A legtöbb endémiás betegséghez hasonlóan a Lyme-kór diagnózisa is nagyon összetett feladat. Különösen abban az esetben, ha a páciens nem emlékszik a kullancscsípésre.
A Lyme-kór tünetei ugyanis ilyen esetekben teljesen általánosnak tűnhetnek, ami a pontos diagnózis szempontjából megnehezítheti a fertőzés feltárását, illetve azonosítását egyaránt.
A Lyme-kór diagnosztizálásának menete
Az orvosok jellemzően nagyon sok tényezőt figyelembe vesznek ahhoz, hogy pontos diagnózist állíthassanak fel a Lyme-kór kapcsán. Ehhez a legtöbbször elegendő az anamnézis, valamint a célzott laborvizsgálat.
Anamnézis
Kiemelt jelentőséggel bír a Lyme-kór diagnosztizálása kapcsán a kórkép felállítása. Mivel a kapcsolódó tünetek akár más betegségre is jellemzőek lehetnek, ezért a kezelőorvos minden esetben meghallgatja a páciens panaszait.
A Lyme-kórtól szenvedők egy része nem is tudja, hogy kullancs csípte meg őket, ezért előfordulhat, hogy valaki csak sokadik alkalommal kerül a megfelelő szakorvoshoz.
Ezért nagyon lényeges, hogy a páciens alaposan beszámoljon az általa tapasztalt tünetekről, még ha azok elsőre általánosnak is tűnnek. A legszerencsésebb helyzet az, amikor a Lyme-kór jellegzetes bőrtünetei hamar és jól látható helyen jelennek meg.
Amennyiben a kokárdaszerű bőrelváltozások egy csípés körül jelentkeznek, és a páciens influenzaszerű tünetekre panaszkodik, akkor Lyme-kór gyanúval megkezdődhet a célzott diagnózis.
Laborvizsgálat
Ha a tünetek egyértelművé tették, hogy a páciens panaszai mögött feltehetően Lyme-kór áll, akkor a pontos diagnózishoz elengedhetetlen lesz egy laborvizsgálat. Amíg ugyanis a fertőzést kiváltó kórokozó nem kerül azonosításra, nem indulhat el a célzott kezelés sem.
Ehhez laborvizsgálatra van szükség, aminek a célja nem más, minthogy a vérből kimutatható legyen a baktérium ellen termelt antitest.
A modern laborvizsgálatok már annyira fejlettek, hogy az IgM antitestek már az első hetektől kezdve kimutathatók a vérből, míg az IgG antitestek jellemzően a fertőzést követő 4-6 héten belül jelennek meg a szervezetben.
Kullancsteszt alkalmazása a Lyme-kór diagnózisához
A tudomány fejlődésének köszönhetően a gyógyszertárakban megjelentek olyan kullancstesztek, amelyek lehetővé teszik az eltávolított kullancs vizsgálatát a terjesztett kórokozókra vonatkozóan.
Azon túl, hogy ezek jó hatásfokkal működnek és valóban ki tudják mutatni, hogy fertőzött élősködővel volt-e dolgunk vagy sem, valójában a páciensek diagnosztizálására nem alkalmasak.
A fertőzött kullancsok ugyanis nem minden esetben adják át a kórokozókat, ezt számos tényező befolyásolhatja. Ettől még természetesen érdemes lehet orvoshoz fordulni és elvégeztetni egy laborvizsgálatot, de önmagában a kullancs tesztelésével az emberi diagnózis nem állítható fel.
Források:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651
https://www.cdc.gov/lyme/diagnosis-testing/index.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Lyme_disease