Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

A végbélfájdalom okai

Az anális fájdalom vagy közismertebb nevén végbélfájdalom egy rendkívül kellemetlen, zavaró, de az esetek többségében könnyen diagnosztizálható és jól kezelhető tünet.

Hátterében számos betegség vagy elváltozás meghúzódhat, így amennyiben napokig nem mérséklődik, esetleg más kellemetlen panasszal jár, akkor feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, esetünkben proktológushoz.

Ha Ön is kellemetlen végbélfájdalomtól szenved, kattintson a következő linkre: proktológia Budapesten.

A végbélfájdalom leggyakoribb kiváltó okai

A végbélfájdalom okai

Aranyér

Az aranyér az egyik legáltalánosabb és leggyakoribb proktológiai panasz. Jellemzően egy olyan kellemetlen duzzanatot takar a végbél tájékán, amelyet az ott megtalálható vénatágulatok gyulladása idéz elő, illetve tesz fájdalmassá.

Kialakulását számos külső hatás előidézheti, így a tartós székrekedés, az ülőmunka, a nem megfelelő étrend vagy a mozgásszegény életmód. Az aranyér bizonyos esetekben nem okoz tüneteket, a duzzanatot kiváltó ér gyulladása azonban mindig végbélfájdalommal jár.

Ezen felül a kísérőpanaszok között előfordulhat vérzés, viszketés, a duzzanat miatt kellemetlen diszkomfort érzet, valamint a végbélnyílás körüli vörösség.

Végbélrepedés

Szintén nagyon gyakori a végbélfájdalom okai kapcsán a végbélrepedés. Jellemzően akkor beszélhetünk róla, ha a végbélnyílás környékén a bőr elreped, átszakad.

Előidézheti tartós székrekedés, nagyobb mennyiségű kemény széklet ürítése, de akár anális közösülés is.

Jelentős végbélfájdalom kíséri, ami mellett általános a vérzés, a sérülés környékén megjelenő diszkomfort érzet, ami negatív hatást gyakorolhat a hétköznapokra, sőt még a munkavégzésre is.

Végbélsipoly

A végbélsipoly jellemzően a végbélnyílás környékén megjelent fertőzés szövődményeként alakul ki. Akkor beszélhetünk erről, ha a végbélnyílás és a bél mélyebben fekvő része között kóros összeköttetés alakul ki.

Nagy végbélfájdalom jellemzi, sőt amennyiben a be nem gyógyult sebek gennyesedni kezdenek, tályog is megjelenhet.

A sipolynak nagyon jellegzetes tünetei vannak, így folyamatos lüktető fájdalommal jár, ami üléskor fokozódik. Ezen felül jelentkezhet mellé duzzanat, bőrpír, vérzés, súlyosabb esetben pedig akár lázas állapot is.

A végbélfájdalom ritkább kiváltó okai

A végbél fájdalmát számos egyéb betegség vagy elváltozás is kiválthatja. Ezek ritkábban fordulnak elő, de érdemes számolni velük. Ezek az okok a következők:

–       Végbélgörcs (proctalgia): általában kismedencei izomgörcsök idézik elő, de a pontos okai nem ismertek, ugyanakkor a megfelelő gyógyszerekkel enyhíthetők a hirtelen fellépő fájdalmak.

–       Crohn-betegség: hatására gyakori a végbélfájdalom, ami sok esetben véres hasmenéssel, erőteljes fogyással és hasi görcsökkel jár.

–       Prosztatagyulladás: a prosztata gyulladt állapota szintén a végbélbe sugárzó görcsös, nyilalló fájdalmakat okoz.

–       Végbélrák: a végbél daganatos elváltozásai ugyan ritkán okoznak tüneteket, de előfordulhat, hogy korai stádiumban fájdalmakat idéz elő, ami mielőbbi kivizsgálást igényel.

–       Fertőzés: a végbél tájékán megjelenhetnek olyan gombás vagy szexuális úton terjedő fertőzések, amelyek sok más egyéb kellemetlenség mellett fájdalmat generálhatnak.

–       Ízületi problémák és csontbetegségek: előfordulhatnak olyan súlyosabb ízületi kopások és gyulladások, illetve csontbetegségek, amelyek lokális jelleggel szintén okozhatnak fájdalmat a végbélben.

–       Levator ani szindróma: ritka betegség, ami a medencefenék izomzatának diszfunkciójával jár és gyakran okoz végbélfájdalmat.

Mikor forduljunk orvoshoz végbélfájdalommal?

Amint az a fentiekből is kiderült, a végbélfájdalom okai között súlyos és teljesen hétköznapi, esetleg más szakágakat érintő problémák is meghúzódhatnak.

Orvoshoz abban az esetben kell fordulni, ha a fájdalom napokig nem javul, elviselhetetlen mértéket ölt, vérzéssel vagy gennyürüléssel jár, ezen felül pedig láz is kíséri a panaszokat.