vannak, amelyek befolyásolhatják az eredményeket.

Mivel a tét ilyen esetekben saját egészségi állapotunk objektív feltárása, ezért ezeket a vizsgálatokat mindig nagyon komolyan kell venni már a felkészülési időszakban is. 

Hogy mire figyeljünk oda? Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb és leggyakoribb kérdéseket!

Miért fontos a laborvizsgálat időpontja?

Az első és legáltalánosabb tudnivaló a laborvizsgálatok kapcsán, a megfelelő időpont kiválasztásához kapcsolódik. A legtöbbször ugyanis elengedhetetlen, hogy a páciens éhgyomorral érkezzen, emiatt a reggeli vagy a délelőtti órák sokkal szerencsésebbek lehetnek.

Egyrészt ugyanis senkitől nem várható el, hogy egy egész napon át éhezzen egy vérvétel miatt, másrészt pedig a legtöbb laborban a vizsgált tételek refenciaértékét direkt a reggeli és a délelőtti időszakhoz igazították.

Rengeteg hormon ugyanis napközben jelentős ingadozást mutat, ami alaposan félrevezetheti az orvosokat a laboreredmények kiértékelésekor. Ismétlődő kontrollvizsgálatoknál ezért nagyon fontos, hogy a vérvétel lehetőség szerint mindig ugyanazokban az órákban történjen.

Ezen kívül vannak speciális laborvizsgálatok is, amelyeket időzíteni kell. Ilyen például a női hormonrendszer ellenőrzése, amit nem annyira napszakhoz, mint inkább ciklusnapokhoz fontos igazítani a megfelelő eredmény elérése érdekében.

Mennyi ideig ne együnk a laborvizsgálatok előtt?

Tudni kell, hogy a laborparaméterek többségét úgy kalkulálják, hogy a megszabott határértékek az éhgyomri állapothoz idomuljanak. Ezért nagyon fontos, hogy a laborvizsgálatok előtt nem javasolt enni, sőt a folyadékbevitelre is ajánlott odafigyelni.

Az ajánlások szerint a vérvétel előtt 12 órával már lehetőleg ne fogyasszunk szilárd ételt, illetve amennyiben erre lehetőség van, az előző este vacsorája is valamilyen könnyedebb fogás legyen, ellenkező esetben negatívan befolyásolhatja az eredményeket.

Az éhgyomor nemcsak a vércukor miatt fontos egy laborvizsgálatnál, hanem azért is, mert az étkezés több értékre hatást gyakorolhat, így például a vérzsírok szintjére is.

Kevesen tudják, de még a cukormentes rágógumi is befolyást gyakorolhat a vércukorra, ezért valóban figyeljünk oda rá, hogy még ezt is kerüljük el a vizsgálat előtt, illetve közben egyaránt. 

Itt fontos kiemelni a vitaminokat és a táplálékkiegészítőket. Amennyiben ilyen készítményeket fogyasztunk, arról mindenképpen tájékoztassuk kezelőorvosunkat, hiszen befolyásolhatják a véreredményt, ami főleg egy vitaminvizsgálat esetén okozhat meglepetéseket.

Inni sem szabad laborvizsgálat előtt?

A folyadékbevitellel nem olyan szigorúak a szabályok egy laborvizsgálatnál, mint a szilárd ételek kapcsán. Emiatt nemcsak, hogy lehet, hanem az átlagos testalkatú embereknek még erősen ajánlott is némi víz elfogyasztása a vizsgálat előtt.

Természetesen itt sem szabad túlzásokba esni, így maximum 3 dl víz elfogyasztása javasolt, ami már éppen elegendő ahhoz, hogy a páciens könnyebben viselje a reggeli hiányát, és ne érezze üresnek a gyomrát.

Arra azért oda kell figyelni, hogy ilyenkor csak csapvíz vagy szénsavmentes ásványvíz fogyasztható, minden más folyadék negatív hatással lehet az eredményekre, így az üdítőitalok, a gyümölcslevek, a kávék, de még a teák is.

Milyen szabályok vonatkoznak az alkoholfogyasztásra?

Nagyon gyakori kérdés a laborvizsgálatok kapcsán, hogy mennyire kell szigorúan venni az alkoholfogyasztást? Mivel az alkohol hatása sokkal tovább kimutatható a szervezetből, ezért esetében nem elegendő betartani a szilárd ételeknél említett 12 órás szabályt.

Amennyiben azt szeretnénk, hogy az alkohol hatásai egyáltalán ne legyenek láthatók a laborvizsgálat eredményén, akkor több nappal a vérvétel előtt ajánlott szüntet tartani a fogyasztásukkal. 

Ez a kijelentés természetesen a kábítószerekre is vonatkozik, de a cigarettázást is érdemes felfüggeszteni legalább a vérvétel előtti napon.

Betegség és laborvizsgálat: mi a teendő?

A laborvizsgálat időpontját az emberek gyakran napokkal korábban lefoglalják. Különösen a tavaszi és az őszi időszakban azonban bármikor keresztülhúzhatja a számításaikat egy betegség. Hogy mi a teendő ilyenkor?

A protokoll szerint már egy kisebb akut betegség, egy megfázás esetén is erősen ajánlott elhalasztani a laborvizsgálatot, mert rengeteg paraméter különösen érzékeny már egy enyhébb vírusfertőzésre is.

Ha nincs lehetőségünk a vizsgálat elhalasztására, akkor minden esetben jelezzük ezt az orvosnak, hiszen a laboreredmények kiértékelésénél mindenképpen figyelembe kell venni még a legkisebb náthát is.

Gyógyszerszedés laborvizsgálat előtt: mi a szabály?

A gyógyszerszedés kapcsán két nagyon fontos dolgot kell megjegyeznünk laborvizsgálatnál.

Az első, hogy amennyiben elengedhetetlenül fontos készítményeket szedünk, amelyeket minden reggel kötelező jelleggel be kell vennünk, akkor azokat soha ne hagyjuk ki a vizsgálat előtt sem, ugyanakkor mindig jelezzük a vérvételen, valamint az eredményt kiértékelő orvos számára.

A második tudnivaló ehhez kapcsolódóan, hogy azokat a gyógyszereket, amelyek halaszthatók – tehát bevételük elmulasztása nem okoz súlyos problémákat vagy kellemetlenségeket –, érdemes azokat inkább a laborvizsgálat után bevenni.

Ha bizonytalanok vagyunk a témában, a legjobb, ha minden esetben kikérjük kezelőorvosunk véleményét!

A sport és a fizikai munka is hatással van a laborvizsgálat eredményére?

Határozottan igen! Csak nagyon kevesen tudják, de a túlzott fizikai megerőltetés után olyan változások indulnak el a szervezeten belül, amelyek hatással lehetnek bizonyos értékekre a vérképen.

Emiatt javasolt, hogy a laborvizsgálat előtt legalább két-három nappal ne végezzünk megerőltető fizikai munkát vagy a szervezet kimerülésével járó sporttevékenységet, mert azok befolyásolhatják az eredményeket.

Amennyiben ezt nem sikerült elkerülnünk, minden esetben jelezzük a vérvételen, illetve az eredményt kiértékelő orvosnak is.

Hogyan készüljünk fel egy laborvizsgálatra?

Mire figyeljünk oda terheléses vércukor vizsgálat esetén?

A terheléses vércukor vizsgálat a labordiagnosztika egyik speciális típusa, ami különösen nagy odafigyelést igényel a páciens részéről. Esetében például szigorúan tilos a vérvételt megelőző napon az erős fizikai terhelés, de törekedni kell a teljes stresszmentességre is.

A vizsgálat előtti étkezés ugyan kerülendő, de legalább 3 deciliter víz elfogyasztása mindenkinek javasolt, ami nemcsak a vér állagát javítja, hanem az éhgyomri állapot elviselését is megtámogatja.

A terheléses vércukor vizsgálat három vagy öt pontban zajlik. Az időpontok között nagyon fontos, hogy a páciens stresszmentes maradjon, közben pedig egyáltalán ne egyen és ne igyon túl sok folyadékot – még tiszta vizet sem.

Ez a többkörös vizsgálat során azért olyan fontos, mert a sok folyadék túlzottan felhígítja a vért, ami torzíthatja az eredményt.

Miért ajánlott mindig ugyanott végeztetni a laborvizsgálatot?

Bár Magyarországon minden labor kizárólag hivatalos engedéllyel dolgozhat, azaz minden esetben hiteles eredményt kaphatunk a vizsgálat után, azonban tudni kell, hogy az egyes intézmények más-más technológiákat alkalmazhatnak ehhez.

A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy az egyes határértékek, az alkalmazott régensek, néha pedig akár még a mértékegységek is eltérhetnek egymástól, így két különböző labor eredményét nagyon nehéz összehasonlítani.

Ezért ajánlott mindig ugyanott végeztetni a laborvizsgálatot, hiszen ilyenkor az egyes eredmények könnyebben összevethetők, egyszerűbben áttekinthetők.

Különösen fontos ez abban az esetben, ha a laborvizsgálat célzottan zajlik, vagyis egy páciens állapotának nyomon követésére, netán az alkalmazott kezelés hatékonyságának ellenőrzésére van szükség rá.

Mire figyeljünk oda vizeletvizsgálat esetén?

A laborvizsgálatok többsége komplex, azaz vér- és vizeletminta elemzésére is szükség van ahhoz, hogy átfogó eredmény szülessen. Míg a vérvételt jellemzően orvos vagy szakápoló végzi, addig a vizeletmintát a páciensnek kell felvennie.

Ez gondos odafigyelést igényel! A legfontosabb, hogy legyen steril mintavételi eszközünk, amit szükség szerint gyógyszertárban lehet vásárolni. Nagyon lényeges, hiszen csak így biztosítható, hogy a vizeletminta ne tudjon szennyeződni.

Ajánlott továbbá a mintavételt megelőző estén egy alapos tisztálkodás, amit reggel legfeljebb tiszta vizes lemosás kövessen, ellenkező esetben olyan szennyezőanyagok kerülhetnek a vizeletbe, amelyek torzítják az eredményt.

Nőknél nagyon fontos, hogy menstruáció alatt nem javasolt a vizeletvizsgálat. Amennyiben ez mégis elkerülhetetlen, akkor azt minden esetben jelezni kell a mintát kiértékelő orvos számára.

Magát a vizeletmintát minden esetben a nap első vizeletéből kell begyűjteni. Ennek az oka, hogy jellemzően ez a legkoncentráltabb, így az esetleges eltérések vagy problémák ebből mutathatók ki a legnagyobb valószínűséggel.

Mit jelent a középsugaras mintavétel a vizeletvizsgálatnál?

Mint fentebb már leírtuk, a vizeletvizsgálathoz általában a nap első vizeletéből kell mintát gyűjteni, amit a kívánt mennyiségben szabadon felfoghatunk.

A vizeletvizsgálat egyik speciális típusa azonban a középsugaras mintavétel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vizeletnek nagyjából az első egyharmadát nem kell felfogni, csak a második harmadából kell mintát engedni a steril edénybe.

Ez rendszerint kisebb mennyiség lesz, ugyanakkor bizonyos esetekben sokkal precízebb képet lehet kapni általa az egyes elváltozásokról, illetve rendellenességekről.