Edit Content

Rólunk

Két évtizedes magánegészségügyi tapasztalattal a hátunk mögött elhatároztuk, hogy tudásunkat felhasználva, olyan orvosi központokat fogunk megvalósítani, ahol az innováció, a tudás a páciensek jólétét és egészségét helyezi fókuszba.

Korszerű és modern egészségügyi eszközparkunk kialakításakor figyelembe vesszük az orvostudomány igényeit, elvárásait.

Orvosaink kiválasztásánál szempont a kiemelkedő szakmai tudás, a megfelelő intézményi háttér, a páciensközpontú hozzáállás. 

Elérhetőségek

A majomhimlő tünetei

A Covid-járvány óta minden olyan fertőző betegség nagyobb figyelmet kap a társadalom részéről, amelyik rövid időn belül nagyobb számú megbetegedést vált ki a világ valamelyik pontján. Ide sorolható többek között a majomhimlő is.

Ez a vírusos eredetű fertőző betegség sokáig csak Közép- és Nyugat-Afrikában volt jellemző, napjainkban azonban egyre több fertőzöttet regisztrálnak Európában is.

Emiatt nem árt tisztában lenni azzal, hogy mi is az a majomhimlő, amely nagyon jellegzetes tüneteivel hívja fel magára elsőként a figyelmet.

Ha majomhimlő vagy más fertőző betegség jeleit tapasztalja: infektológia Budapesten.

Majomhimlő tünetei

Mi az a majomhimlő?

A majomhimlő (vagy ritkábban használt nevén mpox) a zoonotikus betegségek közé sorolható, vagyis egy állatról emberre terjedő fertőzés, ami kezdetben Afrika egyes régióiban jelent meg, ahol elsődlegesen a rágcsálók között maradt fenn és terjed a mai napig.

Állatról emberre, valamint emberről emberre is terjed. Először 1958-ban azonosították, majd 1970-ben az első emberi megbetegedést is lejegyezte az orvostudomány, bár elszigetelten vélhetően korábban is voltak már fertőzések.

Elnevezése ellenére nem sok köze van a majmokhoz. Nevét arról a járványról kapta, ami Dániában tömeges megbetegedést váltott ki a kísérleti majmok körében.

Évtizedeken keresztül egy főként Afrikára jellemző fertőzéses megbetegedés volt, más országokban nagyon ritkán jelent meg egy-egy eset. Az első Afrikán kívüli majomhimlő-járvány 2003-ban tört ki az USA területén, ahová Ghánából származó patkányok hurcolták be a kórt.

Főleg a népvándorlásnak és a globalizációnak köszönhetően a majomhimlős esetek száma az elmúlt években rohamos növekedést mutatott. Világjárványról 2024-ben nem beszélhetünk, de a WHO nemzetközi összefogással vizsgál minden egyes esetet.

A cél, hogy megértsék a majomhimlő terjedésének dinamikáját, az átvételi módokat, a vírus sajátosságait, és ezzel megakadályozzák egy minden eddiginél nagyobb járvány kialakulását.

Milyen tünetei vannak a majomhimlőnek?

A majomhimlőről tudni kell, hogy nagyon hosszú lappangási idővel rendelkezik. Általában 5-15 napig marad észrevétlen a szervezeten belül, de vannak esetek, amikor 2-3 hét is eltelhet a vírusfertőzés, illetve az első panaszok megjelenése között.

A legnagyobb veszélyforrást az jelenti, hogy az első tünetek nagyon általánosak, könnyen összetéveszthetők egy közönséges megfázással vagy egy gyengébb influenzával.

Ennek megfelelően kezdetben fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, gyengeség, levertség és lázas állapot jelentkezik, méghozzá hidegrázással, illetve a nyirokcsomók duzzanatával kiegészülve.

Csak ezt követően – gyakran 2-3 nappal – jelennek meg a bőrön azok a kiütések, amelyek a majomhimlőt felismerhetővé teszik. Jól látható helyeken, általában az arcon és a végtagokon jelennek meg, illetve főleg ezeken a helyeken gyakran ki is emelkednek a bőrfelszínből.

Súlyosabb fertőzésnél nagyobb bőrszínű csomók is előfordulhatnak a majomhimlős betegeken, amelyek váladékkal telnek fel és idővel kifakadnak, leszáradnak, ami minden esetben már a gyógyulás jele.

A kérdéses bőrelváltozások általában nyomtalanul gyógyulnak, de akárcsak egy bárányhimlőnél, ha a fertőzött elvakarja őket, akkor a kiütések hegesedhetnek, végérvényesen nyomot hagyhatnak a páciens bőrén.

A majomhimlő szövődményei

A majomhimlő kórlefolyása nagyon hosszadalmas. Általában 2-4 héten belül gyógyulnak meg teljesen a páciensek, de amennyiben a felszakadó hólyagok bakteriális felülfertőzést produkálnak, az illető ismét belázasodhat, a hegesedés lelassulhat, egyéb szövődmények azonban ritkán alakulnak ki.

Előfordulhat viszont, hogy a vírusfertőzés megtámadja a szaruhártyát, a hegesedés hatására pedig tartós látásvesztés alakul ki, de tüdőgyulladás, hányás, hasmenés, illetve ezekhez köthető kiszáradás is megjelenhet az érintetteknél.

Kedves Pácienseink! Orvosaink nyári szabadságukat töltik! Augusztusban újra várunk Mindenkit! Kérdés esetén az info@lotuszmedical.com e-mail címen érnek el minket!
Lotusz Medical klinika
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.