Ultrahang Budapest

Rendelési idő

Ultrahangvizsgálati rendelési idő

Hétfő

Kedd

16:00 – 20:00

Szerda

Csütörtök

Péntek

Szombat

Vasárnap

Ultrahangvizsgálat

Az ultrahangvizsgálat egy teljesen fájdalommentes képalkotó eljárás. Legnagyobb előnye, hogy nagyon gyors, pontos és egyáltalán nem jár sugárterheléssel.

Ezzel a módszerrel a legtöbb belgyógyászati, nőgyógyászati, urológiai, endokrinológiai és ízületi probléma hatékonyan feltárható. Nemcsak szűrővizsgálati, hanem diagnosztikai szerepe is jelentős.

A vizsgálat során az ultrahang-hullámok visszaverődése biztosítja a képalkotást a csatlakoztatott kijelzőn keresztül, így akár mozgás vagy működés közben is láthatóvá válnak az érintett szervek, illetve testrészek.

Intézményünkben jelenleg kizárólag ultrahangos radiológiai vizsgálatok érhetők el, melyek valamennyi szakágat lefednek, mindemellett pedig a legbiztonságosabbak is, hiszen nagy pontossággal, mégis sugárzás nélkül képesek feltárni a betegségeket.

A leggyakoribb ultrahang vizsgálatok

Az ultrahang segítségével a testnek szinte minden régiója megvizsgálható, így a hasi régió, a kismedence, a nyak, a pajzsmirigyek, a vénák és artériák, az ízületek, de még az anyaméhben fejlődő magzatok esetén is hatásosan, sőt felesleges sugárterhelés nélkül, azaz biztonságosan alkalmazható.

Lássuk ennek fényében a leggyakoribb ultrahangos vizsgálatokat:

Emlő ultrahang

A mellrák még mindig a leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében. Csak Magyarországon több ezer új beteget diagnosztizálnak évente, holott az emlő ultrahang segítségével idejekorán meg lehetne előzni, fel lehetne tárni a kezdődő elváltozásokat is.

Ez az ultrahangvizsgálat ugyanis fájdalommentesen, sugárterhelés nélkül mutatja meg az emlők szöveti- és szerkezeti elváltozásait, legyen szó akár cisztáról, akár rosszindulatú daganatról.

Az emlő ultrahang az éves szűrővizsgálatok kötelező eleme, amit 35 éves kor felett mammográfiával javasolt kiegészíteni. Panaszmentes állapotban is ajánlott rendszeresen alkalmazni, hiszen a  mell elváltozásainak korai stádiumban történő diagnosztizálása a legtöbb esetben jó eséllyel gyógyítható.

A vizsgálat semmilyen előkészületet nem igényel, sőt terhes kismamáknál is elvégezhető. Nem jár fájdalommal vagy kényelmetlenséggel, jellemzően háton és oldalt fekve lehet elvégezni, az emlők mellett pedig a hónaljak ellenőrzése is sorra kerül ilyenkor.

Hasi/kismedencei ultrahang

Az egyik legáltalánosabb ultrahangos vizsgálat, mely a rekeszizomtól egészen a szeméremcsontig képes ellenőrizni a belső hasi szerveket. A vizsgálat során feltárható a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a lép, a vese, a húgyhólyag, de még a kapcsolódó nyirokcsomók is.

Különösen ajánlott olyan esetekben, ha ismeretlen eredetű hasi panaszok, vizelési gondok, menstruációs zavarok vagy egyéb hasi problémák pontos feltárására, esetleg bizonyos hasi szervek elváltozásainak kontrolljára van szükség.

Szívultrahang

A szívultrahang kifejezetten a szív állapotának vizsgálatára koncentrál. Segítségével könnyedén feltárhatók a szívüregek, a teljes szívburok, a szívbillentyűk, egyszóval a szerv valamennyi olyan területe, amivel esetleges kardiológiai probléma lehet.

Annyira alapos diagnosztikai módszer, hogy segítségével kimutathatók az infarktus utáni falmozgási zavarok, a szívüregek közti rossz áramlás, a szívburokban gyülemlő folyadék, a szívbillentyűhöz kapcsolódó betegségek, a hegesedések, de még az is, ha a szívüregben vérrög alakult ki.

Terhességi ultrahang

Mivel az ultrahang diagnosztika nem jár sugárterheléssel, azaz teljesen veszélytelen, ezért a terhesgondozásban szintén jelentős szerepet játszik ez a módszer. A terhességi ultrahang segítségével már az első hetektől kezdve nyomon lehet követni a magzat fejlődését.

Sőt, ma már nemcsak 2D, hanem 3D- és 4D ultrahang is elérhető, melyek még alaposabb képet adnak a fejlődő csecsemő állapotáról. Nem véletlen, hogy a kötelező terhesgondozás során is minden esetben ultrahanggal végzik az ellenőrzést.

Nyaki lágyrész-, pajzsmirigy-, érhálózat-, here- és ízületi ultrahang

Az ultrahang segítségével a test számos pontja ellenőrizhető még. Nyaki fájdalmak, nyelési nehézségek vagy a pajzsmirigyhez kapcsolódó problémák esetén például szintén hatékony képalkotó módszer, de daganatos betegségek szűrésére és kontrolljára egyaránt ideális ebben a régióban.

A nyakilágyrész mellett vizsgálhatók vele továbbá az ízületek és a herék is, így sérülések, elváltozások, gyulladások vagy egyéb esetekben gyorsan és hatékonyan feltárhatók ezek a területek.

Egy speciális eljárásmódnak tekinthető a Doppler ultrahang alkalmazása, amivel az erek, az artériák, a vénák és a főverőerek egyaránt könnyedén megvizsgálhatók, legyen szó akár kóros állapotokról, akár sérülésekről.

Hogyan zajlik egy ultrahang vizsgálat?

Az ultrahang vizsgálat minden esetben fájdalommentes, testrésztől függően legfeljebb egy kis kellemetlenséggel jár. Mivel a betegek célirányosan érkeznek, ezért a radiológus megkéri őket a vizsgálandó terület szabaddá tételére, majd a vizsgálóágyra való felfekvésre.

A vizsgálathoz elengedhetetlen, hogy az érintett testrészt a szakorvos egy speciális géllel kenje be, ellenkező esetben az ultrahang készülék nem tudná megjeleníteni a vizsgált belső szervek képeit.

A kezelőorvos a vizsgálat során felvételeket készít az érintett szervről, annak állapotáról és elváltozásáról, hogy az eredményeket továbbítani tudja a megfelelő szakág kezelőorvosa felé, aki a vizsgálatot kérvényezte.

Hogyan készüljünk fel egy ultrahang vizsgálatra?

Az ultrahangos vizsgálatok zöme nem igényel különösebb előkészületeket, egyedül a hasi és kismedencei régió esetében kell felkészülni.

A legfontosabb, hogy a vizsgálatra mindig éhgyomorral érkezzünk, azaz legalább 6 órával előtte már semmit se együnk. A másik, hogy telt hólyaggal készüljön az ultrahang, vagyis nem szabad elmenni előtte WC-re, sőt lényeges megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani a sikeres képalkotáshoz.

Áraink

A témában jártas szakembereink

Dr. Zsirka-Klein Attila sebész a budapesti Lotusz Medical Centerben

Dr. Zsirka-Klein Attila Zoltán

Sebész, Proktológus