Csontsűrűség mérés - Dexa vizsgálat

Csontsűrűség mérés - Dexa vizsgálat

Rendelési idő

Csontsűrűség mérés - Dexa vizsgálat rendelési idő

Hétfő

08:00 – 16:00

Kedd

08:00 – 16:00

Szerda

08:00 – 16:00

Csütörtök

08:00 – 16:00

Péntek

08:00 – 16:00

Szombat

Vasárnap

Csontsűrűség mérés - Dexa vizsgálat magánrendelés

A csontsűrűség mérésre vagy más néven Dexa vizsgálatra olyan esetekben van szükség, amikor a páciensnél fennáll a csontritkulás kialakulásának a veszélye, vagy már diagnosztizált betegség esetén a csontok általános állapotfelmérésére van szükség.

A Dexa vizsgálat azért előnyös, mert már nagyon korai stádiumban, még bőven az első panaszok megjelenése előtt képes feltárni a kezdődő csontritkulást, ezáltal időben elkezdhetők azok a speciális kezelések, melyekkel a beteg állapota szinten tartható.

Ez a módszer a modern orvostudomány egyik legpontosabb vizsgálati alternatívája, ami azon túl, hogy mindössze néhány percet vesz igénybe, teljes mértékben fájdalommentes, és nagyon minimális, azaz veszélytelen mennyiségű sugárterheléssel jár.

Megelőzési célzattal legalább olyan fontos a rendszeres Dexa vizsgálat, mint már kialakult csontritkulás esetén a csontok állapotának ellenőrzése miatt.

Mikor ajánlott a Dexa vizsgálat elvégzése?

Miután a csontsűrűség mérés számos esetben képes időben felismerni a csontokhoz kapcsolódó elváltozásokat, ezért több rizikófaktor mellett ajánlott elvégezni a vizsgálatot – akár éves ismétléssel is. Ezek a következők:

  • a családban vagy a közeli rokonságban előforduló csontritkulás;
  • változókor (50 év felett minden férfinak és nőnek javasolt évente legalább egyszer egy Dexa vizsgálat);
  • cukorbetegség, valamint a májat és a veséket érintő betegségek;
  • alacsony testtömeg index;
  • rendszeres alkoholfogyasztás, dohányzás, nagymennyiségű kávéfogyasztás;
  • korai menopauza, rendszertelen menstruáció vagy a női hormonokhoz kapcsolódó betegségek;
  • helytelen, kalciumhiányos étrend;
  • pajzsmirigybetegségek;
  •  tápanyag felszívódási zavarok;
  • bizonyos gyógyszerek tartós alkalmazása (szteroidok, pantiepileptikumok, antikoagulánsok stb.);
  • mozgásszegény életmód vagy mozgásszervi betegségek;
  • hormonális betegségek (alacsony tesztoszteron szint, endokrin elváltozások stb.);
  • amennyiben a beteg rendszeres hát- és csontfájdalmaktól, valamint csonttörésektől szenved;
  • már diagnosztizált csontritkulás mellett a beteg állapotának- és a kapcsolódó terápia sikerének nyomon követése.

Hogyan zajlik a Dexa vizsgálat?

Dexa vizsgálat egy nagyon egyszerű és gyors eljárás, mely lehetőséget ad arra, hogy a kezelőorvos pontos képet kapjon a páciens csontozatának állapotáról. Jellemzően célzott beutalóval érkeznek a páciensek, így nincs szükség anamnézis felvételére, csak a konkrét vizsgálat elvégzésére.

A teljes beavatkozás általában ritkán tart tovább 10-15 percnél, és teljes mértékben fájdalommentes. Mivel egy nagyon minimális sugárterheléssel járó beavatkozásról van szó, ezért lényeges, hogy a páciens felkészüljön a Dexára.

Elengedhetetlen például eltávolítani valamennyi fémtárgyat és ékszert a testről, valamint a ruházatról is, ezért érdemes olyan öltözetben érkezni, amely nem rendelkezik cipzárakkal vagy fémgombokkal, hiszen így még levetkőznie sem kell a páciensnek.

A vizsgálat során a betegnél semmilyen elektromos eszköz, így okostelefon, óra vagy más egyéb nem lehet, ezeket minden esetben a vetkőzőben kell hagyni, vagy amennyiben az illető nem egyedül érkezett, akkor kísérőjénél.

Konkrétan a Dexa vizsgálaton a páciensnek semmi dolga nem lesz azon túl, hogy mozdulatlanul feküdjön, amíg a speciális eszköz teljes egészében feltérképezi a problémás területet, ami normál esetben nem tart tovább negyed óránál.

A csontsűrűség vizsgálat a test több pontján is elvégezhető, így a csuklón, a combcsonton, de még az ágyéki gerincnél is, ezért a betegnek ennek függvényében vagy fekvő- vagy ülő testhelyzetet kell felvennie a beavatkozás idejére.

Fontos, hogy a Dexa vizsgálat soha nem javasolt abban az esetben, ha a páciens gyermeket vár vagy szoptat. Amennyiben kisgyermekes szülő esetében mégis elhanyagolhatatlan a diagnosztika, akkor 48 óráig kerülni kell az anyatej adagolását a gyermek számára.

Szintén kizáró tényező a vizsgálatban, ha a beteg testsúlya meghaladja a 120 kilogrammot, vagy szervezetében protézis, esetleg valamilyen implantátum található, hiszen ezek negatív irányban módosítják az eredményeket és torzíthatják az értékelést.

Áraink

  • Csontsűrűség mérés - Dexa vizsgálat 20 000 Ft

A témában jártas szakembereink

Bakos Vince András

Bakos Vince András

Egészségügyi asszisztens